Imiona dla dzieci – 9 popularnych pomysłów

Imiona dla dzieci – 9 popularnych pomysłów
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 28 czerwca, 2018

W tym artykule przedstawimy najczęściej wybierane imiona dla dzieci, które są popularne na całym świecie.

Wybierając imiona dla dzieci mamy nadzieję, że podejmujemy odpowiednią decyzję i od razu nam się jakieś spodoba.

Często zdarza się, że dzieci otrzymują imiona po swoich rodzicach – zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Rodzice mogą użyć własnego imienia lub odrobinę je zmienić.

Wielu rodziców decyduje się na imiona dla dzieci, które są popularne w danym momencie. Dlatego też w klasach i na przyjęciach widzimy często wiele maluchów o tym samym imieniu.

Imiona znanych artystów, atletów i celebrytów również są często wybierane.

Imię, które wybierzemy dla dziecka, musi mieć dla nas wyjątkoweznaczenie. Każdy rodzic potrafi doskonale powiedzieć, dlaczego zdecydował się dokonać takiego wyboru.

Większość znanych nam imion wywodzi się od ludów, które żyły w dawnych czasach. Istnieją również imiona o pochodzeniu biblijnym oraz mitologicznym, ale prawie wszystkie są związane ze światłem, morzem lub naturą.

Oto 9 popularnych imion. Zamieściliśmy ich znaczenie, byś mogła wybrać te, które Ci się podobają.

Imiona dla dzieci

Marcin lub Martyna

To bardzo popularne imię, zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców. Wywodzi się z łaciny i ma związek z bogiem wojny, Marsem. Jego inny wariant obecny w Galicji (Hiszpania) to Martiña.

Śmiejąca się dziewczynka w czapeczce - imiona dla dzieci

Marta to kolejny wariant tego imienia. Wywodzi się z aramejskiego, gdzie martā oznacza damę.

Alba

To imię nigdy nie wychodzi z mody i chociaż jego męski odpowiednik, Albin nie występuje często, to stanowi ciekawą opcję.

Alba oznacza”biel” – od łacińskiego słowa albus. Od imienia Alba pochodzi również Aurora, związane ze światłem i blaskiem.

Zofia

To imię jest bardzo popularne już od wielu lat. Zofia wywodzi się z greckiego i oznacza “mądrość“. Od wieków imię to było nadawane w rodzinach królewskich.

Jerzy

To popularne imię męskie, wybierane często przez rodziców.

Imię Jerzy pochodzi od greckiego słowa georgos, które oznacza “rolnika”.

Daniel i Daniela

To imiona wywodzące się z języka hebrajskiego. Zarówno Daniel, jak i Daniela, są bardzo popularne zarówno w Hiszpanii, jak i w innych krajach.

Daniel oznacza boską sprawiedliwość, fakt, że Bóg jest sędzią, Sprawiedliwość, a nawet “Bóg jest moim sędzią”.

Klaudiusz i Klaudia

Oto imię, które w obu wersjach zyskało dużą popularność. Pochodzi z języka etruskiego i było dość często używane w czasach Imperium Rzymskiego.

Po łacinie Claudus oznaczało kogoś, kto jest “kulawy” lub “kiepski”. Najbardziej znaną osobą noszącą to imię był rzymski cesarza Klaudiusz, który utykał na jedna nogę.

Paula

To żeńska wersja imienia Paul, bardzo często wybierana przez rodziców. Oznacza “mały” i pochodzi od łacińskiego słowa paulus. Inne odmiany tego imienia to Paulina i Paola.

Noworodek w gnieździe pod drzewem

Aleksander i Aleksandra

Tymi imionami nazywano dzieci od wielu pokoleń. Wywodzą się od greckiego imienia Alexandros, które oznacza obrońcę lub opiekuna ludzi.

Istnieje wiele odmian tego imienia, na przykład: Alexandra, Alexander czy Aleks oraz Aleksa.

Dawid

Wiele osób nosi to imię, zarówno starsi mężczyźni, jak i chłopcy, którzy dopiero się narodzili. To jedno z najpopularniejszych imion dla chłopców. Pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza “kochany lub wybrany przez Boga”.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.