Imię greckiego pochodzenia dla dziewczynki - 14 opcji

Wiele imion greckiego pochodzenia dla dziewczynek wiąże się z bóstwami i bohaterami. Jeżeli interesuje Cię taka opcja dla Twojej córeczki, w dalszej części artykułu poznasz ich znaczenie.
Imię greckiego pochodzenia dla dziewczynki - 14 opcji
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 03 listopada, 2018

Dlaczego ktoś chciałby wybrać imię greckiego pochodzenia dla dziewczynki? Otóż powodów jest całe mnóstwo. Jeżeli istnieje jakiś kraj, który miał znaczący wpływ na całą ludzkość, jest nim właśnie Grecja. Dzięki swojej filozofii i obszernej wiedzy, znacząco zmienili życie ludzi a nawet bieg historii, wpływając również na inne mocarstwa.

Wiele języków pochodzi z greki – nie tylko nazywają one osoby, odróżniając je od reszty ludzi, ale też sprawiają, że są one w pewnym sensie nieśmiertelne. Nic zatem dziwnego, że wielu rodziców pragnie wybrać imię greckiego pochodzenia dla dziewczynki.

Z biegiem czasu Grecja stała się kolebką bogów i bogiń oraz jednym z najważniejszych krajów w starożytnym świecie. Dlatego też niektóre greckie imiona zdobyły swoją popularność. Czasami dzieje się tak ze względu na ich oryginalne brzmienie, z powodu ich znaczenia bądź powiązań historycznych.

Niezależnie od przyczyny, dla której ten temat Cię interesuje, jeżeli chcesz wybrać imię greckiego pochodzenia dla dziewczynki, ten artykuł jest dla Ciebie.

Znaczenie wyboru imienia dla dziewczynki

Oczywiste jest, że imię dla Twojej córki powinno być dobrze przemyślane. Podjęta przez Ciebie decyzja wpłynie przecież na całe jej dalsze życie i będzie sposobem, w jaki będzie się ona identyfikować w społeczeństwie.

Listy proponujące imię greckiego pochodzenia dla dziewczynki mogą być bardzo długie. Dlatego wykaż się cierpliwością i daj sobie czas na dokładne przyjrzenie się etymologii danego słowa i jego znaczeniu. Dzięki temu z czasem będziesz w stanie wyjaśnić swojej córce, co oznacza jej imię.

Aby wybrać imię pochodzenia greckiego dla dziewczynki musisz poznać nieco greckiej kultury, mitologii i historii. Może się okazać, że niektóre imiona wcale Ci się nie podobają ze względu na to jakie znaczenie reprezentują. Pamiętaj, że imię to nie tylko tożsamość, ale też cała gama uczuć, podejmij więc przemyślaną decyzję.

Imię i jego znaczenie

Wybierając imię pochodzenia greckiego dla dziewczynki pamiętaj, że jego znaczenie będzie pochodzić z mitologii tego narodu. Dlatego z całą pewnością przed nadaniem imienia chcesz dowiedzieć się, co oznacza tak, żeby Twoja córka dobrze się z tym czuła.

Dziewczynka z lizakiem

“Niektóre imiona o greckim pochodzeniu są popularne ze względu na swoje brzmienie, inne z kolei zyskały sobie zwolenników przez wzgląd na swoją etymologię i znaczenie”.

Imię greckiego pochodzenia dla dziewczynki – 14 propozycji

Czy chcesz wybrać imię greckiego pochodzenia dla dziewczynki? Oto propozycje:

 • Adara. Oznacza piękno i opisuje kobietę, która jest zarówno urocza jak i wrażliwa.
 • Aileen. Imię to oznacza zieloną łąkę. Jest ściśle powiązane z mistycznymi elementami natury, które zdaniem Greków reprezentowały boskie istoty.
 • Briseida. Imię powiązane ze starożytną wojną Trojańską. Briseida była piękną młodą kobietą usługującą bóstwom.
 • Chloe. Oznacza płodną dziewicę. Jest to jedno z najbardziej szanowanych imion w starożytnej Grecji.
 • Elektra. Oznacza: “Jaśniejąca” i doskonale pasuje do kobiety, która świeci własnym nieodpartym blaskiem.
 • Gemina. Imię to oznacza coś podwójnego. Wiąże się ze znakiem zodiaku – waga.
 • Harmonia. Jak sama nazwa wskazuje, wyraża ład i harmonię. To doskonałe imię pochodzenia greckiego dla dziewczynki, która będzie kochać muzykę.
 • Iliana. Imię to jest powiązane ze światłem, opisuje radosną osobowość dziecka.
 • Karen. Imię należące do kobiety, która inspiruje czystością, dobrem i szczerością swoich czynów.
 • Madelia. Imię to nawiązuje do wysokiej wieży. Prawdopodobnie jest powiązana z aspektami obronnymi – na przykład z murem obronnym miasta.
 • Natasha. Odnosi się do odrodzenia, zarówno nowego dnia jak i nowej istoty ludzkiej.
 • Selena. Jej etymologia odnosi się do księżyca. Jest związana z tym, co mistyczne i z tajemnicą nocy.
 • Xanthia. Odnosi się do kobiety jeżdżącej na złotym koniu i opisuje jej egzotyczne piękno.
 • Yalena. Kobieta o sile i możliwości czarowania mężczyzn.
Dziewczynka rysuje

Imię a osobowość

To zaledwie kilka propozycji imienia pochodzenia greckiego dla dziewczynki. Niektóre z nich mają podobną wymowę do współczesnych, popularnych imion. Jest tak dlatego, że wiele języków pochodzi właśnie ze starożytnej greki.

Grecy mieli dziesiątki bogów i owiali łuną boskości elementy przyrody – wodę, kamienie, drzewaCałe otoczenie pełne było boskich postaci w doskonały sposób uosabiających ludzkie cechy.

Dlatego też całkiem możliwe, że osobowość Twojej córki uformuje się zależnie od wybranego dla niej przez Ciebie imienia. Dlatego też zanim podejmiesz decyzję, dobrze się zastanów i dobierz imię, które uważasz za najpiękniejsze i najgłębsze.

Czasami aby zachować piękne imienia bądź uwydatnić jego wyjątkowość będziesz posługiwać się zdrobnieniami – upewnij się zatem, że brzmią one równie przyjemnie jak samo imię. Pamiętaj też, żeby wybrać opcję, z którą Twoja córka będzie się czuć dobrze również w swoim dorosłym życiu. Dzięki temu jej imię stanie się częścią jej tożsamości i będzie z niego dumna.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.