Drzemka dzieci i wszystkie korzyści z nią związane

Drzemka dzieci i wszystkie korzyści z nią związane
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 20 lutego, 2019

Czy jest bardziej przyjemny codzienny nawyk niż drzemka po obiedzie? To bardzo pozytywna aktywność dla twojego zdrowia, nawet w dzieciństwie.

Drzemka jest tematem dyskusji: wiele rodzin uważa ją za istotną tradycję, inni natomiast nie mają czasu w ciągu dnia na odpoczynek. W tym artykule wyjaśnimy zalety drzemki odnoszące się do dzieci.

Głosy za i przeciw drzemce

Wielu twierdzi, że drzemki są koniecznością tylko dla dzieci poniżej trzeciego roku życia. W ten sposób mogą odzyskać siły utracone ze zmęczenia, które nagromadziło się w ciągu dnia. Z tego powodu w nocy mogą być przytłoczone, niespokojne i zirytowane.

Jeśli chodzi o czas trwania, naukowcy twierdzą, że dzieci w wieku do 6 miesięcy powinny najlepiej spać od 3 do 4 godzin w ciągu dnia, chociaż może to być nieco dłużej w pierwszych miesiącach życia. Średnia ta zmniejsza się o jedną godzinę między 9 miesiącem a 1 rokiem życia.

Po ukończeniu dwóch lat radzimy, aby małe dzieci nie przekraczały 2 godzin snu w ciągu dnia. Liczba ta zmniejsza się o pół godziny po 3 latach. Wreszcie, od 4 do 5 lat drzemka nie powinna trwać dłużej niż godzinę.

Czy drzemka może być szkodliwa?

Inni jednak zwracają uwagę na niektóre niedogodności, szczególnie w przypadku dzieci z zaburzeniami snu lub problemów z układem oddechowym. Głównym powodem jest zbyt długie drzemanie. Może to powodować ból głowy i drastycznie zmieniać odpoczynek w nocy.

5 wielkich korzyści wynikających z drzemki dzieci

Poza powyższymi komentarzami, istnieje wiele więcej korzyści wynikającej z drzemki dzieci. Oto pięć głównych zalet:

1. Przywraca energię

Oprócz zmęczenia fizycznego, które może być generowane od rana do drzemki, ta przerwa w ciągu dnia jest bardzo pozytywna dla umysłów maluchów.

W tym czasie w mózgu pojawia się szereg złożonych procesów, które pomagają być gotowym do włączenia nowych pomysłów, jak również do szybszego wchłonięcia tego, czego dziecko się nauczyło.

Logicznie, ich mięśnie również korzystają z tej przerwy. Po wielu przygodach i zabawach maluchy znów będą się czuły pełne zaspokojenia instynktów ciekawości i odkrywania.

Śpiąca dziewczynka

2. Poprawia ich wydajność

Różne badania potwierdzają, że zarówno dzieci w szkole, jak i w sporcie są zazwyczaj bardziej aktywne i uważne niż te, które tego nie robią. Ich głównym argumentem jest to, że drzemka zmniejsza zmęczenie i poprawia wydajność poznawczą.

3. Stymuluje towarzyskość

Istotną cechą drzemki jest to, że oferuje ona możliwość poprawienia nastroju, szczególnie u małych dzieci. Dlatego po przebudzeniu będą bardziej uważne, cierpliwe i w lepszym nastroju w ciągu dnia.

Rezultatem tego pozytywnego połączenia jest większa (i lepsza) towarzyskość. Wywołuje również efekt odwrotny: nikt nie lubi zajmować się drażliwymi i niespokojnymi dziećmi bardziej niż innymi, spokojnymi maluchami.

“Drzemiąc mogą odzyskać siły utracone ze zmęczenia, które nagromadziło się w ciągu dnia. Z tego powodu w nocy mogą być przytłoczone, niespokojne i zirytowane.”

4. Pozwala na wzrost

Podczas okresów odpoczynku organizm wytwarza tak zwany “hormon wzrostu”, który w rzeczywistości jest somatotropiną. Oczywiście ma to zasadnicze znaczenie dla rozwoju małych dzieci.

Ponadto, podczas snu, funkcje układu sercowo – naczyniowego, oddechowego i hormonalnego są regulowane. To bardzo owocny odpoczynek dla każdego ciała, którego funkcjonowanie nigdy się nie kończy.

5. Promuje dobre samopoczucie psychiczne

Wszystkie wymienione wyżej korzyści przyczyniają się do promowania równowagi organizmu, prowadząc w ten sposób do dobrego samopoczucia. Wypoczęty umysł jest jedną z najbardziej korzystnych stron. W skrócie, drzemka:

  • Poprawia nastrój.
  • Łagodzi stres.
  • Działa na polepszenie nastroju.
Sen dziewczynki

Wskazówki, które pomogą Ci zachęcić dziecko do drzemki

Jako matka możesz zastosować określone strategie, aby sprzyjać nawykowi drzemki u swoich dzieci. Oto kilka przykładów:

  • Ustanów rutynę i szanuj ją.
  • Upewnij się, że drzemka Twoich dzieci nie jest zbyt długa.
  • Przygotuj ciche pomieszczenie i słabe oświetlenie. Zbyt wiele bodźców uniemożliwi im zasypianie.
  • Nie kładź dzieci do łóżka natychmiast po jedzeniu. Daj im kilka minut na przetrawienie.

Teraz, gdy wiesz, jakie korzyści daje drzemka dla dzieci, z pewnością rozważysz wprowadzenie tego zdrowego nawyku w życie swojego malucha.

Poza tym, że będzie to dla niego dobre, pomoże Ci też zrobić krótką przerwę i uzupełnić swoją energię. Spraw, że piłka się kręci, mamo!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.