To, czego nikt ci nie powiedział na temat dzieci...

To, czego nikt ci nie powiedział na temat dzieci...
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

To, czego nikt ci nie powiedział na temat dzieci to właśnie treść naszego dzisiejszego artykułu. Pojawienie się na świecie dziecka to najpiękniejsza rzecz, jaka może przydarzyć się rodzicom. Nic tak nie napełnia serc rodziców szczęściem, jak cieszenie się dzieckiem od pierwszego dnia jego narodzin.

Ale rzeczywistość jest taka, że ​​są rzeczy, o których nikt nie mówi ci o dzieciach przed ich urodzeniem. Warto je znać, aby zrozumieć, dlaczego tak się dzieje i nie przejmować się za bardzo. Dlatego właśnie dzisiaj opowiemy ci czego nikt ci nie powiedział na temat dzieci. 

Czego nikt ci nie powiedział na temat dzieci? Że główka nie zawsze jest idealnych kształtów.

Być może przed narodzinami dziecka chcesz wyobrazić sobie idealny obraz całego jego ciała i głowy. Główka okrągła, różowa i wręcz idealna. Ale rzeczywistość jest inna. Czego nikt ci nie powiedział na temat dzieci to fakt, że ​​głowa noworodka jest nieco zdeformowana i zwykle ma kształt stożka.

Dzieje się tak, ponieważ główka była on zaklinowana w twojej miednicy przez kilka godzin, kiedy dziecko przechodziło przez kanał pochwowy podczas porodu.

Szpary w czaszce umożliwiają jej ukształtowanie, aby główka mogła przejść przez kanał rodny. To z kolei chroni przed złamaniami kości lub urazami mózgu podczas porodu siłami natury. Ale nie martw się, stopniowo główka dziecka odzyskuje swoją formę.

Twarz dziecka również nie jest idealna w momencie narodzin.

Czego nikt ci nie powiedział odnośnie noworodka to fakt, że twarz twojego dziecka najprawdopodobniej nie ma nic wspólnego z tymi zdjęciami doskonałych dzieci, które widziałeś w czasopismach przez ostatnie 9 miesięcy.

Jego nos i policzki mogą być nieco spłaszczone. Oczy mogą wyglądać na nieco opuchnięte od płynu pod skórą, a nawet może mieć małe siniaki na twarzy i skórze głowy, jeśli użyto kleszczy lub próżniociągu.

Ale musisz tylko uzbroić się w cierpliwość, ponieważ twoje dziecko już wkrótce dojdzie do siebie i zmieni się w słodkiego aniołka, o którym tak długo marzyłaś. Nie obawiaj się.

Noworodek - czego nikt ci nie powiedział?

Noworodek wydaje się być bardzo zdenerwowany.

Po miesiącach spędzonych w worku owodniowym wypełnionym wodą w przytulnym brzuchu mamy noworodek nagle jest poza tym znanym sobie światem. Nie jest mu już ciasno, ciepło i nic nie krępuje już jego kończyn, które teraz mogą się swobodnie poruszać.

Niemowlę nie znalazło jeszcze sposobu na kontrolowanie swojego ciała w tym nowym świecie, więc możliwe jest, że porusza kończynami nierówno. Ale nie oznacza to, że maluch jest nerwowy, po prostu porusza się i wypróbowuje nowe możliwości.

Jego układ nerwowy dopiero się rozwija.

Czego nikt ci nie powiedział na temat dzieci to fakt, że rodzą się one z „odruchem moro” lub odruchem przestraszenia. Na czym on polega? Kiedy dziecko czuje, że spada lub się boi, potrząśnie mocno rękami, otworzy dłonie i odrzuci główkę do tyłu. Odruch ten zniknie mniej więcej po 3 miesiącach.

Ponadto rozwijający się system neurologiczny wysyła również do mięśni więcej impulsów elektrycznych, niż jest to faktycznie konieczne. Więc podbródek lub nogi dziecka mogą się trząść zupełnie bez powodu. Nie obawiaj się tego. Chociaż jeśli zauważysz, że drżenie jest rytmiczne lub nie ustaje, powinieneś jak najszybciej udać się do swojego pediatry.

Czego nikt ci nie powiedział na temat dzieci? Że maluch jest zawsze głodny!

W ciągu pierwszych kilku tygodni możesz mieć wrażenie, że karmisz swoje dziecko praktycznie przez cały dzień. Potrzeba jedzenia u dziecka jest w naturalny sposób częsta, aby zwiększyć laktację u ciebie, a tym samym zaspokoić jego rosnący apetyt.

Ponadto, jeśli karmisz piersią, pamiętaj, że maluch je częściej, ponieważ mleko matki jest trawione szybciej niż mleko modyfikowane.

Karmienie piersią - czego nikt ci nie powiedzial

Niemowlęta są głodne, ponieważ muszą rosnąć.  Maluch będzie musiał podwoić swoją urodzeniową wagę w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia, co wymaga dużego spożycia kalorii. W okresie wzrostu będzie jeszcze bardziej głodny, co po raz pierwszy zdarza się mniej więcej między 4 a 6 tygodniem.

Bardzo ważne jest, aby rozpoznać sygnały głodu, abyś mogła nakarmić maleństwo, zanim stanie się zbyt głodne i zacznie jeść zbyt niespokojnie. Posiłek powinien być czasem relaksu i emocjonalnego połączenia.

Oto czego nikt ci nie powiedział na temat dzieci. Mamy nadzieję, że to, co opisaliśmy w naszym artykule, przyda ci się w zmniejszeniu zmartwień. Warto pamiętać o tych kwestiach, aby nie wpadać w panikę, gdy to się wydarzy. Zauważenie podobnych symptomów u twojego dziecka nie musi już budzić w tobie niepokoju.

Bycie matką lub ojcem dziecka to najwspanialsza rzecz na świecie. I chociaż spotkają cię czasami niespodzianki lub niepokoje, istnieją sposoby na ich zredukowanie. Mamy nadzieję, że nasz artykuł ci w tym pomógł.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.