Dlaczego pozytywna dyscyplina jest niezwykle ważna nie tylko w domu?

Obecnie wielu rodziców uważa, że pozytywna dyscyplina w domu i szkole jest niezbędna do rozwoju. Dowiedz się więcej o tym tutaj.
Dlaczego pozytywna dyscyplina jest niezwykle ważna nie tylko w domu?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2021

W dzisiejszych czasach rodzice są przekonani, że pozytywna dyscyplina jest ważna nie tylko w domu. Ponadto uważają, że istotne jest także wybranie środowiska akademickiego, które pomoże im wyrosnąć na naprawdę wszechstronnych ludzi. Dlatego też szukają szkół, które pomogą współpracować rodzinom, nauczycielom i uczniom.

Ogólnie rzecz biorąc, myślimy o rozwoju integralnym nie tylko jako fizycznym i werbalnym, ale także emocjonalnym i społecznym. Jest to więc dobra podstawa dla wielu aspektów życia pozwalająca pomóc dzieciom w poprawie ich ogólnego samopoczucia.

Pozytywna dyscyplina w domu dobrze łączy się ze szkołą, która zachęca do zaangażowania w niej i poza nią. Może to pomóc dzieciom aktywnie uczestniczyć w lekcjach i chcieć podjąć nowe obowiązki.

Porozmawiajmy sobie więcej na ten temat poniżej.

Pozytywna dyscyplina, pierwszy krok w kierunku integralnego rozwoju

Mama rozmawiająca z córką.

Dobre rodzicielstwo lub pozytywna dyscyplina polega na uczeniu dzieci szacunku, ale przy jednoczesnym zachowaniu stanowczości. W tym sensie celem tej techniki jest delikatne nauczenie ich, aby nauczyły się dobrej samodyscypliny.

W ten sposób dzieci mogą lepiej radzić sobie ze swoim otoczeniem, ponieważ promuje to pozytywne nastawienie i zdrowe relacje. Używanie popularnego wyrażenia “Ponieważ tak powiedziałam, kropka!” może na pozór działać, ale na dłuższą metę może powodować problemy.

Dzieje się tak, ponieważ brak wyjaśniania pozostawia dziecko bez zrozumienia części sytuacji. Na przykład nie potrafi ono zrozumieć, dlaczego jego rodzice prosili je, aby zachowywało się w określony sposób w określonym czasie, dlaczego powinno być odpowiedzialne, dlaczego istnieją jakieś ograniczenia itp.

Narzucanie, brak wyjaśnień, krzyki i kary tworzą dystans emocjonalny, konfrontację i brak zrozumienia. To jest coś, co może utrudniać rozwój dzieci zarówno w domu, jak iw innych miejscach.

Aby to lepiej zrozumieć, spójrzmy na przykład: kiedy prosisz o trzymanie się za ręce, aby przejść przez ulicę, a one tego nie słuchają, mówisz: „Bo ja Ci tak każę!” Nie sprawi to, że dziecko zrozumie, dlaczego w takiej sytuacji ważne jest trzymanie się za ręce i jak to zapewnia im bezpieczeństwo.

Co więcej, gdy powiesz dziecku, aby trzymało Cię za rękę dla bezpieczeństwa, chętniej to zrobi. Ponadto jest bardziej prawdopodobne, że pomyśli o tym następnym razem.

Wybierz dobrą szkołę

Mama przygotowuje syna do szkoły.

Z tego, co omówiliśmy do tej pory, jasno wynika, że aby dzieci mogły się odpowiednio rozwijać, rodzice i szkoła muszą ze sobą współpracować. Angażując dzieci, nie tylko łatwiej będzie dojść do wspólnej płaszczyzny, ale także łatwiej będzie pomagać im w rozwoju. Ponadto pomożesz stworzyć im przyjemniejsze środowisko.

W tym sensie warto pamiętać, że gdy dziecko czuje się komfortowo zarówno w domu, jak i w szkole, będzie dobrze radzić sobie w klasie i mieć zdrowe relacje z otoczeniem.

Szkoła San José del Parque, przykład edukacji na całe życie

Szkoła San José del Parque, położona w dzielnicy Arturo Soria w Madrycie, ma styl edukacyjny, który dostosowuje się do potrzeb rodziców. W ten sposób łączy pozytywną dyscyplinę ze zdrowym środowiskiem akademickim, aby pomóc dzieciom w prawidłowym rozwoju.

Dzieje się tak, ponieważ promuje kompleksową wizję edukacji i zachęca dzieci do angażowania się w zajęcia szkolne. Następnie mogą one aktywnie uczestniczyć i brać na siebie odpowiedzialność, a także czynić z siebie bohaterów własnego procesu uczenia się..

„W naszej szkole ważne jest, aby rodziny i nauczyciele uczestniczyli w edukacji i pracowali razem, towarzysząc uczniom w ich rozwoju naukowym i osobistym”.

Oprócz rozwijania ducha współpracy między rodzicami, nauczycielami i uczniami szkoła ta promuje naukę dwujęzyczną. Wierzy ona, że jest to kluczowy element rozwoju dziecka.

Nauczyciele przedszkolni i w szkołach podstawowych mają duże doświadczenie. Oprócz pracy nad czytaniem, logiką, matematyką, myśleniem naukowym, wyobraźnią i kreatywnością, pracują również nad inteligencją emocjonalną w klasie. A to bardzo korzystnie wpływa na ich rozwój.

Współpraca jest kluczem do pozytywnej dyscypliny

Wycinanki z przyjaciółmi trzymającymi się za ręce.

Jak widać, współpraca jest kluczowym elementem rozwoju dziecka. Z tego powodu powinna ona występować nie tylko w domu na co dzień. Ale także w innych istotnych przestrzeniach, takich jak szkoła.

Wybór dobrej szkoły to coś, o co każdy rodzic może się martwić. Ale gdy poznasz kluczowe elementy (dyscyplina, współpraca, wszechstronny rozwój, wsparcie, komunikacja) możesz dokładniej ocenić swoje opcje. Wtedy możesz czuć się pewniej.

To może Cię zainteresować ...
Karanie pozytywne i negatywne: co je różni?
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Karanie pozytywne i negatywne: co je różni?

Karanie pozytywne i negatywne to techniki, które są często wykorzystywane w celu modyfikowania zachowania dzieci. Co je od siebie różni?


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.