Sprawdź pieluchę: co mówi stolec Twojego dziecka?

Stolec Twojego dziecka jest stałym tematem rozmów w okresie pieluszkowym. Dziś porozmawiamy o tym, czego można się spodziewać podczas pierwszej zmiany pieluchy.
Sprawdź pieluchę: co mówi stolec Twojego dziecka?
Luz Eduviges Thomas-Romero

Napisane i zweryfikowane przez biochemiczka Luz Eduviges Thomas-Romero.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Chociaż niektórym może się to wydawać szalone, dla świeżo upieczonych rodziców istnieje jeden uniwersalny temat: to stolec dziecka. Z pewnością nie jest to najczęściej poruszany wątek podczas obiadu, ale rozmowa o tym jest naprawdę ważna.

Wszyscy zgadzamy się przecież z tym, że kolor stolca, jego konsystencja i ilość mogą dostarczyć nam ważnych wskazówek dotyczących zdrowia Twojego dziecka.

Smółka: pierwszy stolec dziecka

Pierwszy stolec dziecka określany jest jako smółka lub meconium. Składa się on ze wszystkiego, co dziecko spożywa w łonie matki. Na przykład obejmuje to płyn owodniowy, komórki skóry i wodę. Smółka ma zwykle ciemnozielony kolor i lepką konsystencję.

W ciągu kilku dni stolec jednak powinien stać się jaśniejszy i rzadszy. Jeśli tak się nie dzieje lub jeśli Twoje dziecko nie wypróżni się w ciągu pierwszych kilku dni, może to oznaczać, że nie otrzymuje wystarczającej ilości pokarmu. Wtedy musisz porozmawiać z pediatrą.

Jak często dzieci powinny wypróżniać się w pierwszych dniach życia?

W ciągu pierwszych czterech do sześciu tygodni życia powinnaś oczekiwać, że Twoje dziecko będzie wypróżniać się prawie po każdym karmieniu. Stolec Twojego dziecka będzie się różnić w zależności od tego, czy karmisz piersią, specjalnym mlekiem, czy też łączysz obie te metody.

Stolec niemowląt karmionych mlekiem matki jest często żółty i wodnisty. Z kolei kał dla niemowląt karmionych sztucznym mlekiem może być ciemniejszy i twardszy.

Zmiana pieluchy

Jeśli Twoje dziecko jest karmione piersią, wypróżnienia mogą być rzadsze niż u niemowlaków karmionych sztucznym pokarmem. Często zdarza się, że dzieci karmione piersią nie wypróżniają się przez okres dwóch do trzech dni. Jeśli jednak Twoje maleństwo wygląda na szczęśliwe i ma miękki brzuszek, prawdopodobnie nic mu nie jest.

Z drugiej strony, jeśli Twoje dziecko jest karmione sztucznym pokarmem, może mieć ciemniejsze, twardsze stolce niż niemowlęta karmione piersią. Kał może mieć konsystencję majonezu, a kolor waha się od żółtego do zielonkawobrązowego lub brązowego.

Jeśli chodzi o częstotliwość, dzieci z reguły wypróżniają się przynajmniej raz dziennie. Ważne jest, aby sprawdzić konsystencję kału. W rzeczywistości jeśli stolec ma kształt podłużny lub granulek, może to wskazywać na zaparcia.

Ważne jest, aby porozmawiać z pediatrą, ponieważ może to oznaczać jakąś odmianę alergii. Jeśli otrzymasz taką diagnozę, być może będziesz musiała zmienić sposób karmienia.

Tęcza w pieluszce: jak zinterpretować kolor stolca dziecka?

Kolor i konsystencja kału dziecka jest zwykle dobrym wskaźnikiem potencjalnych problemów zdrowotnych. Ale pierwsza i najważniejsza wskazówka dla nowych rodziców brzmi: „nie panikować”. Nie zapominaj też o związku między kałem a jedzeniem. Na przykład czerwony stolec może być jedynie organicznym śladem po zjedzeniu buraczków.

Biorąc to pod uwagę, powinniśmy dodać, że jeśli zauważysz coś niezwykłego, nie wahaj się zanieść pieluchy dziecka do pediatry. W rzeczywistości może to pomóc lekarzowi w postawieniu diagnozy. Oto kilka faktów na temat tego, co może oznaczać każdy z możliwych kolorów kału Twojego dziecka:

Zielony stolec u dziecka

Jest to bardzo powszechne zjawisko u niemowląt karmionych sztucznym pokarmem i nie jest to powód do zmartwień. Żelazo w mleku dla niemowląt może sprawić, że stolec stanie się ciemnozielony.

Może to również oznaczać, że Twoje dziecko walczy z jakimś wirusem żołądkowym. Jeśli ma dodatkowo gazy lub czuje dyskomfort, być może ma alergię na mleko krowie.

Biały lub szary

Kiedy Twoje dziecko nadal jest karmione piersią lub pije mleko modyfikowane, gdy ma mniej niż 6 miesięcy, to gdy zauważysz, że jego stolec jest kredowo-biało-szary, zdecydowanie powinnaś zadzwonić do swojego pediatry.

Biały stolec może oznaczać, że wątroba nie działa prawidłowo. Jeśli Twoje dziecko je pokarm stały, może to być problem z jego dietą. Jeśli to nie tutaj leży przyczyna problemu, ważne jest, aby udać się do lekarza. W rzeczywistości może to być problem z wątrobą lub woreczkiem żółciowym.

Pomarańczowy

W rzeczywistości pierwsze pokarmy stałe dziecka mogą powodować pomarańczowe stolce. Zwykle nie stanowi to problemu. Może się to również zdarzyć, gdy mama zażywa określone leki lub spożywa żywność sztucznie zabarwioną.

Czerwony

Kilka czerwonych plamek to nic wielkiego. Czerwone plamki mogą pojawić się, jeśli dziecko ma zaparcia i wypróżnia się w ich trakcie. Jeśli właśnie zaczęło jeść pokarmy stałe, będziesz musiała sprawdzić każdy produkt, który dziecko zjada.

Zmienianie pieluch - najpopularniejsze błędy

Ale jeśli stolce są naprawdę krwistoczerwone, może to oznaczać, że maluch ma infekcję, alergię lub uraz przewodu pokarmowego. Dlatego ważne jest, aby zadzwonić do swojego pediatry.

Czarny kolor stolca

Czarny stolec może być spowodowany sporą ilością żelaza w diecie, co nie jest wielkim problemem. Może on również pojawiać się, gdy zażywasz suplementy z żelazem. Ale żelazo pochodzące z hemoglobiny może również sprawić, że kał Twojego dziecka będzie ciemny.

Może to oznaczać krwawienie z jelit. Jeśli widzisz czarny stolec, nie wahaj się więc iść do lekarza.

Żółty stolec

Jeśli widzisz stolec w kolorze musztardowym, powinieneś wiedzieć, że jest to normalne zjawisko u dzieci karmionych piersią i pokarmem sztucznym. Jeśli jest to barwa jasnożółta, może być spowodowana lekami lub jedzeniem, które spożywa matka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kohn, M. H., & Wayne, R. K. (1997). Facts from feces revisited. Trends in ecology & evolution12(6), 223-227.
  • Fleisher, D., & Ament, M. E. (1977). Diarrhea, red diapers, and child abuse: clinical alertness needed for recognition; clinical skill needed for success in management. Clinical pediatrics, 16(9), 820-824.
  • Bekkali, N., Hamers, S. L., Reitsma, J. B., Van Toledo, L., & Benninga, M. A. (2009). Infant stool form scale: development and results. The Journal of pediatrics154(4), 521-526.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.