Czy podawanie witamin niemowlętom jest konieczne?

Mleko matki jest bardzo pełnowartościowym pokarmem z punktu widzenia żywieniowego. Istnieją jednak sytuacje, w których konieczne może być podawanie witamin niemowlętom. Dowiedz się więcej na ten temat!
Czy podawanie witamin niemowlętom jest konieczne?

Ostatnia aktualizacja: 09 września, 2021

Wiele matek zastanawia się, czy konieczne jest podawanie witamin niemowlętom w celu uzupełnienia ich diety. W początkowym okresie życia dziecka karmienie odbywa się zazwyczaj wyłącznie w formie karmienia piersią. Dlatego też niektóre kobiety mogą uznać je za niewystarczające pod względem zawartości mikroelementów.

Należy jednak pamiętać, że mleko matki jest najbardziej kompletnym pokarmem dla niemowląt. Zawiera ono wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu. Poza przypadkami problemów z laktacją, takich jak niska produkcja mleka, dostarczana przez nie energia i substancje odżywcze są w pełni wystarczające.

Zawartość witamin w mleku matki

Zasadniczo mleko matki zawiera wszystkie witaminy, których dziecko potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Według ekspertów jest to najbardziej kompletny i odpowiedni pokarm, zgodnie z wynikami badania opublikowanego w czasopiśmie Current Opinion in Pediatrics.

Mleko matki zawiera nie tylko składniki odżywcze, ale również substancje bioaktywne, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Prawdą jest jednak, że jest jedna witamina, która nie jest obecna w tym pożywieniu, a przynajmniej nie w ilościach niezbędnych dla Twojego dziecka. Jest to witamina D , składnik odżywczy, który pełni również funkcje hormonalne.

Karmienie piersią

Najlepszym sposobem na dostarczenie odpowiedniej dawki witaminy D jest ekspozycja na słońce, dlatego tak ważne jest regularne wychodzenie dzieci na dwór. Promieniowanie ultrafioletowe stymuluje endogenną syntezę witaminy D, dzięki czemu bez problemu zaspokaja zapotrzebowanie na nią.

Jednak nie we wszystkich krajach możliwe jest zapewnienie niemowlętom częstej ekspozycji na światło słoneczne, zwłaszcza ze względu na warunki klimatyczne. Może to prowadzić do niedoboru tego pierwiastka. Aby tego uniknąć, eksperci zaproponowali alternatywę w postaci suplementacji witaminowej.

Podawanie witamin niemowlętom – kiedy jest konieczne?

Według badań, które ukazały się w czasopiśmie Nutrients, suplementacja witaminą D u niemowląt może być pozytywna, jeśli mają one niedobór tego składnika odżywczego. Ta strategia żywieniowa pomaga zapobiegać zaburzeniom równowagi immunologicznej i hormonalnej, zmniejszając w ten sposób zachorowalność na niektóre złożone choroby.

Niemniej jednak zawsze zaleca się konsultację ze specjalistą przed podaniem suplementów niemowlętom. Nie wszystkie produkty z witaminą D są odpowiednie dla dzieci. Co więcej, nie musisz uciekać się do tej strategii w każdym przypadku, ani o każdej porze roku.

Najlepiej, jeśli lekarze zalecają podawanie witamin niemowlętom, gdy nie można sprostać wymaganiom dotyczącym ekspozycji na słońce. Również w przypadku oznak krzywicy, ponieważ choroba ta rozwija się z powodu niedoboru tego składnika odżywczego.

Jednocześnie należy zachować pewną ostrożność przy stosowaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym u niemowląt. Produkty te prawie całkowicie blokują produkcję endogennej witaminy D, z powodu nadmiernej obrony przed promieniowaniem słonecznym.

Z tego powodu ważne jest, aby zapewnić wystawianie dziecka na działanie światła słonecznego przez pewien okres czasu bez żadnego filtra przeciwsłonecznego, chociaż należy być pewnym, że podejmuje się środki zapobiegawcze przeciwko uszkodzeniom skóry.

Dawkowanie witaminy D podczas suplementacji

Lekarze zazwyczaj przepisują suplementy witaminy D dla niemowląt poniżej 6 miesiąca życia, które nie otrzymują wystarczającej ekspozycji na słońce. W takich przypadkach zalecają roztwory na bazie tłuszczów zawierające 400 jednostek tego składnika odżywczego dziennie.

Dziecko na spacerze w parku

Jednak od szóstego miesiąca życia schemat dawkowania może się różnić, ponieważ wiele preparatów mlecznych jest wzbogacanych w witaminę D. Również w przypadku wcześniaków mogą wystąpić inne potrzeby. W tym przypadku podawanie witamin niemowlętom  powinno być dostosowane do wagi dziecka i rodzaju spożywanego przez nie pokarmu.

Podawanie witamin niemowlętom może być niezwykle ważne w określonych sytuacjach

Jak widać, podawanie witaminy D u niemowląt może mieć decydujące znaczenie dla zapewnienia ich prawidłowego rozwoju. Ważne jest, aby najpierw skonsultować się z lekarzem i podawać tę substancję odżywczą w zależności od pory roku i sposobu żywienia dziecka.

Poza tym elementem, w pierwszych etapach życia nie powinno się uzupełniać diety dziecka o żaden inny składnik odżywczy. Przynajmniej w przypadku niemowląt, u których nie występują żadne choroby. Mleko matki posiada bowiem wszystkie składniki odżywcze niezbędne do zaspokojenia potrzeb naszych najmłodszych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.