Przybory do kąpieli niemowlęcia przydatne w każdym domu

Przybory do kąpieli niemowlęcia przydatne w każdym domu

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Twój termin porodu zbliża się wielkimi krokami? Jeśli nadal nie jesteś pewna, jakie przybory do kąpieli niemowlęcia będą niezbędne, czytaj dalej.

Niemowlęta wymagają szczególnej opieki pod względem zachowania higieny, aby zachować zdrowie. Dlatego na rynku dostępne są rozmaite przybory do kąpieli niemowlęcia, dzięki którym ten czas będzie bezpieczny, przyjemny i efektywny.

Niezbędne przybory do kąpieli niemowlęcia

Dbanie o higienę niemowlęcia, a także prawidłowe odżywianie, to czynniki, które najbardziej wpływają na ogólny stan zdrowia Twojego dziecka. Oto kilka wskazówek dla rodziców, które pomogą zapewnić bezpieczeństwo podczas kąpieli dziecka.

Chociaż pediatra zazwyczaj wyjaśnia, jakie przybory do kąpieli niemowlęcia będą Ci potrzebne, na początku możesz być zaskoczona, jak delikatne jest Twoje dziecko przez pierwsze kilka miesięcy.

Normalny jest też strach przed umieszczeniem dziecka w wannie, szczególnie gdy jest nadmiernie ruchliwe lub ma skłonności do wyginania się i innych trudnych do niekontrolowania ruchów.

Dlatego chcemy, ułatwić Ci to zadanie, przedstawiając listę bezpiecznych i prostych w użyciu przyborów przydatnych podczas kąpieli małego dziecka.

Najpotrzebniejsze przybory do kąpieli niemowlęcia

1. Wanienka

Wanienka przydaje się podczas kąpieli szczególnie przez 6 lub 8 miesięcy. Umieść wanienkę w normalnej wannie lub na przewijaku.

Następnie możesz umieścić swoje dziecko w wygodnej pozycji, w której możesz je bezpiecznie umyć. Nie musisz się martwić, że dziecko zachłyśnie się wodą lub ześlizgnie się pod powierzchnię wody.

Najważniejszą rzeczą przy wyborze wanienki jest upewnienie się, że jej struktura jest stabilna. Upewnij się także, że wanienka jest wykonana z higienicznych materiałów. Na przykład wanienki z polipropylenu są antypoślizgowe i mają zaokrąglone wszystkie krawędzie.

2. Fotelik kąpielowy

Foteliki do kąpieli to przyrząd podobny do wanienki, ale zalecany dla dzieci, które ukończyły 8 miesięcy, ponieważ potrafią już lepiej utrzymać postawę. Fotelik także umieszczasz w wannie dla dorosłych, ale różnie się on tym, że ma otwory na nogi. W ten sposób zapewniasz dziecku więcej wolności niż w plastikowej wanience.

Przybory do kąpieli niemowlęcia

3. Maty do wanny

Możesz umieścić w wannie matę kąpielową, aby zapobiec poślizgnięciu się dziecka. Mata kąpielowa dobrze sprawdza się także pod fotelikiem kąpielowym, aby był on jeszcze bardziej stabilny. Jeśli nie masz maty, zamiast niej możesz użyć ręczników.

4. Butelka do spłukiwania

Butelka do spłukiwania mydlin jest ważna, jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko jest całkowicie czyste. Możesz użyć butelki do usunięcia resztek mydła lub szamponu z głowy i twarzy dziecka.

Wybierz te z antypoślizgową rączką, aby butelka nie wypadła Ci z ręki, gdy będziesz spłukiwać dziecko. Nigdy nie korzystaj ze szklanej butelki, aby nie zranić dziecka.

5. Ręczniki do suszenia dziecka

Ręczniki to również niezbędne przybory do kąpieli niemowlęcia. Ważne jest używanie ręczników, które zostały specjalnie zaprojektowane dla małych dzieci.

Upewnij się, że ręczniki są hipoalergiczne. Ponadto pierz ręczniki dziecka co najmniej po 2 zastosowaniach specjalnym proszkiem dla dzieci.

Niemowlę w ręczniku po kąpieli

Ogólne zalecenia dotyczące kąpieli

Pamiętaj, że najlepiej prać ubrania dziecka w specjalnym detergencie dla niemowląt. Nie używaj środków do zmiękczania tkanin, wybieraj program delikatny i pierz ubrania dziecka osobno, a nie razem z ubraniami rodziców. W ten sposób możesz mieć pewność, że Twoje dziecko nie będzie miało żadnych alergii skórnych w wyniku kontaktu z silnymi detergentami lub innymi chemikaliami.

Ponadto nie należy używać mydła przez pierwsze kilka dni. Specjaliści zalecają używanie wyłącznie wody. Pamiętaj, by używać tylko żelu o pH 4 i nie przesadzać z jego ilością. Ponadto nie poddawaj dziecka kąpieli więcej niż dwa razy w tygodniu. Czas kąpieli Twojego dziecka powinien być bardzo krótki. Uważaj też, by nie zamoczyć kikuta pępowiny. Wreszcie, zwróć szczególną uwagę podczas osuszania skóry dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.