Czy zabranianie dzieciom jest w jakiś sposób szkodliwe?

Zabranianie dzieciom robienia pewnych rzeczy to coś, co robią wszyscy rodzice; to sposób zarówno na ochronę, jak i kontrolę swoich dzieci. W naszym dzisiejszym artykule opisujemy jednak rzeczy, których nigdy nie powinieneś zabraniać swoim dzieciom!
Czy zabranianie dzieciom jest w jakiś sposób szkodliwe?
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Wszyscy rodzice chcą jak najlepiej wychować swoje dzieci. Ale czasami, zabranianie dzieciom robienia pewnych rzeczy może w rzeczywistości im szkodzić – oczywiście w sposób niezamierzony, nieoczywisty i nieświadomy.

Rodzice mają tendencję na zabranianie dzieciom robienia pewnych rzeczy, aby je chronić, edukować i wychowywać. Ale te zakazy czasami ograniczają wolność dzieciom i utrudniają rozwój ich osobowości, samopoznania, pewności siebie, a nawet ich autonomii.

Jeśli chcesz wiedzieć, czego nigdy nie powinieneś zabraniać swoim dzieciom, przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł.

Granice i zasady, tak. Nadmierne zabranianie dzieciom, nie.

Wszyscy zgadzamy się, że zasady i granice są bardzo potrzebne dzieciom. Pomagają im w zdrowy sposób odnosić się do innych i ich otoczenia. Jest to również ważne zagadnienie dla ich osobistego bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia.

Ale to, czego nigdy nie powinieneś robić, to zabranianie dzieciom robienia pewnych rzeczy. Niektóre typowe przykłady to krzyki, bieganie, skakanie, proszenie, płacz, a czasem nawet brudzenie się! Oto lista rzeczy, których nigdy nie powinieneś zabraniać swoim dzieciom.

Rzeczy, których nigdy nie powinieneś zabraniać swoim dzieciom

Bawić się jak na dziecko przystało

Jeśli pamiętasz chwile z dzieciństwa, na pewno wiele z nich to zabawa w błocie, skakanie po kałuży wody, grzebanie w ziemi w poszukiwaniu skarbów… Dlaczego więc nie pozwolić dziecku skakać po kałużach, brudzić się i odkrywać? Plamami możesz zająć się później i zawsze możesz wyprać lub zacerować spodnie.

Dzieci w kałuży

Jedyną rzeczą, o którą musisz się upewnić, jest to, że dzieci bawią w bezpiecznym środowisku. Właściwie, jeśli chcesz się dobrze bawić, dlaczego nie dołączysz do nich, nawet jeśli Ty też się ubrudzisz? Wydobądź razem ze swoimi dziećmi swoją najbardziej dziecięcą stronę!

Zadawanie pytań to jedna z rzeczy, których nigdy nie powinieneś zabraniać swoim dzieciom

Czasami ciągłe pytania dzieci mogą cię przytłoczyć. Musisz jednak zrozumieć, że nie robią tego po to, by Cię zirytować, ale po to, by znaleźć odpowiedzi na swoje obawy. Muszą zrozumieć otaczający je świat.

Zatem zamiast mówić „Przestań zadawać tyle pytań” lub „Nie pytaj mnie o to”, poszukaj dla dziecka odpowiedzi w książce, atlasie lub w jakikolwiek inny sposób, który pomoże Ci odpowiedzieć na nieustanne pytania Twojej pociechy.

„Edukacja nie jest odpowiedzią na pytania. Edukacja jest środkiem do uzyskania odpowiedzi na wszystkie pytania”.
– William Allin –

Nigdy nie zabraniaj swoim dzieciom wyrażania siebie

Nie należy zabraniać dziecku wypowiadania się ani w domu, ani poza nim. Zdarzyło się to wielu rodzicom: ich dzieci powiedziały coś niewygodnego w obecności krewnych lub znajomych. Dlatego stanowczo zabraniają im wypowiadania się przed dorosłymi.

Ale jeśli odbierzesz dziecku prawo do wyrażania siebie, w przyszłości stanie się ono osobą, która nie będzie potrafiło wyrazić swoich myśli, emocji ani pomysłów.

Zamiast tego słuszną rzeczą jest nauczenie ich wartości, takich jak szacunek dla innych oraz tego, że czasami mogą skrzywdzić innych swoimi słowami. Zawsze akceptuj ich opinie, tak jak innych ludzi.

Zabranianie dzieciom płaczu

Jeśli zabronisz dziecku płakać, nie pozwalasz mu wyrażać swoich emocji. Tak jak śmieje się ono, gdy jest szczęśliwe, to zupełnie normalne, że płacze, gdy jest mu smutno. Nie używaj wyrażeń takich jak „Przestań płakać” lub „Tylko małe dzieci płaczą”.

Płacz dziecka

Zamiast tego zapytaj malucha, co jest nie tak, aby mógł on wyrazić swoje uczucia i rozwinąć swoją inteligencję emocjonalną.

Bycie zaborczym wobec swoich rzeczy

Dlaczego musisz zmuszać swoje dzieci do dzielenia się wszystkim ze wszystkimi, zawsze i wszędzie? Ich rzeczy należą do nich. Chociaż warto nauczyć ich wartości bycia hojnym i wagi dzielenia się innymi, nigdy nie zmuszaj ich do tego.

W rzeczywistości nie należy odbierać mu zabawki, aby dać ją innemu dziecku, ponieważ ostatecznie nie dzieli się ono z nikim z własnej woli. Zamiast tego uczysz je, że kiedy czegoś chce, może po prostu odebrać to komuś innemu.

Nigdy nie zabraniaj swoim dzieciom bycia dziećmi!

Dzieci biegają, krzyczą, skaczą i śmieją się głośno. Robią po prostu dużo hałasu i zamieszania. Mają napady złości, nieposłuszeństwa i psot. Krótko mówiąc, mają dużo energii, odkrywają, poznają, popełniają błędy i się brudzą… To oczywiste, bo to dzieci, a nie rośliny!

Dlatego nie możesz zmusić ich do milczenia i pozostawania w bezruchu przez godzinę, gdy idziesz z nimi w dowolne miejsce. Dzieci są z natury energiczne i w ciągłym ruchu.

Mamy nadzieję, że spodobał Ci się ten artykuł na temat rzeczy, których nigdy nie powinieneś zabraniać swoim dzieciom. Dzieci są dziećmi i nie można im zabronić bycia takimi, jakimi są. Pamiętaj, że Ty kiedyś też byłeś dzieckiem! Takie zabranianie dzieciom ostatecznie wpływa na ich zachowanie, wolność, pewność siebie, osobowość i autonomię.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.