Popularne filmy dziecięce na podstawie książek

Popularne filmy dziecięce na podstawie książek

Ostatnia aktualizacja: 04 maja, 2020

Filmy i czytanie stanowią doskonałe połączenie dla dzieci, które uczą się czytać. Poznaj najpopularniejsze filmy dziecięce na podstawie książek.

W historii kinematografii powstały liczne filmy dziecięce na podstawie książek. Wielu z nich zapewne nawet nie znasz. Mogą stanowić one klucz do rozbudzenia w dziecku zainteresowania czytaniem. Pozwolą mu rozwijać wyobraźnię i pamięć dzięki porównywaniu różnych aspektów filmów i ich materiałów źródłowych.

W dzisiejszym artykule zebraliśmy kilka filmów dziecięcych bazujących na książkach, które możesz wykorzystać, aby wspólnie z rodziną wejść w świat kinematografii i czytania.

Filmy dziecięce na podstawie książek

1. Filmy dziecięce na podstawie książek: Najfutbolniejsi

Nie ma żadnych wątpliwości, że Najfutbolniejsi to jedna z najpopularniejszych serii książek dla dzieci. Cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że została nawet wykupiona w księgarniach.

W tej serii (w oryginale napisana w języku hiszpańskim) znajduje się wiele elementów, które przysporzyły jej niezwykłej popularności:

  • Piłka nożna. Jak sama nazwa wskazuje, bohaterowie tej książki uwielbiają piłkę nożną. Dzięki temu książki zainteresują każde dziecko, które lubi ten sport.
  • Tajemnice. Historie opisane w książkach zazwyczaj są pełne tajemnic i intryg, co stanowi jedną z ich głównych atrakcji.
  • Młodzi bohaterowie. W książkach opisano przygody dzieci w wieku 11 lat. Dzieci uwielbiają czytać historie o bohaterach, którzy są mniej więcej w ich wieku.

W sierpniu 2018 r. na ekrany kin wszedł film stworzony na podstawie tych książek. Jest praktycznie pewne, że do jego sukcesu przyczyniła się popularność książek.

Chociaż w filmie pojawiają się te same postaci co w książkach, to nie trzeba ich czytać w takiej kolejności, w jakiej zostały wydane.

To spora zaleta dla dzieci, które nie rozwinęły jeszcze w sobie miłości do czytania, ponieważ mogą zacząć swoją przygodę z tą serią od książki, która najbardziej przykuje ich uwagę.

2. Piotruś Królik

Chociaż przygody Piotrusia Królika zostały opublikowane wiele lat temu przez słynną pisarkę Beatrix Potter, film stworzony na ich podstawie wszedł do kin dopiero w 2018 r.

Sam film stanowi mieszankę animacji i aktorstwa. Przedstawia przygody Piotrusia Królika oraz jego rodziny i przyjaciół, jak również ich relacje z ludźmi pojawiającymi się w opowiadaniach.

Mimo przepaści dzielącej publikację książek od pojawienia się ich na ekranie, adaptacja prozy Potter zyskała uznanie dzieci całego świata. Opowiadania okazały się na tyle popularne, że przetłumaczono je na ponad 25 języków i wydano w wielu krajach.

Podobnie jak w przypadku Najfutbolniejszych, tak i tu Twoje dziecko może zacząć czytanie od którejkolwiek z książek.

3. Fernando

Fernando to książka opublikowana po raz pierwszy w 1936 r., podczas hiszpańskiej wojny domowej, przez pisarza Munro Leaf. Jednak książka została po raz pierwszy zilustrowana  dopiero wiele lat później przez Waltera Klemke, ponieważ wcześniej nie pozwalała na to cenzura obowiązująca w czasach dyktatorskich.

Fernando

Ilustracje do książki były takie wspaniałe, że Klemke otrzymał Nagrodę Złotego Jabłka podczas Biennale Ilustracji w Bratysławie (BIB).

W 2017 r. byczek pojawił się w filmie dla dzieci bazującym na wyżej wymienionej książce. Ta historia polecana dla dzieci od siódmego roku życia wzwyż zmusi je do zastanowienia się nad światem walk byków.

W opowieści pojawia się byk, który różni się od swoich rówieśników. Nie chce brać udziału w walkach z innymi bykami. Woli zamiast tego rozkoszować się przebywaniem na wsi i otaczającymi go kwiatami.

Zarówno film, jak i książka, z pewnością zainteresują dzieci i dorosłych. Niestety przedstawione w nich kwestie są nadal aktualne, choć od publikacji książki minęło tak wiele lat.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.