Jak schudnąć po czterdziestce - nie martw się, dasz radę!

Jak schudnąć po czterdziestce - nie martw się, dasz radę!

Ostatnia aktualizacja: 05 listopada, 2018

Wraz z ukończeniem czterdziestego roku życia Twoje ciało zaczyna się zmieniać i spala mniej kalorii. Dowiedz się, co zrobić, by schudnąć po czterdziestce.

W tym artykule poruszymy wszystkie kwestie, jakie musisz znać, by skutecznie schudnąć po czterdziestce. Musisz być świadoma, że wymaga to cierpliwości i determinacji.

Twoje ciało zmienia się z upływem lat. Jedna ze zmian, jakie możesz zauważyć, to trudności ze zrzuceniem wagi. Nie oznacza to jednak, że nie dasz rady schudnąć.

Czy zrzucenie wagi po czterdziestce jest możliwe?

Oczywiście, że tak. Ale proces może przebiegać wolniej, niż gdy miałaś dwadzieścia lat.

Będąc młodymi dorosłymi mamy więcej czasu i energii, którą jesteśmy skłonni przeznaczyć na wysiłek fizyczny, a nasz metabolizm jest szybszy.

Ale nie poddawaj się. Istnieją podpowiedzi i triki, które pomogą Ci schudnąć po czterdziestce.

Co więcej, osiągnięcie odpowiedniej wagi po czterdziestce jest bardzo korzystne dla zdrowia. Oto zalety wiążące się ze zrzuceniem wagi.

4 powody, by schudnąć po czterdziestce

 • Główny powód to sarkopenia. Słyszałaś o niej? To stopniowa utrata masy mięśniowej, która postępuje wraz z wiekiem. Można ją spowolnić unikając siedzącego trybu życia. Większa aktywność fizyczna jest również korzystna dla zdrowia fizycznego i psychicznego.
Kobieta w sportowym stroju stojąca tyłem i rozciągająca się na plaży
 • Otyłość zmniejsza produkcję testosteronu. To hormon, który chroni przed przybieraniem na wadze hamując odkładanie się tłuszczu. Wraz z przyrostem wagi tłuszcz wygrywa walkę i ciało przestaje produkować wystarczającą ilość tego hormonu.
 • Bardzo ważne, byś była aktywna. Wraz z ukończeniem czterdziestki wiele osób przestaje aż tak troszczyć się o wygląd zewnętrzny. Ale w aktywności nie chodzi jedynie o piękno, ale o ważniejszą rzecz – zdrowie. Dlatego nie rezygnuj z codziennych spacerów i spróbuj dołączyć inne formy ruchu, na przykład naukę tańca lub pływanie.
 • Osoby o poprawnej wadze po czterdziestce rzadziej cierpią z powodu raka jelita grubego, problemów trawiennych, bólu żołądka i innych podobnych przypadłości.

Zalety zrzucenia wagi po czterdziestce

Stracenie kilku kilogramów po czterdziestce ma wiele zalet. Oto niektóre z nich:

 1. Twój metabolizm stopniowo przyspieszy. Znaczy to, że będziesz w stanie spalić więcej tłuszczu.
 2. Twój układ pokarmowy będzie zdrowszy.
 3. Mniejszy ucisk na drogi oddechowe przekłada się na lepsze oddychanie i brak bezdechu.
 4. Lepszy sen.
 5. Poprawa pewności siebie.
 6. Zmiana i poprawa stylu życia związana z dokonywaniem zdrowszych wyborów.
 7. Będziesz bardziej zadowolona z własnej figury.
 8. Zmniejszy się ryzyko zapadnięcia na wiele chorób.
 9. Twoje nawyki żywieniowe się poprawią.
Kobieta jadąca na rowerze po jesiennym parku

Jak schudnąć po czterdziestce

Chociaż chudnięcie po czterdziestce stanowi wyzwanie, nie jest niemożliwe. Przestrzeganie poniższych zasad sprawi, że zobaczysz rezultaty.

 • Dasz sobie radę! Musisz przekonać samą siebie, że to możliwe. Nie oczekuj zmiany z dnia na dzień. Pamiętaj, że utrata wagi przebiega stopniowo, a niepewność może zahamować ten proces.
 • Ćwicz regularnie. Jeśli masz trudności z wpasowaniem wizyty w siłowni w swój plan dnia, poszukaj rozwiązań alternatywnych. Istnieje wiele możliwości ćwiczenia na świeżym powietrzu i z pewnością dasz radę znaleźć coś, co odpowiada Twoim potrzebom i umiejętnościom.
 • Nie pomijaj posiłków. Powinnaś regularnie jeść śniadania, obiady i kolacje, najlepiej każdego dnia w podobnych godzinach. Zdrowe przekąski pomogą kontrolować głód i zmniejszyć zachcianki. Dzięki temu unikniesz jedzenia zbyt dużej ilości pokarmu na raz.
Miska z sałatką owocową
 • Zasięgnij porady dietetyka. Czy ktokolwiek inny wie lepiej ile kalorii dziennie powinnaś spożywać, by zacząć chudnąć? Profesjonalista może przygotować dla Ciebie spersonalizowany plan dietetyczny, kompatybilny z Twoim metabolizmem.
 • Śpij wystarczająco długo każdej nocy. Możesz w to nie wierzyć, ale sen pomaga odzyskać energię i przygotować się na kolejny dzień pełen wrażeń. Ale nie używaj tego jako wymówki do wylegiwania się. Zarówno brak snu, jak i zbyt długi sen, mogą przyczyniać się do wzrostu wagi.

Osoby o poprawnej wadze po czterdziestce rzadziej cierpią z powodu raka jelita grubego, problemów trawiennych, bólu żołądka i innych podobnych przypadłości.

Przede wszystkim pamiętaj, że zrzucenie wagi po czterdziestce to sposób na zachowanie zdrowego stylu życia.

Dobra waga chroni przed chorobami związanymi z krążeniem krwi i cholesterolem, jak również może obronić Cię przed zaburzeniami psychologicznymi, na przykład depresją.

Istnieją różne zajęcia, które pomogą Ci zrzucić kilka kilogramów. Wystarczy, że znajdziesz taką, która Ci odpowiada, a zamienisz wyzwanie w pasję!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Naseeb MA., Volpe SL., Protein and exercise in the prevention of sarcopenia and aging. Nutr Res, 2017. 40: 1-20.
 • O’Keefe SJD., Diet, microorganisms and theit metabolites, and colon cancer. Nat Rev Gastroenterol Hepatol, 2016. 13 (12): 691-706.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.