Uzależnienie od gier wideo - 9 wskazówek pozwalających mu zapobiegać

W dzisiejszych czasach dzieci i młodzież mają stały dostęp do gier wideo i ta dostępność bardzo niepokoi rodziców. Tutaj znajdziesz kilka wskazówek na temat tego, czym jest uzależnienie od gier wideo i jak mu zapobiegać.
Uzależnienie od gier wideo - 9 wskazówek pozwalających mu zapobiegać
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

W dzisiejszych czasach bardzo często widuje się dzieci grające w gry komputerowe, zanim osiągną wiek dojrzewania. Z tego powodu ważne jest, aby wiedzieć, czym jest uzależnienie od gier wideo i jak mu zapobiegać zanim się nasili.

Jeszcze kilkanaście lat temu dzieci bawiły się ze swoimi przyjaciółmi głównie na podwórkach i na ulicy. Na placu zabaw grały w kulki lub inne gry, aby zapewnić sobie rozrywkę. Teraz żyją w epoce, w której gry wideo, telefony komórkowe, tablety, PlayStation, Xbox, gry na PC itp. są normą.

W dzisiejszych czasach dzieci i młodzież nie mogą się doczekać, kiedy skończą szkołę, aby móc wrócić do domu i znów zagrać w gry wideo. To staje się coraz bardziej niepokojącym problemem dla rodziców. Czy chciałbyś wiedzieć, czym jest uzależnienie od gier wideo i jak mu zapobiegać? W naszym dzisiejszym artykule pokażemy Ci, jak to zrobić.

Dlaczego gry wideo uzależniają?

Posiadanie ich całkowicie w zasięgu sprawia, że są dla dzieci jeszcze bardziej uzależniające niż kiedyś. Oprócz tego projektanci i programiści gier inwestują coraz więcej czasu, pieniędzy i wysiłku, aby uczynić je coraz bardziej atrakcyjnymi, budując lepsze i bardziej realistyczne interfejsy z większą liczbą opcji do wyboru.

Rodzina w czasie gry

W testach neuronaukowych eksperci wykazali, że urządzenia elektroniczne generują wzrost produkcji dopaminy i kortyzolu, które są hormonami związanymi z odczuwaniem szczęścia. Jest to jeden z powodów, dla których mózg w wieku nastoletnim jest przyciągany do tego typu gier. Zatem stosunkowo szybko mogą one wywołać wysoki poziom uzależnienia.

Wskazówki pozwalające ograniczyć uzależnienie od gier wideo

Pokaż dzieciom, że oprócz gier wideo istnieją inne rodzaje rozrywki

Dzieci i nastolatki muszą wiedzieć, że granie w gry wideo to po prostu jedna z wielu czynności, którą mogą wykonywać w wolnym czasie. Ale w żadnym wypadku nie jedyna. Z tego powodu rodzice muszą promować środowisko rodzinne, w którym istnieje wiele różnych zajęć i rozrywek. Zmniejszy to ich zainteresowanie grami wideo.

Kontrolowanie czasu przeznaczanego na granie

Eksperci twierdzą, że dzieci powinny grać nie dłużej niż godzinę  dziennie, aby uniknąć zmęczenia oczu i niepokoju. Powinieneś ustawić limity, kiedy mogą grać: na przykład tylko w jeden konkretny dzień tygodnia, tylko kilka godzin w weekend itp.

Więcej wsparcia i miłości, a mniej technologii

Wszyscy ludzie potrzebują miłości, bezpieczeństwa i ochrony, ale dzieci i młodzież potrzebują jej jeszcze bardziej. Więc zamiast pozwolić im korzystać z konsoli do gier, dlaczego nie spędzać swego czasu razem z nimi? Gra wideo nigdy nie zastąpi cennych chwil z rodzicami.

Dowiedz się, w jakie gry grają Twoje dzieci

Jeśli od czasu do czasu pozwalasz im grać, upewnij się, że wiesz, w jakie gry grają i jaki jest minimalny wiek dla graczy.

Zaproponuj alternatywy, aby ograniczyć uzależnienie od gier wideo

Dlaczego nie promować kreatywnych hobby, takich jak  malowanie lub rysowanie Moglibyście nawet zrobić to razem. Skorzystaj z takich zajęć, aby spędzić razem czas. Świetną opcją są również zajęcia na świeżym powietrzu; cokolwiek rozrywkowego… o ile nie są to gry wideo. 

Promuj czytanie, aby zapobiec uzależnieniu od gier

Czytanie jest bardzo ważne w każdym wieku. Zwiększa zdolności rozumienia dziecka, a także przyswajanie nowego słownictwa. Będzie to miało pozytywny wpływ na ich pracę w szkole.

Zminimalizuj czas spędzany przed komputerem lub telefonem

Kiedy dzieci mają smartfon, tablet, komputer i konsolę wideo, bardzo trudno będzie im nie używać ich przez kilka godzin dziennie. Z tego powodu ważne jest, aby zminimalizować czas spędzany przez nich na ekranie. Oraz jak często mogą korzystać ze swoich urządzeń, zarówno w domu, jak i poza nim. 

Znalezienie równowagi

To normalne, że martwisz się, że Twoje dziecko może popaść w uzależnienie od gier wideo. Jeśli jednak Twoje dziecko chodzi do szkoły, odrabia lekcje, uprawia sport, chodzi na zajęcia pozalekcyjne i tylko czasami gra w gry wideo, to nie ma potrzeby stwarzać niepotrzebnych napięć w domu.

Poproś o profesjonalną pomoc, aby zapobiec uzależnieniu od gier wideo

Jeśli masz jakieś pytania lub uważasz, że Twoje dziecko naprawdę może mieć problem z grami wideo, nie wahaj się skontaktować z ekspertem. Jesteśmy pewni, że będzie on w stanie Cię poprowadzić i odpowiedzieć na Twoje pytania.

Dzieci przy konsoli

Mamy więc nadzieję, że te wskazówki okażą się przydatne w zapobieganiu uzależnieniu od gier wideo. Ważne jest, aby zastosować je w praktyce, a tym samym uniknąć poważniejszych problemów z uzależnieniem w przyszłości.

I na koniec, najważniejsze jest spędzanie wspólne czasu ze swoimi dziećmi. Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego dla maluchów niż poświęcenie im swojego własnego czasu.  

To może Cię zainteresować ...
Jak zabezpieczyć swój telefon przed dziećmi?
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Jak zabezpieczyć swój telefon przed dziećmi?

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że Twoje dzieci myślą, że Twój telefon komórkowy to zabawka? Upewnij się, że to się nigdy więcej nie powtórzy!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.