Obniżyć gorączkę u niemowlęcia: proste sposoby

Obniżyć gorączkę u niemowlęcia: proste sposoby

Ostatnia aktualizacja: 14 marca, 2019

W tym artykule znajdziesz przydatne wskazówki, które pomogą Ci złagodzić lub obniżyć gorączkę u niemowlęcia. Zawsze jednak należy unikać samoleczenia i wybrać się do specjalisty.

To naturalne, że matki martwią się zmianami temperatury ciała ich dzieci. Jednak na ogół nie trwa to zbyt długo. Gdy dowiesz się, co możesz zrobić w domu, aby obniżyć gorączkę u niemowlęcia, poczujesz się znacznie pewniej.

Niemowlęta mają trudności z dostosowaniem się do temperatury nowego otoczenia. To dla nich dość nagła zmiana. Dlatego musisz starać się utrzymywać temperaturę podobną do tej, która panuje w łonie matki.

Normalna temperatura u niemowląt

Dzieci rodzą się z temperaturą w odbycie około 36-37,7°C. Warto wiedzieć, że temperatura pod pachami jest niższa niż w odbycie.

Niemowlę traci ciepło przez oddychanie, aktywność mięśni i wraz z potem przez skórę.

Kiedy temperatura niemowlęcia wzrasta po raz pierwszy, nie martw się. To niekoniecznie oznacza, że jest to wywołane przez chorobę zakaźną, wirus, bakterie lub inne problemy.

W niektórych przypadkach wzrost ten może być spowodowany nadmierną ilością odzieży. W najgorszych sytuacjach może to zwiastować początek niektórych chorób.

Wzrost temperatury ciała może wystąpić w nocy, gdy trudno udać się do lekarza. Wtedy musisz skorzystać z dostępnych, domowych sposobów, aby obniżyć gorączkę u niemowlęcia.

Pamiętaj, oczywiście, że są to tymczasowe rozwiązania, których można użyć w danym momencie. Jeśli gorączka nie ustępuje, należy jak najszybciej odwiedzić pediatrę.

Sposoby, by obniżyć gorączkę u niemowlęcia

Zapewnij cyrkulację powietrza

Upewnij się, że Twoje dziecko nie jest zbyt ciepło ubrane. Może to spowodować wzrost temperatury ciała. Gdy pojawi się gorączka, wybierz ubrania wykonane z bawełny. Świetnie wchłaniają pot i są o wiele świeższe i przyjaźniejsze dla skóry.

Gorączka u niemowlęcia

Nie kąp dziecka w chłodnej wodzie

Wiele matek popełnia błąd polegający na kąpaniu dziecka bardzo zimną wodą. Nie wiedzą, że działanie to może pogorszyć gorączkę.

Zalecamy stosowanie wody o temperaturze pokojowej. Nagłe wstrząsy termiczne nie są dobre dla nikogo, a tym bardziej dla niemowląt. Letnia woda to najlepsza opcja.

Zastosuj kompresy

Ten sposób jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Kompresy są bardzo skuteczne w obniżaniu gorączki.

Namocz okład w zimnej wodzie, ale nie zamrażaj. Pamiętaj też, aby umieścić je w strategicznych miejscach. Na przykład na czole, stopach, dłoniach i karku.

Jeśli zauważysz, że gorączka przekracza 38ºC, natychmiast udaj się do ośrodka pomocy medycznej. Szczególnie w sytuacji, gdy domowe sposoby obniżania gorączki nie działają.

Dbaj o nawodnienie organizmu dziecka

Bardzo ważne jest, aby dziecko dużo piło podczas gorączki. Kiedy następuje wzrost temperatury ciała, dzieci tracą wodę przez pot.

W żadnym wypadku nie dopuszczaj do odwodnienia. Podawaj dziecku świeże soki, takie jak sok z arbuza. Rosół z kurczaka lub serwatka domowej roboty również mogą być bardzo pomocne.

Okłady z kawy

Te okłady są bardzo polecane przez wiele matek. Kawa musi być zmielona i mokra, podobnie jak przy zimnych kompresach.

Okład z kawy wystarczy położyć na stopach i dłoniach dziecka. To najbezpieczniejszy sposób ich użycia.

Plastry surowego ziemniaka

Jest to również dobry sposób, by obniżyć gorączkę u niemowlęcia. Podobnie jak okłady z kawy, można je umieścić na stopach i dłoniach dziecka.

Jak obniżyć gorączkę u niemowlęcia

Kontroluj wentylację w pokoju

Gdy niemowlęta mają wysoką temperaturę, przenieś je do pomieszczenia, gdzie panuje dobry przepływ powietrza. Upewnij się jednak, że nie ma zimnych ani silnych przeciągów.

Dbaj o to, by dziecko leżało i było spokojne. Jeśli nie będą nim targać emocje, gorączka może spaść szybciej.

Pamiętaj o sprawdzaniu gorączki co 30 minut. Jeśli zauważysz, że gorączka przekracza 38ºC, natychmiast udaj się do lekarza. Szczególnie w przypadku, gdy domowe sposoby nie pomagają obniżyć gorączki u niemowlęcia.

Na koniec przypominamy, że lepiej unikać samoleczenia dziecka. Możesz wypróbować te naturalne, domowe sposoby, ale nie stosuj leków, które masz w domu. Lepiej postępować zgodnie z poradami specjalisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ares Álvarez J, Morillo Gutiérrez B. Fiebre sin foco. Revista Pediatría Atención Primaria. Supl. 2021 (30): 19-28.
  • Asociación Española de Pediatría de Atención Primaria. Acerca de la fiebre de vuestros hijos.
  • Asociación Española de Pediatría. La fiebre representa el motivo más frecuente de consulta en urgencias pediátricas (nota de prensa). Junio 2012.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.