Lekcje życia, których nauczysz się kochając dziecko

Lekcje życia, których nauczysz się kochając dziecko

Ostatnia aktualizacja: 05 października, 2018

Istnieją miejsca w Twoim sercu, które rozwijają się jedynie przez wystawienie na lekcje życia, które daje Ci dziecko. Kiedy po raz pierwszy stajesz się mamą, czujesz, że osoba, która w Tobie rośnie zmienia Cię i wzbogaca.

Te lekcje życia są niczym psychiczna nić, która czyni Cię silniejszą. Rosnąca w Tobie istota, którą kochasz całym sercem, sprawia, że zaczynasz bardziej cenić życie.

Być może zaskoczył Cię tytuł naszego artykułu. Czy musisz mieć dziecko, aby dowiedzieć się, czym naprawdę jest miłość? Oczywiście, że nie.

Co więcej, wielu profesjonalistów, którzy na co dzień pracują z dziećmi, również otrzymali ten dar: umiejętność patrzenia na świat oczami dziecka, uczenia się od niego, kochania go i prowadzenia go po drodze dojrzewania i szczęścia. Oto prawdziwe lekcje życia.

Daj dziecku odrobinę miłości, a zdobędziesz jego serce.

-John Ruskin-

Prawda jest taka, że każdy z nas przychodzi na świat “kompletny”, gotowy nawiązać więzi z innymi ludźmi, kochać i być kochanym, uczyć się na bazie doświadczeń i wchodzić w związki.

Lekcje życia to dar, który sprawia, że stajemy się silniejsi i godniejsi. Każda miłość i związek w naszym życiu dodaje “mądrość” do naszej puli emocji.

Posiadanie jednego lub więcej dzieci u boku to wyjątkowa możliwość, która pozwala nam dojrzewać, ponieważ dzieci potrzebują nas w naszym najlepszym wydaniu. To coś, co będzie nas wiecznie wzbogacało.

Lekcje życia, których uczy się twoje serce, gdy kochasz dziecko

Obraz mamy nad brzegiem morza pochylającej się nad chłopcem

Wiadomo, że istnieją ludzie, którzy nie umieją kochać dziecka. To nie tylko smutne, ale pozostawia również urazy psychiczne oraz wywołuje problemy i nieszczęścia, jak również wpływa na brak umiejętności radzenia sobie z emocjami.

Nie wszyscy ludzie mają umiejętności, które pomagają wychowywać i edukować maluchy. Nie mówimy jedynie o rodzinach, ponieważ istnieją również nauczyciele i profesorowie, którym brakuje tej szczypty magii umiejętności nawiązywania więzi z dziećmi.

Wszystkie te osoby straciły jeden z największych darów w życiu: umiejętność uczenia się od dzieci i czerpania radości ze wszystkiego, co dają.

Poniżej przedstawiamy kilka rzeczy, jakie możesz otrzymać od dziecka.

Dziecko potrzebuje tylko jednej rzeczy: miłości

Kiedy uczysz dziecko, wychowujesz je i prowadzisz przez życie dzień po dniu, odkrywasz ogromną moc czułości, wzmocnienia pozytywnego, zrozumienia i docenienia. To lekcje życia dawane z cierpliwością, miłością i optymizmem.

  • Błyskawicznie orientujesz się, że odpowiadając z czułością i miłością możesz osiągnąć więcej, niż gdy używasz krzyku i wywołujesz poczucie strachu.
  • Widzisz, że czułość to siła napędowa rozwoju dziecka. Obserwujesz, jak poczucie bezpieczeństwa i codzienna dawka czułości zachęca malucha do wypowiadania pierwszych słów i stawiania pierwszych kroków.

Uczysz się doceniać najdrobniejsze rzeczy

Dziecko z różą w dłoni przytulające mamę - lekcje życia, które daje dziecko

Życie z dzieckiem przypomina rytm ślimaka, kroki żółwia i magię żonkila w popołudnie z lekkim wietrzykiem.

W oczach dziecka wszystko jest nowe. Wszystko jest ekscytujące, fascynujące i pełne nieskończonych możliwości.

Osoba, która jest w stanie docenić takie postrzeganie świata, które tak często tracimy jako dorośli, będzie również w stanie obudzić swoje wewnętrzne dziecko. To właśnie ono pozwalało sobie na ufność i umiało marzyć widząc chmury na niebie lub krople spadające na parapet.

Uczysz się dawać lekcje życia, prawdziwe strategie serca

Nie musisz być ekspertem w dziedzinie psychiatrii dziecięcej, neurologii, nauczania czy life coachem. I tak widzisz, że w codziennym życiu odgrywasz dla dziecka właśnie te role. I jeszcze inne, o wiele ważniejsze.

Dziecko musi zawsze mieć wysoki poziom tolerancji względem dorosłych.

-Antoine de Saint-Exupéry-

Nikt nie uczył Cię jak wychowywać dziecko. Jednak robisz to od rana do nocy i czujesz się coraz bardziej pewna siebie. Jesteś w stanie zaoferować dziecku to, czego potrzebuje w danym momencie:

  • Jesteś guru w uspokajaniu ataków złości.
  • Posiadasz radar, który pozwala Ci przewidzieć, kiedy dziecko chce coś spsocić.
  • Wiesz, jak pocieszyć dziecko, gdy się boi.
  • Opanowałaś sztukę zachowywania cierpliwości.
  • Osiągnęłaś najwyższy stopień w dawaniu całusów i buziaków, które leczą otarte kolana, małe siniaki i urazy.
Roześmiana mama skacząca po ulicy, trzymająca dwóch synów za ręce

Wszystko to pozwoliło Ci dojrzeć. Nigdy nie czułaś się tak dobrze, spełniona i pełna szczęścia. Jesteś gotowa, by dalej dawać dziecku wszystko, na co zasługuje.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.