6 prostych sposobów na uczenie dzieci wdzięczności

Wdzięczność u dzieci została również powiązana z innymi korzyściami indywidualnymi i społecznymi. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?
6 prostych sposobów na uczenie dzieci wdzięczności

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2021

Uczenie dzieci wdzięczności jest kluczowe, aby rozwijały zarówno empatię, jak i szacunek dla innych. Jest to również kluczowy czynnik, który pozwala im poznać wartość wszystkiego, co ich otacza. Istnieje wiele strategii, których możesz użyć, aby nauczyć swoje dzieci wdzięczności.

Chociaż ogólnie rzecz biorąc, maniery są ważne, nauka dziękowania ma kluczowe znaczenie dla rozwoju innych wartości, takich jak szacunek, empatia i poczucie własnej wartości.

W rzeczywistości badanie opublikowane w Journal of Happiness Studies wykazało, że wdzięczność jest związana ze szczęściem dzieci już od piątego roku życia. Oprócz tego powiązano je również z innymi korzyściami indywidualnymi i społecznymi. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Odkryj 6 sposobów na pielęgnowanie tej wartości już dziś!

Jak powinno wyglądać uczenie dzieci wdzięczności? 6 świetnych wskazówek

Wdzięczność jest uważana za jedną z najzdrowszych emocji dla każdego, niezależnie od wieku. Nie tylko pomaga w komunikacji z innymi – może również zwiększyć satysfakcję z życia, poprawić samokontrolę, wzmocnić cierpliwość i zminimalizować inne negatywne emocje, takie jak zazdrość i depresja.

Dziecko z rodzicami

Ogólnie rzecz biorąc, wdzięczne dzieci mają łatwiejszy kontakt z innymi, zwykle radzą sobie z sytuacjami z optymizmem i dobrze radzą sobie ze stresem. Jednak nawet jeśli ta emocja może wydawać się w nas wrodzona, w rzeczywistości należy uczyć jej przykładem i małymi, ale znaczącymi działaniami.

1. Ucz swoje dzieci wdzięczności, dziękując kwiatkami

Ten gest jest bardzo szczególny dla małych dzieci. Jeśli zachęcisz dziecko do podziękowania kwiatami, możesz nauczyć je, że druga osoba zasługuje na specjalne traktowanie za to, że była dla niej życzliwa, za dzielenie się z nią czymś wyjątkowym lub po prostu za ich przyjaźń.

Chodzi o to, abyś rozwinął pojęcie wdzięczności w swoim dziecku i aby nauczyło się, że musi ono nie tylko dziękować za rzeczy materialne, ale także za te małe akty dobroci, które otrzymało.

Jednocześnie przypomnij mu, że kiedy dziękuje drugiej osobie, nie powinno niczego oczekiwać w zamian.

2. Słoik wdzięczności

Ten prosty zasób jest jednym z najprzyjemniejszych ze wszystkich, jeśli chodzi o nauczanie dzieci o wdzięczności. Jak to działa? To proste! Przede wszystkim zachęć dziecko do udekorowania słoika lub butelki. Następnie każdego dnia na małych karteczkach możecie spisać rzeczy, za które jesteście wdzięczni, a potem po prostu wkładacie je do butelki.

A pod koniec tygodnia poświęć kilka minut na przeczytanie wszystkich notatek z podziękowaniami. W tym czasie możesz skorzystać z okazji, aby nauczyć swoje dzieci czegoś więcej o wdzięczności i o tym, jak mogą ją zastosować w innych sytuacjach.

3. Drzewo wdzięczności

Drzewo wdzięczności działa podobnie do poprzedniego pomysłu. Jednak w tym przypadku rysujesz drzewo na kartonie lub materiałach z recyklingu. Twoje dziecko musi wyciąć i pokolorować liście lub owoce tego drzewa. Następnie na każdym wpisują po prostu rzeczy, za które są wdzięczne.

4. Uczenie dzieci wdzięczności za pomocą kart z podziękowaniami

Tektura, kolorowy papier, ołówki, naklejki… istnieje nieskończona ilość materiałów, które możesz dać swoim dzieciom, aby pomóc im zrobić piękne kartki z podziękowaniami. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest zachęcenie ich do myślenia o ludziach, którzy im pomogli i jak to zrobili.

Następnie możesz pomóc im znaleźć pomysły na zrobienie kartek z podziękowaniami. Na koniec zabierz je do tej osoby, aby dziecko mogło własnoręcznie wręczyć jej swoją kartkę!

Zrób kartkę z podziękowaniami, aby nauczyć dzieci wdzięczności.

5. Dziennik wdzięczności

Jeśli Twoje dzieci już potrafią pisać, dziennik wdzięczności jest idealnym rozwiązaniem do podtrzymywania tych emocji. Pisanie jest bardzo pożyteczną czynnością, ponieważ sprzyja refleksji, optymalizuje proces myślowy dziecka i pomaga mu wyrażać swoje pomysły.

W rezultacie, kiedy dzieci dokumentują rzeczy, za które są wdzięczne, zwiększa to ich świadomość tego, jak wartościowe jest wszystko, co naprawdę mają.

6. Czytanie bajek i opowiadań

Wiele dobrych bajek i historii uczy dzieci ważnych wartości, takich jak szacunek, empatia i wdzięczność. Mogą przekazywać dzieciom pozytywne wiadomości w bardzo ekscytujący sposób.

Będziesz mogła znaleźć wiele historii w Internecie, których możesz użyć do nauczania o wdzięczności w jasny i zabawny sposób.

Czy zachęcasz swoje dzieci do wdzięczności?

Jak zobaczysz, istnieje wiele ciekawych sposobów na uczenie dzieci wdzięczności. Możesz nawet zacząć je stosować od pierwszych lat życia.

Najważniejszą rzeczą jest tutaj konsekwentne uczenie ich, zarówno czynami, słowami, jak i przykładem. Nie możemy wystarczająco mocno podkreślić, że jest to jedna z najważniejszych emocji dla rozwoju i dobrego samopoczucia dziecka.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.