Na wakacjach: jak wygląda latanie z dziećmi od strony prawnej?

Na wakacjach ludzie planują swoje podróże różnymi środkami transportu, w tym samolotem. Jakie aspekty prawne należy wziąć pod uwagę podczas lotu z dziećmi?
Na wakacjach: jak wygląda latanie z dziećmi od strony prawnej?

Ostatnia aktualizacja: 19 lipca, 2021

Przed wyjazdem na wakacje ludzie planują swoje podróże różnymi środkami transportu, w tym samolotem. Ale jakie aspekty prawne należy wziąć pod uwagę, gdy czeka Cię latanie z dziećmi?

Pomimo atrakcyjności koncepcji podróżowania z dziećmi, myślenie o aspektach praktycznych może być dla rodziców stresujące. Cel podróży, zakwaterowanie, plan podróży, planowanie na każdy dzień… trzeba przecież podjąć wiele decyzji.

Zanim wsiądziesz do samolotu, w Twojej głowie z pewności pojawi się wiele pytań dotyczących niezbędnej dokumentacji, godzin oczekiwania na lotnisku i kontroli bezpieczeństwa.

Podróżowanie samolotem z małymi dziećmi może być prawdziwym koszmarem. Z tego powodu, aby uniknąć problemów w ostatniej chwili i jak najlepiej rozpocząć wakacje, warto być na bieżąco i przygotować się przed taką podróżą z dziećmi.

Zatem dzisiaj omówimy kilka punktów, aby lepiej zrozumieć prawne aspekty, z jakimi wiąże się latanie z dziećmi.

Latanie z dziećmi: jakie dokumenty są potrzebne?

Planując podróż samolotem z dziećmi, ważnym aspektem do rozważenia jest wymóg dotyczący niezbędnych dokumentów. Zależy to od wieku dzieci , miejsca docelowego i osób, które z nimi podróżują.

Dzieci w samolocie

Ogólnie rzecz biorąc, osoby powyżej 14 roku życia muszą okazać dowód osobisty lub paszport, w zależności od miejsca docelowego. Dzieci poniżej 14 roku życia nie muszą mieć takich dokumentów podczas lotów krajowych.

Ale jeśli ich nie mają, ich opiekunowie będą musieli przedstawić inne dokumenty, np. własne dowody osobiste. Z tego powodu zaleca się, aby dzieci miały przy sobie choćby legitymacje szkolne lub paszporty.

W przypadku lotów międzynarodowych w Europie lub innych krajach dzieci muszą przedstawić dowód osobisty lub paszport. Ważne jest również zweryfikowanie konkretnych wymagań kraju docelowego, na przykład aspektów związanych z wizami lub szczepionkami.

Gdy dzieci poniżej 14 roku życia podróżują samotnie lub z osobami, które nie są ich rodzicami, muszą przedstawić dodatkowe dokumenty. W przypadku lotów krajowych, jeśli dzieci nie mają dowodu osobistego lub paszportu, konieczne jest okazanie zaświadczenia notarialnego z danymi osobowymi i zdjęciem.

Dokumenty te muszą zawierać upoważnienie matki i ojca lub opiekuna prawnego do umożliwienia dzieciom podróżowania samodzielnie lub z odpowiednio zidentyfikowaną osobą. Są to środki bezpieczeństwa mające na celu ochronę bezpieczeństwa dzieci i uniknięcie uprowadzenia.

Co się stanie, jeśli dzieci podróżują tylko z ojcem lub matką?

Dzieje się tak często w przypadku separacji lub rozwodu rodziców. Jeśli jest to lot krajowy, nie ma żadnych dodatkowych wymagań. Dzieci mogą bez problemu wejść na pokład z jednym z rodziców.

Jeśli dzieci nie mają dowodu osobistego, organy nadzorcze mogą zażądać pewnych dokumentów potwierdzających ich pokrewieństwo. Jeśli jest to lot międzynarodowy, trzeba odpowiedzieć na wiele pytań. Na przykład konieczne może być dodatkowo upoważnienie ze strony drugiego rodzica.

Dziecko w samolocie

Jeśli rodzice razem sprawują opiekę nad swoimi dziećmi, a rodzic, który z nimi podróżuje, może swobodnie z nimi przebywać, nie jest konieczne posiadanie dodatkowych dokumentów. Zaleca się jednak posiadanie zezwolenia wystawionego przez drugiego rodzica na wypadek, gdyby zażądał tego organ kontrolujący.

W niektórych przypadkach ustawodawstwo obejmuje zakaz opuszczania terytorium kraju bez zgody obojga rodziców, ze względu na wysokie ryzyko uprowadzenia. W takim przypadku niezbędna jest zgoda rodzica, który nie podróżuje z dziećmi.

Regulamin linii lotniczych podczas lotów z dziećmi

Przepisy dotyczące latania z dziećmi różnią się w zależności od linii lotniczej. Dzieci poniżej drugiego roku życia są uważane za niemowlęta i generalnie nie zajmują dodatkowego miejsca. Oznacza to, że podróżują na kolanach matki lub ojca, więc opłata wynosi tylko zazwyczaj dziesięć procent normalnej ceny.

Dzieci w wieku od 2 do 11 lat podróżują na własnym miejscu siedzącym. Często mają jednak zniżkę procentową od linii lotniczej, która zwykle wynosi około dwudziestu procent. Ogólnie rzecz biorąc, okresy niższych cen, promocje i tanie linie lotnicze nie mają żadnych zniżek dla naszych maluchów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.