Żałoba okołoporodowa - niewyobrażalne cierpienie matki

Żałoba okołoporodowa - niewyobrażalne cierpienie matki
Nelton Ramos

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Ramos.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Śmierć płodu w czasie ciąży jest dla matek bardzo bolesnym doświadczeniem. Żałoba okołoporodowa jest bardzo drażliwą kwestią, zwłaszcza dlatego, że często jest ignorowana. Sprawia to, że żałoba okołoporodowa nie ma zapewnionego leczenia, jakiego wymaga.

Znając konsekwencje śmierci okołoporodowej z punktu widzenia rodziców, można zastanowić się nad uczuciami, które rodzą się z tego rodzaju strat.

W tym artykule podzielimy się aspektami, które zmieniają żałobę okołoporodową w jeden z najbardziej bolesnych rodzajów cierpienia, jakie może doświadczyć matka. Jest to wciąż nieznana forma żałoby dla ludzi, którzy nigdy nie doświadczyli takiej straty.

Czym jest żałoba okołoporodowa?

Mówiąc o żałobie okołoporodowej lub ciążowej, aluzja odnosi się do śmierci dziecka. Jest ona określana jako strata w okresie okołoporodowym, kiedy śmierć następuje podczas poczęcia, porodu, a nawet pierwszych tygodni życia dziecka.

Samo myślenie o tym może zmrozić krew w żyłach. Niestety ten rodzaj strat jest ignorowany. Jest on deprecjonowany i wyciszany przez otoczenie, podczas gdy w rzeczywistości jest on tak bolesny i niewytłumaczalny jak każda inna strata.

W żałobę okołoporodową jest zazwyczaj wpisany w nierozumiany żal. Kryją się za tym rozdzierające serce krzyki i cierpienie.

Statystyki pokazują, że jest to częste zjawisko; co roku rejestruje się 10 265 poronień. W skali wszystkich urodzeń jest to liczba nieistotna. Z wyjątkiem tych 10 265 par, które planowały życie z dzieckiem…

Kobieta płacze

Żałoba okołoporodowa: Bolesne szczegóły, które wiele osób ignoruje

Wielu rodziców otrzymuje wiadomość o śmierci dziecka w łonie matki podczas badania USG. Potem są pozostawieni sami sobie.

Następnie pojawia się jedna z najbardziej wstrząsających części: “poród” dziecka. Rodzice nie mają wyboru, jeśli chodzi o procedurę.

Szkoda, że nigdzie na świecie nie ma żadnych przepisów w tym zakresie. Opieka socjalna nie zauważa problemu. Odmawia ona pokrycia kosztów niektórych badań i usług na rzecz zmarłego dziecka.

Pusta kołyska po śmierci dziecka

W niektórych krajach rodzice, którzy nie mają pieniędzy na usunięcie dziecka w ramach procedur medycznych, ryzykują, że stanie się ono odpadem i zostanie zutylizowane. Dodatkowo od momentu narodzin martwego nie ma ono prawa do imienia ani nazwiska. To okrutny paradoks, śmierć w życiu.

Co wielu uważa za najbardziej bolesną część? Następnie matka zostaje przyjęta na oddział położniczy, gdzie jej smutek jest konfrontowany z radością narodzin.

Musi usłyszeć wołanie innych dzieci i jest beztrosko i nieświadomie umieszczona w środowisku, które jest pełne szczęścia, podczas gdy wszystko, co widzi, jest szare i pozbawione blasku.

Hiszpania stała się liderem w tej dziedzinie. Nadal istnieją oddziały położnicze, które ignorują smutek okołoporodowy, jednak w bardziej zaawansowanych szpitalach powstał “oddział smutku”.

Stworzono je, aby zapobiec mieszaniu się rodziców, którzy właśnie urodzili swoje zdrowe dzieci z innymi rodzicami, którzy właśnie stracili swoje pociechy.

Przeżycie okołoporodowej żałoby

W czasie żałoby okołoporodowej życie i śmierć istnieją w tej samej przestrzeni, pozostawiając pustkę we wspomnieniach rodziców.

Specjaliści zalecają, aby rodzice zachowali wspomnienia, przechowując rzeczy w pudełku przypominające im o ich dziecku: Zdjęcia USG i symboliczne przedmioty, które są świadectwem żałoby i które pewnego dnia uleczą ich ból.

Inni eksperci zwracają uwagę na znaczenie rytuału pożegnania. W przypadku straty okołoporodowej zazwyczaj nie ma sposobu na zorganizowanie pogrzebu lub pochówku.

Zaleca się jednak symboliczne pożegnanie: Udanie się w specjalne miejsce, napisanie czegoś ważnego lub pamiątkowego, np. posadzenie drzewa.

W przypadku żałoby, która jest minimalizowana przez środowisko, każdy rodzic musi znaleźć sposób, aby przeżyć swój własny żal, poradzić sobie z nim w odpowiedni sposób i w końcu go pokonać.

Zdarzają się sytuacje, w których rodzice w ramach “samoleczenia” w nadmiarze zażywają psychologiczne środki farmaceutyczne. Może to powstrzymywać, a nawet wykolejać normalny proces żałobny.

Złamane serce

Budzenie społeczeństwa

Czy wiesz, że miliony dzieci umierają każdego roku na całym świecie, pozostawiając swoje rodziny w smutku? Według statystyk liczba zgonów wewnątrzmacicznych jest większa niż liczba zgonów z powodu HIV i malarii łącznie.

Jednocześnie straty te generują żałobę w okresie okołoporodowym, który może mieć skutki psychologiczne trwające dziesiątki lat.

Czy wiesz, że dzisiejsze społeczeństwo wciąż nie jest świadome żałoby okołoporodowej? Ze względu na ten brak świadomości nikt nie mówi o dzieciach, które umierają w łonie matki.

Proces żalu jest zawsze normalny po stracie, ale żal okołoporodowy ma specyficzne cechy, które czynią go innym.

Nadal jednak uważany jest za nie w pełni uzasadniony żal, ignorowany i minimalizowany. Oznacza to, że w wielu przypadkach żałoba okołoporodowa lub ciążowa, przez który przechodzą rodzice, nie jest publicznie uznawana ani akceptowana społecznie.

Świadomość społeczna zostanie rozbudzona, gdy w końcu nie będzie więcej stłumionych płaczów i nie będzie więcej żałoby w milczeniu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.