Escape room: zalety takiej zabawy dla dzieci

Escape room: zalety takiej zabawy dla dzieci
Elena Castro

Napisane i zweryfikowane przez filolog Elena Castro.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czy chcesz doświadczyć niezapomnianych przygód ze swoimi dziećmi i ich przyjaciółmi? Escape room może stanowić dla nich niesamowitą rozrywkę.

Nigdy nie było bardziej ekscytującego pokoju od tego. Z pewnością słyszałaś kiedyś o czymś takim jak escape room, jednak teraz mogą bawić się w nim również dzieci.

Takie doświadczenia mogą przynosić liczne korzyści, a podpowiedzi i historie pojawiające się podczas tej zabawy są niezwykle ekscytujące. Czy chciałabyś dowiedzieć się więcej na ten temat?

Czym jest escape room?

Pokój, misja i 60 minut na rozwiązanie zagadki. Oto początkowe wskazówki w każdym escape roomie, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Istnieje wiele scenerii, spośród których możesz wybierać, ponieważ historie mogą bazować na filmach, książkach lub motywach przewodnich takich jak tajemnice czy przygody. Musisz jedynie wybrać pokój, który zainteresuje zarówno Ciebie, jak i Twoje pociechy.

Wszystko to wydaje się zwykłą zabawą, ale adrenalina i odpowiedzialność za ukończenie misji w określonym czasie są niezwykle prawdziwe. Kto z nas nie chciałby brać udziału w takiej przygodzie? Teraz Twoje dziecko również ma na to szansę.

Dzieci nastawiające zegar - escape room

Zalety escape roomów dla dzieci

Dzieci nieustannie testują swoje umiejętności i wiedzę w escape roomach. Chodzi o to, aby znaleźć różne bodźce, które stymulują dzieci.

Nauka pracy w grupie

Praca w drużynie zdefiniuje, czy dzieci wygrają czy przegrają, ponieważ komunikacja z innymi członkami drużyny stanowi klucz. Słuchanie wszystkich wskazówek i pomysłów może wydawać się proste, ale dzieci będą działały pod presją.

Właściwe ukierunkowanie adrenaliny i radzenie sobie ze stresem po każdym z popełnionych błędów pomoże im również pracować zarówno w grupie, jak i indywidualnie. Każdy właściwy lub błędny ruch spada na barki całej drużyny. Dlatego też jej członkowie będą musieli zostawić swoje różnice za drzwiami, aby pomóc sobie nawzajem uciec z pokoju.

Czasami zadania będą proste, zaś innym razem maluchy będą potrzebowały pomocy grupy. Świadomość tego, do czego są zdolne i kiedy należy poprosić o pomoc to coś, co pomoże im rozwijać się w przyszłości.

Dzieci w escape room

Poprawa rozwoju poznawczego i kreatywnego

Escape room to coś więcej niż Ci się wydaje. I nic nie jest takie, jak się spodziewasz. Są pełne niespodzianek. Każda zagadka, kod i podpowiedź odnosi się do motywu przewodniego danego pokoju. Właśnie dlatego dzieci muszą zanurzyć się w historii.

Odkrywanie podpowiedzi wymaga umiejętności myślenia poznawczego i logicznego. To również świetne ćwiczenie umiejętności analitycznego rozumowania, ponieważ podpowiedzi mówić dziecku, co musi zrobić, ale nie kiedy ani jak. Jeśli Twoje dziecko lub opowieści detektywistyczne, z pewnością pokocha escape roomy.

Rozwój lepszych umiejętności czytania

Escape room nie tylko pomoże rozwijać standardowe umiejętności czytania. W grze chodzi nie tylko o to, aby wiedzieć jak czytać, ale również jak interpretować to, co zostało przeczytane. Uczestnicy, podobnie jak postaci w filmach i książkach, będą znajdywać teksty i podpowiedzi. Jednak składają się one z zagadek słownych, aby sprawdzić ich umiejętności kojarzenia i językowe.

Te małe wyzwania nauczą dziecko czytać między  wierszami, aby zgadnąć, co oznaczają dane słowa. Pomogą również rozwinąć kreatywność poprzez język i umiejętności rozwiązywania problemów.

Dzieci rozwiązujące zagadki

Dlaczego escape room stał się aż tak popularny?

Dzieci bawią się podczas badania, odkrywania i bycia zaskakiwanymi przez to, co odkryją. Wynoszą korzyści z zabawy w escape roomach, ponieważ czują się zmotywowane do jeszcze większego zanurzania się w nowych sytuacjach i rozwiązywania problemów. Escape roomy mogą również pomóc im wzmocnić przyjaźń z członkami ich drużyny.

Czasami dzieci są za bardzo przyzwyczajone do swojej strefy komfortu. Takie pokoje dają im szansę na zabawę z przyjaciółmi, a jednocześnie wzmacniają ich umiejętności interpersonalne, intelektualne i poznawcze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.