Trzydziestolatki rodzą mądrzejsze dzieci

Trzydziestolatki rodzą mądrzejsze dzieci
Elena Sanz Martín

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Wyniki badań przeprowadzonych w Londynie wskazują na fakt, że trzydziestolatki i starsze kobiety rodzą mądrzejsze dzieci. Okazało się, że dzieci urodzone przez kobiety po trzydziestce posiadają lepsze zdolności kognitywne od dzieci urodzonych przez dwudziestolatki.

Dzieje się tak, ponieważ trzydziestolatki i starsze kobiety są zazwyczaj bardziej stabilne, wykształcone, lepiej dbają o swoje zdrowie, więcej zarabiają i zachodzą w planowane ciąże. Tak bogate życie sprawia, że to idealny wiek by mieć dzieci.

W poprzednich dziesięcioleciach kobiety w wieku 30 lat rodziły drugie, trzecie, albo i czwarte dziecko. Jednak teraz sytuacja wygląda inaczej. Kobiety chcą najpierw rozwinąć swoją karierę, a dopiero później mieć dzieci.

Trzydziestolatki rodzą zdrowsze dzieci

Badania przeprowadzone przez grupę naukowców z London School of Economics pokazują, że dzieci trzydziestolatek, które zaszły w ciążę po raz pierwszy w tym wieku, są zdrowsze i lepiej się rozwijają umysłowo, ponieważ kobiety po 30. roku życia odczuwają wyższy poziom spełnienia osobistego i zawodowego.

Według badaczy trzydziestolatki i starsze kobiety żyją w stabilniejszych związkach, a tym samym tworzą bardziej zżyte i wykształcone rodziny. Oprócz tego ich dochód jest wyższy dzięki stabilnej karierze uzyskanej po kilku latach pracy.

Śmiejące się dziecko z mamą

Życie po trzydziestce jest spokojniejsze

Istotny jest również fakt, że trzydziestolatki prowadzą zdrowszy tryb życia, zazwyczaj spożywają mniej alkoholu i palą mniej papierosów oraz często bardziej o siebie dbają.

Zauważono również, że trzydziestolatki poświęcają więcej uwagi opiece prenatalnej, ponieważ w większości zachodzą w planowane ciąże. Dzięki temu są przygotowane fizycznie i psychicznie na narodziny dziecka.

Ale badania pokazały również, że dzieci urodzone przez matki, które ukończyły 40. rok życia, są częściej otyłe, bo kobiety w tym wieku często mniej bawią się ze swoimi dziećmi i mają większe ryzyko komplikacji, np. cukrzycę ciążową lub nadciśnienie.

Z badań wynika również, że kobiety, które rozpoczynają macierzyństwo w wieku 20 lat mają wysoki poziom stresu. Wpływa na to m.in. fakt, że starają się ustabilizować związek, stworzyć dom, ukończyć studia i dostać pracę. Wszystkie te cele zostają zaburzone przez nieplanowaną ciążę, która przyśpiesza tworzenie rodzinnego środowiska.

Mamy trzydziestolatki trzymające dzieci na rękach

Zalety bycia mamą po trzydziestce

Kobiety w wieku od 30 do 34 lat w wielu aspektach mają przewagę nad młodszymi kobietami, ponieważ poziom ich rozwoju osobistego pomaga podejść do macierzyństwa w doroślejszy sposób. Oto kilka zalet:

  • Rodzice znajdują się w lepszej sytuacji ekonomicznej, mają lepsze i stabilniejsze stanowiska w pracy, co pozwala cieszyć się ciążą.
  • Trzydziestolatki i starsze kobiety zazwyczaj zachodzą w planowane ciąże, bo na tym etapie życia kobieta spełnia swoje cele.
  • W tym wieku kobiety bardziej pragną dzieci niż dwudziestolatki.
  • Pary żyją w stabilniejszych i zrównoważonych związkach.
  • Trzydziestolatki nie czują, że dzieci powstrzymują je przed spełnianiem marzeń i pragnień. Wręcz przeciwnie, to dzieci są spełnieniem tych pragnień.
  • Kobieta w ciąży bardziej przestrzega badań okresowych.

Jeśli masz 30 lat i rozważasz zajście w ciążę po raz pierwszy, to te badania powinny zachęcić Cię do podjęcia decyzji. Pamiętaj, że będziesz miała mądrzejsze dzieci i z pewnością zostaniesz najszczęśliwszą kobietą na świecie. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że bycie mamą to wyjątkowe przeżycie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.