Trzydziestolatki rodzą mądrzejsze dzieci

Trzydziestolatki rodzą mądrzejsze dzieci
Elena Sanz Martín

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Wyniki badań przeprowadzonych w Londynie wskazują na fakt, że trzydziestolatki i starsze kobiety rodzą mądrzejsze dzieci. Okazało się, że dzieci urodzone przez kobiety po trzydziestce posiadają lepsze zdolności kognitywne od dzieci urodzonych przez dwudziestolatki.

Dzieje się tak, ponieważ trzydziestolatki i starsze kobiety są zazwyczaj bardziej stabilne, wykształcone, lepiej dbają o swoje zdrowie, więcej zarabiają i zachodzą w planowane ciąże. Tak bogate życie sprawia, że to idealny wiek by mieć dzieci.

W poprzednich dziesięcioleciach kobiety w wieku 30 lat rodziły drugie, trzecie, albo i czwarte dziecko. Jednak teraz sytuacja wygląda inaczej. Kobiety chcą najpierw rozwinąć swoją karierę, a dopiero później mieć dzieci.

Trzydziestolatki rodzą zdrowsze dzieci

Badania przeprowadzone przez grupę naukowców z London School of Economics pokazują, że dzieci trzydziestolatek, które zaszły w ciążę po raz pierwszy w tym wieku, są zdrowsze i lepiej się rozwijają umysłowo, ponieważ kobiety po 30. roku życia odczuwają wyższy poziom spełnienia osobistego i zawodowego.

Według badaczy trzydziestolatki i starsze kobiety żyją w stabilniejszych związkach, a tym samym tworzą bardziej zżyte i wykształcone rodziny. Oprócz tego ich dochód jest wyższy dzięki stabilnej karierze uzyskanej po kilku latach pracy.

Śmiejące się dziecko z mamą

Życie po trzydziestce jest spokojniejsze

Istotny jest również fakt, że trzydziestolatki prowadzą zdrowszy tryb życia, zazwyczaj spożywają mniej alkoholu i palą mniej papierosów oraz często bardziej o siebie dbają.

Zauważono również, że trzydziestolatki poświęcają więcej uwagi opiece prenatalnej, ponieważ w większości zachodzą w planowane ciąże. Dzięki temu są przygotowane fizycznie i psychicznie na narodziny dziecka.

Ale badania pokazały również, że dzieci urodzone przez matki, które ukończyły 40. rok życia, są częściej otyłe, bo kobiety w tym wieku często mniej bawią się ze swoimi dziećmi i mają większe ryzyko komplikacji, np. cukrzycę ciążową lub nadciśnienie.

Z badań wynika również, że kobiety, które rozpoczynają macierzyństwo w wieku 20 lat mają wysoki poziom stresu. Wpływa na to m.in. fakt, że starają się ustabilizować związek, stworzyć dom, ukończyć studia i dostać pracę. Wszystkie te cele zostają zaburzone przez nieplanowaną ciążę, która przyśpiesza tworzenie rodzinnego środowiska.

Mamy trzydziestolatki trzymające dzieci na rękach

Zalety bycia mamą po trzydziestce

Kobiety w wieku od 30 do 34 lat w wielu aspektach mają przewagę nad młodszymi kobietami, ponieważ poziom ich rozwoju osobistego pomaga podejść do macierzyństwa w doroślejszy sposób. Oto kilka zalet:

  • Rodzice znajdują się w lepszej sytuacji ekonomicznej, mają lepsze i stabilniejsze stanowiska w pracy, co pozwala cieszyć się ciążą.
  • Trzydziestolatki i starsze kobiety zazwyczaj zachodzą w planowane ciąże, bo na tym etapie życia kobieta spełnia swoje cele.
  • W tym wieku kobiety bardziej pragną dzieci niż dwudziestolatki.
  • Pary żyją w stabilniejszych i zrównoważonych związkach.
  • Trzydziestolatki nie czują, że dzieci powstrzymują je przed spełnianiem marzeń i pragnień. Wręcz przeciwnie, to dzieci są spełnieniem tych pragnień.
  • Kobieta w ciąży bardziej przestrzega badań okresowych.

Jeśli masz 30 lat i rozważasz zajście w ciążę po raz pierwszy, to te badania powinny zachęcić Cię do podjęcia decyzji. Pamiętaj, że będziesz miała mądrzejsze dzieci i z pewnością zostaniesz najszczęśliwszą kobietą na świecie. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że bycie mamą to wyjątkowe przeżycie.

To może Cię zainteresować ...
Miłość matki do dziecka to jej siła napędowa
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Miłość matki do dziecka to jej siła napędowa

Miłość matki do dziecka daje siłę do działania każdej kobiecie i zmienia ją na zawsze. Podejmowanie tej nowej misji często oznacza, że Twoja wizja ...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.