Nietypowe imiona dla chłopców i ich znaczenie

Nietypowe imiona dla chłopców i ich znaczenie
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Nietypowe imiona dla chłopców stały się popularne w ostatnich latach. Bez wątpienia wyróżniają się spośród tradycyjnych, klasycznych imion.

Wybór imienia dla dziecka jest zawsze ogromną decyzją. Oboje rodzice muszą się zgodzić, a imię powinno pasować do nazwiska dziecka. Ostateczny wybór będzie miał również wpływ na przyszłość dziecka. Nietypowe imiona dla chłopców to sposób na zapewnienie, że syn będzie wyróżniał się z tłumu.

Oto nietypowe imiona dla chłopców i ich znaczenia. Być może znajdziesz w nich inspirację!

Nietypowe imiona dla chłopców

Adel: libańskie imię chętnie wybierane przed osoby interesujące się kulturą arabską. Pochodzi od słowa „adl”, co symbolizuje wolność i równość. Libańczycy uważają, że Adel to imię władcy.

Adonis: to imię o fenickich korzeniach, spopularyzowane w mitologii greckiej. Odnosi się do „człowieka pełnego piękna i pragnień”. Grecki bóg noszący to imię był tak piękny, że ​​do szaleństwa zakochała się w nim Afrodyta i próbowała uratować go przed atakiem dzika.

Alonso: jeśli chcesz, aby Twoje dziecko miało porywczy charakter, Alonso to dobry wybór. Alonso oznacza „ten, kto chce walczyć”. Imię to ma pochodzenie germańskie, choć jest nieco bardziej estetyczną wersją innych spokrewnionych imion.

Alessandro: to imię powstało z połączenia dwóch greckich słów. Pierwszym z nich jest „alekho”, co oznacza „broń”. Drugim jest „andros”, co oznacza “człowiek”. Dlatego znaczeniem tego imienia jest „obrońca ludzi”. Dlatego to doskonały wybór na imię dla syna.

Nietypowe imiona dla chłopców o różnych źródłach

Jednym z niecodziennych imion dla chłopca jest Basil. Jednakże rodzice, którzy zdecydują się na to imię powinni wiedzieć, że jest to odmiana imienia Basileios, co oznacza „rzeczywistość”. W starożytnej Grecji Basil był kojarzony ze słowem „królewski”.

Bastian: idealne imię dla rodziców, którzy chcą podkreślić umiejętności przywódcze swojego syna. Bastian wywodzi się od greckiego słowa „sebastos”, który reprezentuje czczonego człowieka i oznacza „czczony i godny szacunku”. Po pierwsze, brzmi pięknie, a po drugie – doskonale pasuje do małego bohatera.

Chłopiec się uśmiecha

Duncan: chociaż początkowo był to pseudonim dla ciemnoskórych wojowników, ostatecznie stał się męskim imieniem. Imię Duncan ma pochodzenie celtyckie i oznacza „czarnoskóry wojownik”.

Gael: korzenie tego krótkiego imienia leżą w kulturze celtyckiej. Gael pochodzi od słowa „ludael” i oznacza „człowiek hojności”.

Isamu: to japońskie imię jest bardzo niecodzienne, ale ma potężne znaczenie. Isamu to „człowiek pełen odwagi i męstwa”. Dlatego bez wątpienia jest to imię godne wyjątkowego i sprawiedliwego chłopca.

Nietypowe imiona dla chłopców pochodzące z mitologii i średniowiecza

Eilan: jeśli chcesz podkreślić inteligencję swojego syna, jest to dobry wybór. Elian oznacza „najbystrzejszy”. Ponadto imię to należało do Króla Światła z mitologii greckiej.

Parys: historia tego imienia jest szeroko znana dzięki wielkiemu dziełu Homera pod tytułem „Iliada”. Parys, syn króla Troi, porywa Helenę, co prowadzi do wybuchu wojny trojańskiej. Imię Parys ma przedhelleńskie korzenie i oznacza „ten, który służy najlepszą pomocą”.

Pavel: to rosyjskie imię, które jest odpowiednikiem Pawła. W wielu cywilizacjach imię to kojarzy się z wytrwałymi ludźmi. Dlatego doskonale pasuje do chłopca.

Leonel: to imię oznacza „mały lew” i jest odmianą Lionela. Było często spotykane w średniowiecznej Francji stąd też odnosi się do silnych postaci odnoszących sukcesy.

Chłopiec pisze nietypowe imiona dla chłopców

Kilian: to piękne imię pochodzi z Irlandii. Jego znaczenie to „człowiek klasztoru” i „walka”. Z biegiem czasu powstały różne wariacje, w tym Cecilio lub Cilian.

Thiago: „Bóg nam wynagrodzi” to znaczenie tego pięknego imienia, powszechnego tylko w krajach takich jak Portugalia czy Brazylia. Uważa się, że jest to odmiana imienia Santiago używana w krajach portugalskojęzycznych. Jego pochodzenie jest hebrajskie i po raz pierwszy pojawia się w Biblii.

Pamiętaj, że jeśli chodzi o nietypowe imiona dla chłopców powinny być one łatwe do napisania i wymówienia. Czy któryś z powyższych przykładów przykuł Twoją uwagę?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barucca, P., Rocchi, J., Marinari, E., Parisi, G., & Ricci-Tersenghi, F. (2015). Cross-correlations of American baby names. Proceedings of the National Academy of Sciences. https://doi.org/10.1073/pnas.1507143112
  • Xi, N., Zhang, Z. K., Zhang, Y. C., Ge, Z., She, L., & Zhang, K. (2014). Cultural evolution: The case of babies’ first names. Physica A: Statistical Mechanics and Its Applications. https://doi.org/10.1016/j.physa.2014.03.042

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.