Jak uspokoić niemowlę, które ma kolkę

Jak uspokoić niemowlę, które ma kolkę

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2018

Przedłużający się płacz i ostre krzyki dziecka mogą z pewnością Cię sfrustrować, jeśli robić wszystko, by uspokoić niemowlę, lecz bez skutku. Dlatego chcemy dać Ci kilka porad, jak uspokoić niemowlę, które ma kolkę.

Skurcze i rozstrój żołądka u noworodków należą do głównych problemów rodziców. Umiejętność rozpoznania objawów i znajomość odpowiednich sposobów, by złagodzić kolkę u noworodka są niezwykle ważne.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy życia niemowlęta są narażone na wiele problemów żołądkowych. Mimo to społeczność naukowa wciąż nie wie dokładnie, co je powoduje.

Aby pomóc Ci zidentyfikować objawy i złagodzić je, poniżej przedstawimy kilka metod, jak uspokoić niemowlę cierpiące na kolki niemowlęce.

Czym właściwie jest kolka?

Specjaliści w dziedzinie medycyny pediatrii odnoszą się do kolki jako długotrwałego płaczu u niemowlęcia w wieku poniżej trzech miesięcy, z pozoru bez wyraźnej przyczyny. Jest to związane z możliwą niedojrzałością jego układu trawiennego, która powoduje bóle brzucha. Z drugiej strony może to być spowodowane alergiami lub nietolerancją pokarmową.

Badania nad kolką niemowlęcą nadal wymagają dalszych potwierdzeń. Naukowcy potrafią znaleźć przyczynę tylko w 5% przypadków. Pomimo tej niepewności możliwe są następujące przyczyny:

 • Gazy żołądkowe
 • Nietolerancja na białko mleka
 • Przyczyny psychologiczne, takie jak przenoszenie niepokoju z rodzica na dziecko. Dodatkowo może to być tylko cecha dziecka.

Widoczne objawy u kolczastych noworodków

Objawy żołądkowo-jelitowe związane z kolką niemowlęcą to:

 • Długie epizody głośnego płaczu. Zwykle zaczynają się pod koniec dnia i występują co najmniej trzy razy w tygodniu.
 • Niemowlęta zazwyczaj poruszają swoim ciałem w dziwny sposób. Zaciskają mocno pięści, a ich twarz staje się czerwona. Ich okolice brzucha są twarde, a nogi podkurczają się w kierunku tułowia.
Płaczące niemowlę

Jak uspokoić niemowlę cierpiące na kolkę

Poniższe wskazówki mają na celu złagodzenie ewentualnych skurczów u dzieci wywołanych problemami żołądkowo-jelitowymi. Jednak pamiętaj, że jedynym sposobem, aby upewnić się, co robić, jest zwrócenie się do lekarza.

Zalecamy zwrócić się do pediatry z pytaniem o prawdziwą przyczynę płaczu dziecka.

Wskazówki dotyczące karmienia piersią

Jeśli karmisz piersią swoje dziecko, dobrym pomysłem jest unikanie pokarmów takich jak brokuły, kalafior, brukselka czy kapusta. Związane są one z zapaleniami żołądka, które powodują gazy. Spożywaj też mniej przypraw.

Kolka wiąże się z możliwą niedojrzałością układu trawiennego niemowlęcia, która powoduje bóle brzucha.

Z drugiej strony, jeśli karmisz dziecko z butelki, pamiętaj, że musisz dokładnie odmierzać proporcje mleka i wody. Śledź dokładnie to, co mówi Twój pediatra.

Pediatra wskaże Ci odpowiednie proporcje w zależności od wieku i potrzeb Twojego dziecka. Zaleca również, aby nie zmieniać marki mleka bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Możesz wykonać kilka czynności, aby uspokoić niemowlę. Możesz poszukać marki produkujących mleko antyrefluksowe, które zwalcza aerofagię. Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu zasobów, dzięki którym łatwiej dowiedzieć się, co pomoże Twojemu dziecku.

Dodatkowe działania

Są inne rzeczy, które możesz zrobić, aby uspokoić niemowlę. Niektóre sposoby na zmniejszenie dyskomfortu spowodowanego kolką niemowlęcą to:

 • Zawsze dbaj o to, by dziecku odbiło się po jedzeniu.
 • Delikatnie masuj żołądek dziecka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Możesz użyć olejku dla dzieci. Jeśli najpierw potrzesz swoje ręce, będą ciepłe podczas masażu. To może sprawić, że niemowlę poczuje się spokojne i szczęśliwe.
Masowanie brzucha niemowlęcia
 • Spróbuj przygotować dziecku ciepłą kąpiel w wodzie. To może pomóc Twojemu niemowlęciu poczuć się bardziej komfortowo. Z kolei bycie w wodzie może mieć działanie uspokajające. Ciepła woda pomaga uspokoić niemowlę, ale i osobę dorosłą.
 • Umieść dziecko w pozycji pionowej na specjalnym krzesełku. Możesz również trzymać swoje dziecko w ramionach. Ta pozycja pomaga dzieciom wydalić gazy i zmniejszyć kwasowość.

Na koniec chcemy ostrzec o niebezpieczeństwach związanych z używaniem leków farmakologicznych. Oprócz tego, że nie okazują się skuteczne, mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Dlatego lepiej jest zawsze skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Zeevenhooven J., Brown PD., L’Hoir MP., Weerth C., et al., Infant colic: mechanisms and management. Nat Rev Gastroenterol Hepatol, 2018. 15 (8): 479-496.
 • Gelfand AA., Infant colic. Semin Pediatr Neurol, 2016. 23 (1): 79-82.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.