Czas szybko płynie - doceniaj każdą chwilę z dzieckiem

Czas szybko płynie - doceniaj każdą chwilę z dzieckiem
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czas szybko płynie, nawet dla młodych mam. Mimo tego, że w obecnej chwili trzymasz swoje maleństwo w ramionach i tak bardzo jesteś mu potrzebna do życia, warto być świadomym zachodzących zmian.Wszystko się zmienia a jeszcze więcej może się zdarzyć.

Wkrótce nadejdzie czas, gdy Twoje dziecko zacznie spać we własnym łóżku. Zacznie też mówić, a przy tym wyrażać swoje emocje. Jeszcze później nadejdzie dzień, gdzie to małe niegdyś maleństwo będzie preferować wspólne wyjście ze znajomymi, niż spędzanie czasu w domowym zaciszu.

Prędzej czy później każdy opuści rodzinne gniazdo. Doceniaj więc każdą chwilę spędzoną ze swoim skarbem. Zbieraj cenne chwile i kochaj swoje dziecko mimo, iż czasem wymaga ono poświęcenia Twojej całej uwagi.

Nie skupiaj się na negatywach czy narzekaniu. Czas płynie zbyt szybko na marnowanie tak cennych chwil.

Przypatruj się jak słodko śpi po całym dniu przygód i uwieczniaj każdy moment w swojej pamięci. Wychowanie dziecka, rozumienie jego potrzeb i sprostanie wielu potrzebom pomoże Ci docenić jak ważną rolę odgrywa podopieczny w życiu matki.

Zacznij więc od teraz, aby w pewnym momencie nie poczuć że ten czas już minął a Ty nawet tego nie zauważyłaś.

Pokonaj czas

Niemowle z mamą

Każdy rodzic jest szczęśliwy, gdy na świat przychodzi jego dziecko. Wspólne chwile i obecność maluszka w naszym domu sprawia radość. Jednakże odpowiedzialność z tym związana, utrzymanie rodziny a do tego praca zawodowa, mogą sprawić że doświadczenie to jest mniej przyjemne.

Jest to naturalnie zrozumiałe, ponieważ rutyna prowadzi do utraty spokoju czy koncentrowaniu się na życiu tu i teraz.

Czas staje się więc abstrakcyjną koncepcją, który powoduje że schodzimy z naszego toru, skupiając się na irytacji i wiecznej tęsknocie za pięknymi chwilami.

Wykorzystaj i doceniaj chwile na zabawę, śmiech, naukę a nawet czasem momenty frustracji czy nudy. Każde z nich są ważne i wyjątkowe, gdy patrzymy na rosnące dziecko.

Daj z siebie wszystko na co Cię stać, w tym Twoje dni, noce, uściski i pocałunki. Pamiętaj, że najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa i właściwa komunikacja. Twoja misja jako matki polega na aktywnym uczestnictwu w życiu dziecka. A ono staje się dla Ciebie wszystkim, co posiadasz.

Tu i teraz

Czas na zabawę z dzieckiem

Bycie obecną w życiu Twojego dziecka, jest najlepszym prezentem jakie możesz mu podarować. Zawsze pamiętaj, iż mimo cięższych chwil, czas płynie bardzo szybko i nawet te trudne dla Ciebie momenty przemijają. Zachowaj przy tym swoją cierpliwość, mając świadomość iż jest to tylko przejściowe.

Drogie mamy, cieszcie się swoimi dziećmi, doceniajcie każde drobne chwile podczas wszystkich etapów rozwoju malucha. Nie strać niczego cennego w Twoim życiu. Każdy etap jest wyjątkowy i daje szansę Twojemu dziecku na wspaniały rozwój.

Praca mamy jest bardzo wymagająca. Nawet jeśli jeszcze nie zdążyłaś zrobić całego prania lub pozbierać wszystkich zabawek, znajdź czas na spacer ze swoim dzieckiem. Przytulaj je ilekroć tylko możesz, staraj się też zrozumieć ich uczucia i zmartwienia. Przytulając je do serca, będą wiedziały że zawsze, niezależnie od wieku, znajdą spokój i pomoc w ramionach matki.

Niezależnie jakie doświadczenia przyniesie czas dla Twojego dziecka, zawsze pozostanie on Twoim synem czy córką. Jako mama bądź zawsze obecna w ich życiu i delektuj się każdym dniem razem.

Nie zapomnij, że Twoje maleństwo z czasem urośnie. Niezależnie czy podarujesz im coś małego od siebie, w postaci swojego czasu lub rozmowy, czy wielkiej przysługi ma duże znaczenie w rozwoju Twojego dziecka. Wpływa znacząco na jego przyszłość. Ciesz się każdą chwilą spędzoną razem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.