Rozwój żołądka dziecka - dowiedz się więcej na ten temat!

Żołądek jest bardzo ważnym organem. W pierwszych dniach życia może przyjąć tylko bardzo małą ilość mleka.
Rozwój żołądka dziecka - dowiedz się więcej na ten temat!

Ostatnia aktualizacja: 23 lipca, 2021

Bardzo interesujący jest rozwój żołądka dziecka w okresie prenatalnym i postnatalnym. Po urodzeniu dziecka należy pamiętać o wielkości tego narządu, ponieważ ograniczy on ilość mleka, jaką dziecko może przyjąć na jeden posiłek.

Rozwój żołądka dziecka – jaka jest rola tego narządu?

Żołądek to bardzo ważny narząd, który jest częścią układu pokarmowego. Znajduje się między przełykiem a jelitem cienkim (dwunastnicą). Poza tym zawiera kwaśny płyn, a jego główną funkcją jest inicjowanie degradacji niektórych makroskładników, takich jak białka i węglowodany.

Całe jedzenie, które spożywamy, przechodzi przez żołądek, co korzystnie wpływa na trawienie. Podobnie jak w przypadku pozostałych narządów, w miarę upływu czasu rozmiar i pojemność żołądka stopniowo rosną. I o tym porozmawiamy sobie w naszym dzisiejszym artykule.

Noworodek pijący mleko matki.

Rozwój żołądka dziecka w macicy

Podobnie jak w przypadku niektórych innych części ciała, żołądek powstaje z prajelita. W rzeczywistości część prajelita rozszerza się i tworzy rodzaj worka, który po kilku tygodniach staje się żołądkiem.

Gdy przewód pokarmowy staje się w pełni przepuszczalny, wchodzi w kontakt z płynem owodniowym. Czy wiesz, że Twoje dziecko stale pije ten płyn?

Oprócz układu nerkowego integralność tego układu wiąże się z rozwojem pewnych chorób charakteryzujących się wzrostem lub zmniejszeniem ilości wspomnianego wcześniej płynu (odpowiednio wielowodzie i małowodzie).

Rozwój żołądka dziecka po urodzeniu

Kiedy dzieci rodzą się po ciąży donoszonej (po 37 tygodniu), ich żołądek powinien być gotowy do prawidłowego funkcjonowania. W rzeczywistości duży nacisk kładzie się na rozpoczęcie karmienia piersią zaraz po urodzeniu dziecka (wczesne przywiązanie).

W pierwszych dniach życia żołądek dziecka może być wielkości wiśni lub orzecha. Dlatego nie będzie ono w stanie spożywać dużych ilości mleka. Gdy dzieci skończą pierwszy miesiąc życia, ich żołądki mogą osiągnąć wielkość piłki tenisowej lub jajka.

Z funkcjonalnego punktu widzenia, podobnie jak w przypadku innych narządów, żołądek może nie być w pełni przygotowany do pracy w pierwszych dniach życia dziecka. Prawidłowe uwalnianie enzymów, białek i kwasu solnego może więc zająć mu kilka dni.

Ile mleka należy podać dziecku?

To całkiem logiczne, że jeśli żołądek dziecka jest wielkości wiśni w pierwszych dniach życia, nie będzie w stanie otrzymać całego mleka, które wyprodukują Twoje piersi. Nie jest to jednak do końca prawda, ponieważ mleko nie pozostaje w żołądku przez długi czas.

Dlatego powinnaś znać i stosować koncepcję karmienia piersią na żądanie. W rzeczywistości niemowlęta same wyrażają (zazwyczaj płaczem) potrzebę karmienia, co może się zdarzyć co kilka godzin. Z biegiem czasu dostosują swoje nawyki żywieniowe w zależności od kontekstu fizycznego i społecznego.

Czy powinnam spróbować dawać im więcej mleka lub innego rodzaju pożywienia?

O ile pediatra nie zaleci Ci podania innego rodzaju pokarmu, niemowlęta zwykle nie potrzebują niczego poza mlekiem matki. Dzieje się tak, ponieważ mleko matki zawiera główne makro- i mikroelementy, których potrzebuje Twoje dziecko.

Co więcej, mleko matki zawiera przeciwciała, które mogą chronić dzieci przed infekcjami, podczas gdy ich układ odpornościowy się rozwija.

Pierwsze dni życia dziecka

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko nie pije wystarczającej ilości mleka w porównaniu z jego produkcją, nie martw się nadmiernie. Ważne jest to, że kilka razy dziennie pije niewielkie ilości mleka. Poza tym w pierwszych tygodniach powinno przybierać na wadze i rosnąć w oczach.

Jeśli jednak zwrócisz uwagę na te szczegóły i nadal uważasz, że Twoje dziecko ma problem z jedzeniem, jak najszybciej udaj się do pediatry. Czasami pewne problemy są ignorowane w momencie narodzin. Pamiętaj więc, że zawsze lepiej będzie zidentyfikować wszelkie nieprawidłowości.

Żołądek to bardzo ważny organ

Oczywiste jest, że żołądek jest bardzo ważny dla prawidłowego wzrostu i rozwoju Twoich dzieci. Dlatego lekarze położnicy sprawdzają jego stan podczas badań prenatalnych. I dlatego nieoczekiwane problemy nie są zbyt częste po urodzeniu dziecka. Jeśli jednak uważasz, że Twoje dziecko ma problemy z jedzeniem, powiedz o tym swojemu lekarzowi rodzinnemu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carrascosa A. Crecimiento intrauterino: factores reguladores. Retraso de crecimiento intrauterino. An Pediatr 2003;58(Supl 2):55-73.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.