Co robić, gdy dziewczynki wstydzą się swoich ciał?

Wiele dziewczynek, zarówno w wieku dziecięcym, jak i nastolatek, wstydzi się swojego ciała. Rodzice muszą ciężko pracować, aby temu zapobiec, zachęcając córki do kochania i akceptowania siebie takimi, jakimi są.
Co robić, gdy dziewczynki wstydzą się swoich ciał?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Być może widziałeś już, gdy dziewczynki wstydzą się swoich ciał chowając je za grubymi i workowatymi ubraniami, ponieważ po prostu czują się zawstydzone swoim wyglądem.

Niezależnie od tego, czy są chude, czy wręcz przeciwnie, ważne jest, aby zrozumieć, że tego rodzaju zachowanie ma związek z niską samooceną. Pokazuje również, w jaki sposób stereotypy społeczne mogą negatywnie wpływać na kobiety i zakłócać ich zdolność do bycia szczęśliwymi.

Gdy dziewczynki wstydzą się swoich ciał – strach przed założeniem kostiumu kąpielowego

Niektóre nastolatki niechętnie chodzą na basen lub na plażę i nie ma to nic wspólnego z lękiem przed wodą. Raczej wynika to z tego dlatego, że dziewczynki wstydzą się swoich ciał i nie chcą zakładać kostiumów kąpielowych. Myślą sobie, że każdy natychmiast oceni ich wygląd i skrytykuje go.

Jednak w rzeczywistości problem nie ma nic wspólnego z innymi ludźmi, a raczej z niezdolnością młodej dziewczyny do zaakceptowania własnego ciała.  Kiedy idą na basen lub plażę, te dziewczyny czują się tak, jakby tylko szczupłe kobiety o zdrowych ciałach mogły nosić kostiumy kąpielowe.

Społeczeństwo nauczyło nasze córki, by wstydziły się ciał, które w jakikolwiek sposób nie są doskonałe. Nauczyliśmy je bać się zakładania kostiumów kąpielowych. Nie możemy winić młodych kobiet za ich niepewność.

Zamiast tego musimy ponownie przeanalizować przekazy, które nieustannie przychodzą do nas z mediów, próbując przekonać nas, że musimy być doskonali.

Rzadko zdarza się, aby chłopcy otrzymywali tego rodzaju wiadomości, jeśli chodzi o zakładanie stroju kąpielowego. Plaża jest miejscem przyjaznym dla chłopców i mężczyzn, ale wrogiem wielu kobiet i dziewcząt. I to musi się skończyć!

Wstyd za swój wygląd

Co ciekawe, jedyne kobiety, które czują się dobrze ze swoim wyglądem na plaży, mają mniej niż 9 lat. To już powinno nam dać do myślenia, nieprawdaż? Nawet młode kobiety nieświadomie ukrywają swoje ledwie zaokrąglone brzuchy, wstydząc się swojego ciała. Czują się niekomfortowo nawet przy najmniejszej ilości tkanki tłuszczowej.

Na plaży

Kobiety nieustannie rozmawiają o utracie wagi i przechodzeniu na dietę, czytając czasopisma i porady, które mówią im, jak schudnąć.

Z drugiej strony wielu mężczyzn żartuje i śmieje się ze swoich piwnych brzuszków, a co jakiś czas próbuje je z uśmiechem wciągnąć, gdy w pobliżu jest atrakcyjna kobieta. Ogólnie rzecz biorąc, mężczyźni wydają się być bardziej zrelaksowani i szczęśliwi na plażach. 

Strach i nienawiść do naszych ciał

Kobiety często wysyłają do swoich córek podświadome wiadomości z powodu wstydu, jaki odczuwają wobec własnego ciała. Ta spuścizna niekończącej się samooceny jest podsycana i pobudzana przez wszechobecne obrazy nieosiągalnego kobiecego piękna.

W rezultacie nasze dziewczynki wstydzą się swoich ciał. Stają się ofiarami przewlekłych zaburzeń odżywiania i zbyt często wręcz głodzą się na śmierć. Dlatego tak ważne jest, aby matki dawały pozytywny przykład tak, aby ich córki nie wstydziły się swojego ciała. Musimy nauczyć je doceniać swój wygląd i kochać siebie takimi, jakimi są.

Muszą zrozumieć, że ich wartość nie ma nic wspólnego z tym, jak wypadają w porównaniach z innymi. Nikt nie jest lepszy ani gorszy od kogokolwiek innego.

”Jaka matka, taka córka”

Aby nasze córki czuły się dobrze we własnej skórze, najpierw ich matki muszą przestać żyć na wojnie z własnym ciałem. Musimy powstrzymać się od ciągłego narzekania na naszą wagę i sylwetkę.

Koniec z obsesją na punkcie każdego kilograma, który zyskujemy lub tracimy i tego, ile kalorii i gramów tłuszczu jemy każdego dnia. Nie powinniśmy traktować naszych ciał – ani żywności – jak wroga .

Nasze córki potrzebują nas, abyśmy uczyły je indywidualnych mocnych stron i witalności ich ciał, bez względu na rozmiar, jaki noszą. Wartości na wadze i szerokość bioder kobiety nigdy nie powinny decydować o jej samoocenie.

Smutna dziewczynka

Więcej nastoletnich dziewcząt o różnych kształtach i rozmiarach zacznie cieszyć się noszeniem strojów kąpielowych na plaży, gdy ich matki zaczną akceptować i szanować własne ciała. Czas uwolnić siebie i naszą córkę od strachu przed nadwagą.

Wszystkie nasze córki zasługują na to, by czuć się dobrze ze sobą i nie wstydzić się swojego ciała. Wszystkie nasze córki zasługują na spędzenie dnia na plaży lub basenie i by po prostu kochały i akceptowały siebie.

Podsumowując, naszym zadaniem jest uczyć nasze dzieci, aby nie wstydziły się swego wyglądu. Jako matki musimy uczyć je miłości własnej. Oznacza to uczenie ich szacunku dla swojego ciała, dbania o zdrowie, a nie obsesji na punkcie wyglądu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.