Książki dla dzieci przełamujące stereotypy

Książki dla dzieci są doskonałym narzędziem edukacyjnym pomagającym maluchom dorastać bez akceptowania stereotypów płciowych, które narzuca im społeczeństwo.
Książki dla dzieci przełamujące stereotypy
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Mamy XXI wiek, więc odpowiednia edukacja chłopców i dziewcząt w zakresie szeroko pojmowanej równości jest niezwykle istotna. Aby to zrobić w optymalny sposób, warto w każdy możliwy sposób przełamać powszechne stereotypy dotyczące płci. Na przykład poprzez książki dla dzieci.

Fabuła takich książek może być świetnym zasobem edukacyjnym, jeśli chodzi o przekazywanie pewnych wartości społecznych. Dzieje się tak dlatego, że dla dzieci postacie w tych fikcyjnych opowieściach są wzorami do naśladowania.

Czym są stereotypy dotyczące płci?

Aby zrozumieć i przełamać stereotypy dotyczące płci, musimy najpierw zrozumieć znaczenie tego pojęcia. Możemy zdefiniować stereotypy płciowe jako system przekonań wspólny dla kultury i społeczeństwa.

Ten system przekonań przypisuje pewne role i typowe zachowania kobietom, a inne mężczyznom. Innymi słowy, niektóre role i zachowania definiuje z góry jako „kobiece”, a inne jako „męskie”.

Dziecko czyta książkę

Obecnie wiemy już doskonale, że te z góry przyjęte założenia są uproszczone i błędne. Nadal jednak się powielają i przechodzą z pokolenia na pokolenie poprzez proces socjalizacji. Kiedy maluchy spotykają się w ramach spotkań towarzyskich, przejmują te idee już w pierwszych latach życia.

Ale ponieważ stereotypy dotyczące płci są konstruowane i wyuczone, a nie wrodzone, możemy je modyfikować poprzez edukację, którą zapewniamy młodszym pokoleniom. Powinniśmy zapobiegać wpadaniu dzieci w pułapkę w postaci tych stereotypów.

W przeciwnym razie mogą przyjąć pewne cechy charakteru, emocje, cechy fizyczne, zachowania, zainteresowania, zdolności poznawcze itp., po prostu tylko dlatego, że tego właśnie społeczeństwo oczekuje od ich płci.

Książki dla dzieci, które obalają stereotypy płci

Od lat klasyczne bajki i książki dla dzieci utrwalają stereotypy dotyczące płci, emitując w pełni seksistowskie przesłania. Wiele z tych opowieści przedstawia mężczyzn jako odważnych, żądnych przygód bohaterów.

Jednocześnie przedstawiają one kobiety jako postacie pasywne, czekające, aż jakiś wspaniały mężczyzna uratuje je przed złą matką chrzestną lub innymi niebezpieczeństwami.

Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieje wiele bajek dla dzieci, które pomagają dzieciom przełamać stereotypy płci. Te opowieści pomagają chłopcom i dziewczętom dorastać w otoczeniu idei równości płci. Poniżej polecimy kilka naszych ulubionych. Nie wszystkie są jeszcze dostępne w języku polskim, ale z pewnością wkrótce się pojawią.

”Czy księżniczki noszą glany?” Autor: Carmela LaVigna Coyle

To historia bardzo ciekawej i energicznej dziewczynki, która nie jest pewna, czy jest autentyczną księżniczką. Ta wątpliwość powoduje, że zadaje matce szereg pytań, a jej matka odpowiada w bardzo pomysłowy sposób. Książka „Czy księżniczki noszą glany?” zachęca do samoakceptacji i pewności siebie.

”Cukierkowy róż” autorstwa Adeli Turin

Główną bohaterką tej opowieści jest Margarita, słoń żyjący w społeczeństwie, w którym samce i samice otrzymują różne formy wychowania. Co więcej, Margarita jest jedynym słoniem w swojej grupie, który nie ma różowej skóry, co na początku bardzo ją martwi.

Matka i dzieci

Jednak jej rodzice nic sobie z tego nie robią. W efekcie tego Margarita odzyskuje wiarę w siebie, dzięki czemu czuje się wolna, co toruje drogę do zrozumienia idei równości dla reszty jej kolegów.

”Paskudne rymy” – autor: Roald Dahl

Ta książka jednego z naszych ulubionych autorów zawiera wiele klasycznych opowiadań dla dzieci. Ale tutaj standardowe opowieści o królewnie Śnieżce, Czerwonym Kapturku, czy Złotowłosej przybierają nowy obrót.

Zamiast opowiadać historie w ten sam sposób, w jaki opowiadano je od pokoleń, Roald Dahl wymyśla je na nowo. Ta fantastyczna książka wysyła do dzisiejszych młodych czytelników o wiele bardziej nowoczesne i odpowiednie wiadomości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.