Harry Potter - czego może nauczyć nasze dzieci?

Harry Potter - czego może nauczyć nasze dzieci?
Natalia Cobos Serrano

Napisane i zweryfikowane przez pedagog społeczny Natalia Cobos Serrano.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

„Wszyscy mamy w sobie światło i ciemność. Liczy się to, którą część zdecydujemy się wzmocnić”. Syriusz Black, postać z sagi Harry Potter.

Ci z nas, którzy dorastali czytając książki o Harry Potterze wiedzą, że jego historie wykraczają daleko poza magię. Dzięki wartości ciężkiej pracy, przyjaźni, miłości i odwagi Harry Potter uczy dzieci i dorosłych wspaniałych lekcji na całe życie. Przeczytaj nasz artykuł i odkryj sześć lekcji, których dzieci uczą się dzięki sadze o Harrym Potterze.

Harry Potter – czego może nauczyć nasze dzieci?

1. Ty wybierasz Twoje przeznaczenie

W książce Harry Potter i Kamień Filozoficzny bohater daje nam wspaniałą lekcję, gdy tylko przybywa do szkoły magii i czarodziejstwa w Hogwarcie. Uczniowie pierwszej klasy muszą założyć magiczną Tiarę Przydziału, aby zostać przydzielonym do jednego z czterech domów w Hogwarcie.

Kiedy nadszedł czas Harry’ego, Tiara Przydziału przydzieliła go do Slytherinu. Jednak nasz bohater odrzuca tę decyzję, ponieważ chce być częścią domu Gryffindor. W ten sposób Harry uczy nas, że wszyscy mamy moc dokonywania własnych wyborów i że to my musimy decydować o naszej przyszłości.

„To nasze wybory pokazują, kim jesteśmy, znacznie bardziej niż nasze możliwości”.

-Albus Dumbledore-

2. Nie ma znaczenia, skąd pochodzisz, aby móc spełnić Twoje marzenia

Najlepsza przyjaciółka Harry’ego, Hermiona Granger, mimo że jest najbystrzejszą uczennicą w Hogwarcie czuje się dyskryminowana ze względu na swoje pochodzenie, ponieważ jest córką mugolskich rodziców, czyli nie-czarodziejów.

Nie stanowi to jednak dla niej bariery, ponieważ mimo to ciężko pracowała, aby osiągnąć wszystko to, co sobie zamierzyła.

“Nie ma znaczenia, kim jest się z urodzenia, ale to, jaką się jest osobą!”

-Albus Dumbledore-

3. Harry Potter – bycie odważnym oznacza umiejętność stawienia czoła swoim lękom

W Harrym Potterze waleczność jest jedną z największych cnót. W tej sadze zaobserwowaliśmy, że wiele postaci wykazuje się odwagą, nie tylko tych należących do Gryffindoru. Jednak jest postać, która wykazuje się szczególną odwagę. To Harry.

Oprócz stawiania czoła wszelkiego rodzaju sytuacjom i strasznym stworzeniom, takim jak dementorzy, bohater, gdy nadejdzie czas, nie waha się zmierzyć z tym, czego boi się najbardziej: Lordem Voldemortem.

4. Opinia innych Cię nie definiuje

W części Harry Potter i więzień Azkabanu Syriusz Black, ojciec chrzestny Harry’ego Pottera i wielki przyjaciel jego rodziców, ostatecznie udowodnił Harry’emu i innym, kim naprawdę był. Zrobił to pomimo opinii i kłamstw innych, które o nim rozpowszechniano.

Jednak we wszystkich książkach opinia innych o Harrym Potterze zawsze była bardzo zła. Czuł się znienawidzony przez swoich wrogów i obojętny dla reszty ludzi, którzy zawsze patrzyli na niego z pogardą i nieufnością. Jednak główny bohater kontynuuje swoje życie pomimo trudności, jakie napotyka w swoim otoczeniu.

5. Nie oceniaj książki po okładce

Dzięki postaci profesora eliksirów, Severusowi Snape’owi, uczymy się, że pozory mogą mylić i że za działaniami każdej osoby zawsze stoi historia i powód, więc błędem jest osądzanie innych bez dogłębnego ich poznania.

Ponadto postać Snape’a uczy nas również innej cennej lekcji: chociaż wybaczenie i miłość nie zawsze są łatwe, bez wątpienia czynią nas lepszymi osobami, jeśli tylko w nie wierzymy.

6. Harry Potter – miłość i przyjaźń to najpotężniejsze siły

Pomimo potęgi magii i wielkich czarodziejów, które widzimy w opowieściach o Harrym Potterze autorka książek J.K. Rowling pokazuje nam, że to, co jest naprawdę ważne i potężne w życiu, to przyjaciele i miłość. To te dwa elementy sprawiły, że główny bohater tej sagi stał się silniejszy i przeżył.

Ostatecznie, historie o Harrym Potterze uczą nas, że wola zmierzenia się z problemami zależy również od osób wokół Ciebie. Ponieważ to właśnie te więzi sprawiają, że jesteś silniejszy.

„Będziemy silniejsi, im bardziej będziemy zjednoczeni. I tym słabsi, im bardziej jesteśmy podzieleni”.

-Albus Dumbledore-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.