Ochrona skóry u dzieci z chorobą nowotworową

Ochrona skóry u dzieci z chorobą nowotworową
Maria del Carmen Hernandez

Napisane i zweryfikowane przez dermatolog Maria del Carmen Hernandez.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2021

Skóra dzieci chorych na raka jest bardziej wrażliwa, dlatego należy traktować ją z większą troską i delikatnością. Wyjaśniamy, jak powinna wyglądać u nich ochrona skóry.

Dzieci chore na raka mogą mieć skórę bardziej wrażliwą na słońce w wyniku przeprowadzonych zabiegów, takich jak radioterapia czy chemioterapia. Ochrona skóry u dzieci z chorobą nowotworową jest bardzo ważna. 

Skóra może łatwiej ulec poparzeniu i zwiększa się prawdopodobieństwo rozwoju jakiejś zmiany złośliwej, np. czerniaka. Z tego powodu istnieją pewne środki ostrożności pozwalające zadbać o skórę dzieci z rakiem. Poniżej przedstawiamy szczegółowo niektóre z działań, które należy podjąć.

Wpływ leczenia nowotworów na skórę

Leki stosowane w chemioterapii powodują zaczerwienienia, wysypki i różnego rodzaju podrażnienia skóry. Radioterapia jest kolejną procedurą, która może powodować podobne oznaki i objawy (wraz z zapaleniem, złuszczaniem powierzchni skóry i pęcherzami) w leczonym obszarze.

Obowiązkowe stosowanie kremów przeciwsłonecznych u dzieci z chorobami nowotworowymi

Dzieci są w dużej mierze uzależnione od poczynań rodziców, co czyni je bardzo wrażliwą grupą. Istnieją różne rodzaje filtrów przeciwsłonecznych: spraye, kremy, żele i balsamy. Jednakże, jeśli chodzi o dzieci, najbardziej korzystne są spraye ze względu na łatwość stosowania.

Dziecko z kremem przeciwsłonecznym

Przy wyborze kremu przeciwsłonecznego należy zwrócić uwagę na szerokie spektrum promieniowania UVA i UVB oraz SPF (wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej) równy lub większy niż 50.

Ponadto data ważności produktu należy wziąć pod uwagę, ponieważ po otwarciu zazwyczaj można go stosować tylko przez rok.

 

Ochrona skóry dziecka: stałe nawilżenie

Dzieci, które przeszły procedury terapeutyczne, takie jak radioterapia czy chemioterapia, mają uszkodzoną powierzchnię skóry. W związku z tym bariera ochronna skóry ulega zmianie i musi zostać zregenerowana.

Prawidłowe i sumienne nawilżanie jest jednym z ważnych kroków, które należy dodać do naszej rutyny w celu pielęgnacji skóry dzieci z chorobą nowotworową. Na rynku dostępne są nawet kremy nawilżające z filtrem przeciwsłonecznym, które łączą kilka etapów ochrony skóry w jeden.

Noszenie kapeluszy z szerokim rondem

Stosowanie kapeluszy z szerokim rondem przyczynia się do ochrony tych części ciała, na które być może zapomniano nałożyć krem z filtrem przeciwsłonecznym. Tylna część szyi, uszy i skóra głowy są lepiej chronione dzięki nałożeniu kapelusza. 

Filtr przeciwsłoneczny powinien być stosowany nie tylko w dni, kiedy słońce jest widoczne. Pochmurne dni również pozwalają promieniom ultrafioletowym szkodzić naszej skórze.

Ochrona skóry dziecka – wybieraj produkty hipoalergiczne

Produkty hipoalergiczne charakteryzują się tym, że zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień, alergii lub nietolerancji.

Tego typu produkty są polecane nie tylko dla osób o wrażliwej skórze. U każdego z nas może pojawić się reakcja alergiczna. Hipoalergiczne kremy, mydła czy szampony nie zawierają substancji zapachowych ani barwników, które działają na skórę jak alergeny.

 

Unikanie najgorętszych pór dnia

Skóra dzieci jest bardziej delikatna niż skóra dorosłych, dlatego też należy zwiększyć środki ochrony. Czas intensywnego i maksymalnego promieniowania to godziny od 12 do 16.

W tych godzinach należy unikać przebywania na słońcu lub wybierać miejsca zacienione. Ponadto dzieci poniżej 6 miesiąca życia nie mogą być wystawiane na działanie promieni słonecznych, nawet jeśli mają nałożony filtr przeciwsłoneczny.

Pochmurne dni dają fałszywe poczucie, że nie ma promieni ultrafioletowych, które mogą wpływać na skórę. Jednak przechodzą one przez chmury i powodują takie same szkody, jak w słoneczny dzień.

Należy zauważyć, że powierzchnie takie jak piasek, śnieg i woda wzmacniają działanie promieni słonecznych. Dlatego nie zapominaj o nakładaniu kremu przeciwsłonecznego co 2 godziny.

Dziecko na plaży

Odpowiednia odzież

W przypadku skóry bardziej delikatnej lub z uszkodzoną barierą ochronną dobór odzieży ma zasadnicze znaczenie. Preferowana jest odzież ze 100% bawełny, w jasnych kolorach, aby uniknąć kontaktu skóry z barwnikami zawartymi w odzieży.

Jednakże istnieje coraz szerszy zakres odzieży z filtrami UV wbudowanymi w sploty. UPF to współczynnik przenikania promieni przez odzież. W rzeczywistości minimalny standard UPF dla odzieży powinien wynosić od 40 do 50+.

Innym środkiem ochronnym, o którym należy pamiętać jest zakrycie odzieżą powierzchni skóry wystawionej na działanie promieni słonecznych.

Ochrona skóry dzieci z chorobą nowotworową

Jak już wspominaliśmy, konieczne jest przestrzeganie zasad pielęgnacji i ochrony skóry u dzieci z chorobą nowotworową. Choć wytyczne dotyczą przede wszystkim dzieci chorych na raka, każdy powinien stosować się do tych zaleceń, aby chronić i dbać o swoją skórę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dadlani C, Orlow SJ. Planning for a brighter future: a review of sun protection and barriers to behavioral change in children and adolescents. Dermatol Online J. 2008 Sep 15;14(9):1. PMID: 19061583.
  • Adam J. Sun-protective clothing. J Cutan Med Surg. 1998 Jul;3(1):50-3. doi: 10.1177/120347549800300115. PMID: 9677262.
  • Thoonen K, Schneider F, Candel M, de Vries H, van Osch L. Childhood sun safety at different ages: relations between parental sun protection behavior towards their child and children’s own sun protection behavior. BMC Public Health. 2019;19(1):1044. Published 2019 Aug 5. doi:10.1186/s12889-019-7382-0

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.