Życie jest piękne dzięki Tobie – cudowna miłość matki

Obecność dziecka w naszym życiu sprawia, że każdy dzień i każda godzina są piękniejsze.
Życie jest piękne dzięki Tobie – cudowna miłość matki
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 11 maja, 2019

Życie jest piękne dzięki obecności wielu kolorów i smaków. Natomiast aspekt który cenią najbardziej rodzice to emocje które widzą na twarzy swojego dziecka, muzyka jego uśmiechów, cudowne loczki, kochane rączki i dźwięk śmiechu napełniający ich nadzieją i radością. Życie jest piękne dzięki obecności dzieci przy naszym boku…

José Saramago powiedział, że dziecko to osoba, która została nam dana, abyśmy nauczyli się bardzo szybko jak kochać kogoś bardziej, niż kochamy siebie samych.

Pisarz wyjaśnił też, że niewiele decyzji wymaga tak ogromnej odwagi jak właśnie ta związana z rodzicielstwem. Każdego dnia musimy mierzyć się z niepewnością co do tego, czy robimy wszystko dobrze. Może coś jest nie tak i niechcący robimy krzywdę istocie, która jest dla nas tak ważna i którą tak bardzo kochamy?

Miłość i strach to dwie strony tej samej monety. Nadzieja i zwątpienie zawsze idą w parze i doświadczysz tego szczególnie wtedy, kiedy Twoje dziecko będzie dorastało. Mimo to, należy jasno powiedzieć, że jest to zdrowa odmiana strachu. Nawet ona w pewien sposób sprawia, że życie jest piękne.

Nie zapominajmy, że strach jest genetycznie częścią naszych mózgów i to z bardzo ważnego powodu. Jego obecność służy przetrwaniu i przewidzeniu ryzyka. W ten sposób możemy zapewnić bezpieczeństwo i dobrobyt sobie i najbliższym.

Martwienie się jest naturalne wtedy, kiedy wiemy, że mamy najcenniejszą rzecz na świecie. W redakcji Jesteś Mamą, postanowiliśmy zastanowić się nad tym, jak cenna jest obecność dzieci przy naszym boku i w jaki sposób sprawia ona, że życie jest piękne.

Jesteś moim prezentem – dzięki Tobie, życie jest piękne

Rodzice z dzieckiem.

W dzisiejszych czasach wiele osób czyta blogi pisane przez sławnych ludzi (aktorów, piosenkarzy, dziennikarzy…). Osoby te często piszą o ojcostwie i macierzyństwie. Wspominają o codziennych przygodach z dziećmi i o wskazówkach, które wypracowały na podstawie własnych doświadczeń.

Nie brakuje artykułów które bez ogródek piszą o tym jak trudny jest ten etap w życiu. Autorzy wspominają o tym, jak bardzo brakuje im czasów w których nie mieli zobowiązań i mogli spędzać swój czas tak, jak chcieli. Mogli spać do południa i działać spontanicznie bez konieczności liczenia się z kimkolwiek i czymkolwiek innym.

  • Cóż, kiedy przyjrzymy się bliżej tego typu komentarzom odkryjemy, że zawsze są osoby, które dzielą życie na przeszłość i teraźniejszość, na etap wolności i spotkań ze znajomymi, oraz na etap życia z dzieckiem. Podobnie, wiele osób dzieli lata na czas bycia singlem i na etap bycia w stałym związku.
  • Nie chodzi tu o ocenianie który etap był lepszy czy gorszy. Chodzi o dostrzeganie tego, co dobrego daje nam każdy moment i okres w życiu.
  • Musimy zrozumieć, że życie jest ciągiem chwil z których musimy wyciągać lekcje aby wciąż rozwijać się, dojrzewać i korzystać ze wszystkiego, co codzienność stawia na naszej drodze. W ten sposób będziemy stawali się codziennie lepsi.

Przy tym rozumiemy oczywiście, że pojawienie się na świecie dziecka to ważny moment w naszym życiu. Wiemy, że to czas który całkowicie to życie zmienia. To chwila, w której każde z rodziców musi w pewien sposób zacząć żyć od nowa. Musicie rozważyć na nowo swoje wybory i cele. Dążcie do tego by stać się najlepszą wersją siebie i być tak szlachetną i odpowiedzialną osobą, jak to tylko możliwe.

Dojrzałe osoby nie patrzą z żalem w przeszłość tęskniąc za wolnością którą cieszyły się wczoraj. Zamiast tego cieszą się tym co jest tu i teraz. Doceniają to, że życie jest piękne dzięki obecności dziecka. Każde przytulenie, każdy uśmiech i każda spędzona razem chwila to skarb.

Doceniaj czas, który spędzasz z maleństwem

Rodzicielstwo potrafi sprawić, że życie jest piękne.

Twoje dziecko może być tym prezentem od życia, na który tak długo czekałaś. Maleństwo może pojawić się niespodziewanie kiedy wcale tego nie planowałaś i kiedy czas w Twoim życiu jest dość trudny. Mimo to, niepewność teraz zniknęła całkowicie i rozmyła się w przeszłości. Teraz odkryłaś, że dziecko to najlepsze co mogło Ci się w życiu przytrafić. Nagle czujesz, że żyjesz na pięknej wyspie szczęścia. Nigdy wcześniej nie byłaś tak szczęśliwa i spełniona.

Dzieci pojawiają się w naszym życiu w różnych okolicznościach. Niekiedy towarzyszy nam najlepsza możliwa osoba, nasz ukochany partner, a czasem doświadczamy tej przygody same. Jednakże w taki czy w inny sposób na pewno zdałaś sobie już sprawę z tego, że życie nabrało już innych barw. Teraz wszystko jest bardziej intensywne, głośniejsze, zabawniejsze i zdecydowanie bardziej chaotyczne…

Jednocześnie czujesz także, że wszystko czego doświadczasz jest wyjątkowo ulotne. Czas mija bardzo szybko a maleństwo rośnie tak prędko, że czasem napełnia Cię to nowym obawami, strachem i wątpliwościami…

W takich chwilach warto pamiętać ważne i cenne słowa José Saramago:

“Nadejdzie dzień, w którym stracimy nasze dzieci… ale czy na pewno? Jak? Nasze dzieci nie są tak naprawdę nasze. Są nam tylko dane, jako najcenniejszy i najcudowniejszy dar. Są nam dane na czas, w którym nie mogą same o siebie zadbać. Później należą już do świata i do życia, do przeznaczenia i do swoich własnych rodzin. Niech życie zawsze im błogosławi tak jak już pobłogosławiło nas ich obecnością.”


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.