Pierwszy roczek dziecka - dlaczego go świętować?

Nie wiesz, czy obchodzić urodziny dziecka w jego pierwszym roku życia? Pomożemy ci w podjęciu tej decyzji!
Pierwszy roczek dziecka - dlaczego go świętować?
María José Roldán

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Pierwszy roczek dziecka to moment wyjątkowy. Kiedy nasze dziecko kończy pierwszy rok życia, wiemy, że nadal nie rozumie znaczenia urodzin. Nie wie też, że organizowane jest dla niego przyjęcie. Zacznijmy od tego, rodzice zawsze chcą dla swoich maluchów tego, co najlepsze. Dlatego czasami decydują się świętować pierwszy roczek dziecka.

Dla całej rodziny ważne jest przygotowanie przyjęcia z okazji urodzin najmłodszej osoby w domu. Jest to sposób na wyrażenie tego, jak bardzo jesteśmy szczęśliwi, że maluch zawitał w naszym życiu. Chcemy w ten sposób uczcić jego obecność.

Z drugiej strony niektóre mamy uważają, że maluszek jest bardzo mały i wcale nie będzie cieszył się swoim dniem. Dlatego wolą poczekać, aż osiągnie wiek, w którym maluch będzie trochę bardziej dojrzały i będzie w stanie cieszyć się ze świętowania swoich urodzin.

To my, mamy, decydujemy, co zrobić z tą chwilą. Ale to, czego nie możemy zrobić, to pozwolić, aby dzień minął bez przygotowania lub kupienia ciasta, aby zrobić chocażby mini świętowanie pierwszego roku. Dlaczego? Bo to jest bardzo ważne wydarzenie i już samo istnienie dziecka jest dla nas powodem do świętowania!

Okazuje się jednak, że na tym etapie możesz być niezdecydowana, czy świętować pierwszy roczek dziecka czy nie. Dlatego przygotowaliśmy dla ciebie artykuł, w którym opisujemy wady i zalety organizowania tego typu wydarzenia.

Pierwszy roczek dziecka – kilka powodów dlaczego go świętować

Mama w otoczeniu przyjaciół - pierwszy roczek dziecka

 

Oto powody, dla których być może postanowisz świętować pierwszy rok dziecka:

  • Właśnie minął rok od pierwszego dnia, w którym zobaczyłaś swoje dziecko, świętuj! To jest twój największy cel i powinno to być wspaniałe przyjęcie, powód do szczęścia i jedności rodzinnej.
  • Jeśli twoje dziecko nie było jeszcze na żadnym przyjęciu w swoim życiu, idealnym czasem mogą być jego urodziny. Z pewnością spodoba mu się to na swój sposób. Co ciekawe to, co najbardziej przyciągnie jego uwagę, to liczba dzieci, z którymi może się bawić lub wchodzić w interakcje.
  • Oczywiście, nie ulega wątpliwości, że dziecko jest jeszcze bardzo małe, ale wspomnienie jego pierwszych urodzin będzie dla niego przyjemnym momentem. Zrób mnóstwo zdjęć i filmów! Kiedy dorośnie, podziękuje ci za to.

Postaraj się, żeby przyjęcie było dla niego przyjemnym przeżyciem. Użyj wszystkiego, o czym wiesz, że sprawia dziecku przyjemność. Obchodzenie jego urodzin nie musi być zwykłą imprezą. Można wybrać się na wycieczkę na plażę, na basen czy w góry.

Ogólnie chodzi o to, żeby maluch poczuł, że ten dzień jest wyjątkowy i bardzo ważny.

Jeżeli postanowisz zrezygnować ze specjalnego świętowania, pamiętaj o poniższym…

Przyjaciele na imprezie

Jeżeli masz zamiar zrezygnować z organizowania dużej imprezy, pamiętaj o poniższym:

  • Zorganizuj tort i pokrój go uroczyście. Niech twoje dziecko poczuje różne emocje. Chociaż może jeszcze nie rozumie, odczuje, że jest to moment wyjątkowy. Z czasem dziecko będzie wiedziało, jak to docenić. Nawet jeśli uważasz, że jest zbyt małe, żeby cokolwiek zrozumieć, pamiętaj o czymś jeszcze. Jest to wyjątkowy dzień dla ciebie i dla taty dziecka. Oboje zasługujecie w tym dniu na coś szczególnego.
  • Zaproś bliskich członków rodziny, którzy na co dzień uczestniczą w życiu dziecka. Podziel się z nimi tą szczegolną chwilą. Bez potrzeby organizowania dużej imprezy przeżyjesz dzięki temu wyjątkowy moment.

Pierwszy roczek dziecka – o czym musisz pamiętać, gdy zdecydujesz się na świętowanie?

W zależności od tego, co chcesz zrobić, aby świętować pierwszy roczek dziecka, masz do dyspozycji następujące pomysły.

  • Jeśli zrobisz to w zaciszu swojego domu, udekoruj elegancko stół bardzo jasnymi kolorami. Nie powinno zabraknąć dużego tortu z numerem 1 (można na przykład użyć świeczki).
  • Zaproś tylko bardzo osobistych przyjaciół.
  • Czy myślisz o większym przyjęciu? Spraw, aby impreza zawsze koncentrowała się na osobowości twojego dziecka. Skup się na tym, co lubi najbardziej i co przyciąga uwagę. Zorganizuj coś, co uszczęśliwia maluszka. Mogą to być klauni, magowie, tancerze, animowane postacie. Cokolwiek, co uszczęśliwi twoje dziecko.
  • Myślisz o zorganizowaniu małej podróży albo wycieczki? Zabierz dziecko w miejsce, w którym nigdy nie przestaje się dobrze bawić. Tylko nie zapomnij o jego torcie i zdjęciach. Pokaż mu, że tort jest powodem do szczęścia dla wszystkich, którzy są z nim obecni w tym wyjątkowym dniu.

Istnieją miliony sposobów aby świętować pierwszy roczek dziecka, a możliwości są nieograniczone. Tak naprawdę ważne jest to, żeby nigdy nie pozwolić, aby ten dzień minął, bez uczucia szczęścia i zadowolenia twojego maluszka. My, mamy, wiemy, jak zapewnić to wszystko naszym dzieciom.

Więc nie wahaj się dłużej, masz zamiar świętować pierwszy roczek dziecka? Zdecyduj, czego najbardziej chcesz i żyj pełnią życia z maluchem. Nigdy nie zapominaj, że każdy etap życia przynosi wyjątkowe i niepowtarzalne chwile.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.