Obniżyć gorączkę u niemowlęcia: proste sposoby

Obniżyć gorączkę u niemowlęcia: proste sposoby

Ostatnia aktualizacja: 14 marca, 2019

W tym artykule znajdziesz przydatne wskazówki, które pomogą Ci złagodzić lub obniżyć gorączkę u niemowlęcia. Zawsze jednak należy unikać samoleczenia i wybrać się do specjalisty.

To naturalne, że matki martwią się zmianami temperatury ciała ich dzieci. Jednak na ogół nie trwa to zbyt długo. Gdy dowiesz się, co możesz zrobić w domu, aby obniżyć gorączkę u niemowlęcia, poczujesz się znacznie pewniej.

Niemowlęta mają trudności z dostosowaniem się do temperatury nowego otoczenia. To dla nich dość nagła zmiana. Dlatego musisz starać się utrzymywać temperaturę podobną do tej, która panuje w łonie matki.

Normalna temperatura u niemowląt

Dzieci rodzą się z temperaturą w odbycie około 36-37,7°C. Warto wiedzieć, że temperatura pod pachami jest niższa niż w odbycie.

Niemowlę traci ciepło przez oddychanie, aktywność mięśni i wraz z potem przez skórę.

Kiedy temperatura niemowlęcia wzrasta po raz pierwszy, nie martw się. To niekoniecznie oznacza, że jest to wywołane przez chorobę zakaźną, wirus, bakterie lub inne problemy.

W niektórych przypadkach wzrost ten może być spowodowany nadmierną ilością odzieży. W najgorszych sytuacjach może to zwiastować początek niektórych chorób.

Wzrost temperatury ciała może wystąpić w nocy, gdy trudno udać się do lekarza. Wtedy musisz skorzystać z dostępnych, domowych sposobów, aby obniżyć gorączkę u niemowlęcia.

Pamiętaj, oczywiście, że są to tymczasowe rozwiązania, których można użyć w danym momencie. Jeśli gorączka nie ustępuje, należy jak najszybciej odwiedzić pediatrę.

Sposoby, by obniżyć gorączkę u niemowlęcia

Zapewnij cyrkulację powietrza

Upewnij się, że Twoje dziecko nie jest zbyt ciepło ubrane. Może to spowodować wzrost temperatury ciała. Gdy pojawi się gorączka, wybierz ubrania wykonane z bawełny. Świetnie wchłaniają pot i są o wiele świeższe i przyjaźniejsze dla skóry.

Gorączka u niemowlęcia

Nie kąp dziecka w chłodnej wodzie

Wiele matek popełnia błąd polegający na kąpaniu dziecka bardzo zimną wodą. Nie wiedzą, że działanie to może pogorszyć gorączkę.

Zalecamy stosowanie wody o temperaturze pokojowej. Nagłe wstrząsy termiczne nie są dobre dla nikogo, a tym bardziej dla niemowląt. Letnia woda to najlepsza opcja.

Zastosuj kompresy

Ten sposób jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Kompresy są bardzo skuteczne w obniżaniu gorączki.

Namocz okład w zimnej wodzie, ale nie zamrażaj. Pamiętaj też, aby umieścić je w strategicznych miejscach. Na przykład na czole, stopach, dłoniach i karku.

Jeśli zauważysz, że gorączka przekracza 38ºC, natychmiast udaj się do ośrodka pomocy medycznej. Szczególnie w sytuacji, gdy domowe sposoby obniżania gorączki nie działają.

Dbaj o nawodnienie organizmu dziecka

Bardzo ważne jest, aby dziecko dużo piło podczas gorączki. Kiedy następuje wzrost temperatury ciała, dzieci tracą wodę przez pot.

W żadnym wypadku nie dopuszczaj do odwodnienia. Podawaj dziecku świeże soki, takie jak sok z arbuza. Rosół z kurczaka lub serwatka domowej roboty również mogą być bardzo pomocne.

Okłady z kawy

Te okłady są bardzo polecane przez wiele matek. Kawa musi być zmielona i mokra, podobnie jak przy zimnych kompresach.

Okład z kawy wystarczy położyć na stopach i dłoniach dziecka. To najbezpieczniejszy sposób ich użycia.

Plastry surowego ziemniaka

Jest to również dobry sposób, by obniżyć gorączkę u niemowlęcia. Podobnie jak okłady z kawy, można je umieścić na stopach i dłoniach dziecka.

Jak obniżyć gorączkę u niemowlęcia

Kontroluj wentylację w pokoju

Gdy niemowlęta mają wysoką temperaturę, przenieś je do pomieszczenia, gdzie panuje dobry przepływ powietrza. Upewnij się jednak, że nie ma zimnych ani silnych przeciągów.

Dbaj o to, by dziecko leżało i było spokojne. Jeśli nie będą nim targać emocje, gorączka może spaść szybciej.

Pamiętaj o sprawdzaniu gorączki co 30 minut. Jeśli zauważysz, że gorączka przekracza 38ºC, natychmiast udaj się do lekarza. Szczególnie w przypadku, gdy domowe sposoby nie pomagają obniżyć gorączki u niemowlęcia.

Na koniec przypominamy, że lepiej unikać samoleczenia dziecka. Możesz wypróbować te naturalne, domowe sposoby, ale nie stosuj leków, które masz w domu. Lepiej postępować zgodnie z poradami specjalisty.

To może Cię zainteresować ...
Gorączka u dziecka – kilka wskazówek, które pomogą Ci ją obniżyć
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Gorączka u dziecka – kilka wskazówek, które pomogą Ci ją obniżyć

Gorączka u dziecka - kilka wskazówek, które pomogą Ci ją obniżyć. Znajdziesz tu kilka porad, które pomogą Ci zmniejszyć cierpienia chorego malucha.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ares Álvarez J, Morillo Gutiérrez B. Fiebre sin foco. Revista Pediatría Atención Primaria. Supl. 2021 (30): 19-28.
  • Asociación Española de Pediatría de Atención Primaria. Acerca de la fiebre de vuestros hijos.
  • Asociación Española de Pediatría. La fiebre representa el motivo más frecuente de consulta en urgencias pediátricas (nota de prensa). Junio 2012.

Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.