Kuzyni w tym samym wieku: szczególna więź

Nie ma słów aby opisać wyjątkową więź, jaką dzielimy z naszymi kuzynami. To bohaterowie wielu naszych wspomnień z dzieciństwa, szczególnie jeśli są to kuzyni w tym samym wieku, co my.
Kuzyni w tym samym wieku: szczególna więź
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 06 grudnia, 2018

Możliwe, że Twoje pierwsze rodzinne wypełnili kuzyni w tym samym wieku, z którymi zawsze łączyła Cię specjalna więź. To prawda, że w dzieciństwie nie są przy Tobie tak często, jak rodzeństwo. Jednak za każdym razem, gdy się pojawiają, okazują wszystkie swoje uczucia i zajmują różne role, a wszystkie z nich są wyjątkowe i pozytywne.

Jest to częścią rodzinnej tradycji, bo jakże mogłoby być inaczej. Kuzyni w tym samym wieku zawsze byli tam, gdzie Ty, a jeden z nich poznawał wszystkie Twoje tajemnice, nawet te najskrytsze. Rzeczywiście, więzi z kuzynami w okresie dzieciństwa są bardzo szczególne, zarówno ze względu na pokrewieństwo jak i na bliskość.

Jeśli masz kuzynów w Twoim wieku, będziesz dokładnie wiedzieć, o czym mówimy. Prawdopodobnie byli Twoimi najlepszymi przyjaciółmi w rodzinie w okresie dorastania.

Nie dziwi wobec tego fakt, że dla jedynaków ten związek może być jeszcze bardziej wyjątkowy. Chociaż po osiągnięciu dorosłości więzi nie są już takie same, zawsze będzie towarzyszyć wspomnienie tych wspólnie spędzonych lat lub wycieczek rowerowych.

Kuzyni w tym samym wieku

Kuzynami są bracia, którzy nie mieszkają w tym samym domu. W rzeczywistości posiadanie kuzyna w tym samym wieku niesie ze sobą wszystkie korzyści, jakie daje brat, z tą różnicą, że nie musisz z nim żyć pod jednym dachem. Ten szczegół wcale nie gra na niekorzyść, wręcz przeciwnie, gdyż dzięki temu w relacji nie ma problemów.

Zabawa

Dla niektórych osób kuzyni w tym samym wieku to bracia, których chcieliby mieć. To również pierwsze osoby, którym powierzają swoją najbardziej strzeżoną tajemnicę. Dla dzieci taka relacja to okazja do sprawdzenia umiejętności społecznych, jednocześnie stymulując rozwój poznawczy i motoryczny maluchów.

W rzeczywistości, gdy kuzyni są w tym samym wieku, oznacza to zapewnienie towarzystwa w trakcie wszystkich ważnych wydarzeń rodzinnych. W czasie, gdy dorośli rozmawiają, maluchy zazwyczaj uciekają niedaleko, zajmują się sobą i świetnie się bawią.

Bardzo często kuzyni w tym samym wieku mają podobne poczucie humoru charakterystyczne dla całej rodziny. Zostali wychowani w podobnym kontekście. W rzeczywistości są na tyle do siebie podobni, że czują się bardzo dobrze, kiedy są razem. Nie ma nic lepszego niż spędzanie czasu z kimś, kto ma te same pomysły. Co więcej, śmieje się z takich samych dowcipów jak Ty.

Kiedy są już starsi, kuzyni w tym samym wieku mogą się śmiać i żartować ze specyficznych dysfunkcyjnych aspektów swojej rodziny. Zawsze dobrze jest wiedzieć, że będą mieli kogoś, komu można zaufać.

Kuzyni są przyjaciółmi, z którymi można dzielić uroczystości rodzinne, na przykład gdy ktoś wychodzi za mąż lub gdy rodzi się dziecko. Ponadto mają tych samych dziadków, z którymi razem spędzają czas w gronie rodziny.

“Nie wybierasz członków swojej rodziny. Są darem od Boga dla ciebie, tak jak Ty dla nich.”
-Desmond Tutu-

Korzyści z posiadania kuzyna w tym samym wieku

Oto niewątpliwe korzyści, które dają kuzyni w tym samym wieku:

 • Zachowują się raczej jak bracia niż kuzyni, i raczej jak najlepsi przyjaciele niż bracia.
 • Zjazdy rodzinne są nieskończenie przyjemniejsze, gdy masz kuzyna w tym samym wieku.
 • Sami decydują, kiedy chcą wspólnie spędzić czas bez przymusu, jak to może być w przypadku rodzeństwa.
 • Powstają przyjemne wspomnienia z rodzinnych spotkań, podczas których bawią się godzinami, kiedy dorośli rozmawiają.
Kuzyni w tym samym wieku
 • Łączy ich ta sama krew, przez co więź jest silna i nierozerwalna.
 • Zapewniają jedyne w swoim rodzaju towarzystwo, na dobre i złe chwile.
 • Stanowią idealne połączenie rodziny i przyjaciół.
 • Rozwijają swoje umiejętności motoryczne, bawiąc się razem.
 • Mają takie same poczucie humoru, często wpajane przez dorosłych w trakcie rodzinnych spotkań.
 • Kuzyni w tym samym wieku wzmacniają więź emocjonalną od wczesnego dzieciństwa.
 • W drugim kuzynie widzą swojego towarzysza zabaw, z którym można się bawić i z którym tworzą przyjaźń na całe życie.
 • Wiedzą, co to znaczy pochodzić z tej samej rodziny, co pozwala im rozumieć niektóre ze swoich reakcji lub sposobów bycia.

Wreszcie, pamiętaj, że korzyści, jakie dają kuzyni w tym samym wieku są liczne i bardzo cenne. Jeśli należysz do tych szczęśliwców, którzy mają kuzyna lub kuzynkę w Twoim wieku, spróbuj cieszyć się tym wyjątkowym doświadczeniem. Towarzyszy mu wiele niezapomnianych chwil.

Podobnie, jeśli Twoje dziecko ma kuzynów w tym samym wieku, staraj się by spędzało z nimi tyle czasu, ile to możliwe. Jest to związek, który należy pielęgnować od dzieciństwa, ponieważ odgrywa on bardzo ważną rolę w życiu dzieci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Zhao, H. (2000). Family-based association studies. Statistical Methods in Medical Research, 9(6), 563-587. https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/096228020000900604
 • Palacios, J., & Rodrigo, M. J. (1998). Familia y desarrollo humano (pp. 333-349). Alianza.
 • Suarez, O., & Moreno, J. (2002). La familia como eje fundamental en la formación de valores en el niño. Carabobo: Universidad de Carabobo.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.