Miłość matki do dziecka to jej siła napędowa

Miłość matki do dziecka to jej siła napędowa
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dzisiaj chcemy poruszyć temat, jakim jest miłość matki do dziecka, która daje siłę do działania każdej mamie i zmienia ją na zawsze.

Kiedy zostajesz matką, odkrywasz ukryte szczegóły. Podejmowanie tej nowej misji często oznacza stwierdzenie, że Twoja wizja macierzyństwa była nieco wyidealizowana.

Mimo to, z dzieckiem w ramionach, zobaczysz – z nieoczekiwaną pewnością i jasnością – że nie ma większej siły napędowej w życiu niż Twoje dziecko. Miłość matki do dziecka to nieskończone źródło podsycające chęć do życia.

Miłość matki do dziecka pcha do działania

Jak czasem widać w wiadomościach, które dotykają serc milionów, miłość matki do dziecka może przenosić góry. To uczucie stoi za najbardziej nieoczekiwanymi cudami.

Nie ma znaczenia, jak zmęczona jesteś, ani jak trudna jest sytuacja, w której jesteś. Bezsenne noce, bałagan, rozbite rzeczy i niedokończone zadania stają się nieistotne.

Podobnie jest z planami, które nigdy nie zostały zrealizowane. Wyznaczyłaś sobie nowe priorytety i zmieniły się horyzonty Twojego życia.

Miłość matki do dziecka daje nieskończone siły, o których istnieniu kobieta, zanim została matką, mogła nawet nie zdawać sobie spawy.

Codziennie karmisz swoją cierpliwość i napełniasz nasiona nadziei, aż zakwitną z nich piękne kwiaty. Z oddaniem, które odczuwasz wobec swojego dziecka, nic nie ma znaczenia, tylko przyszłość.

Macierzyństwo kształtuje, oświetlając rysy matki nowym światłem bezwarunkowej miłości. Zmienia kobietę w nową matkę, w opiekunkę i strażniczkę.

Miłość matki do dziecka sprawia, że kobieta wnosi światło i ciepło do swojej rodziny i do domu.

Co więcej, miłość matki do dziecka kształtuje osobowość i samoocenę dziecka. Ale nie tylko to. Daje mu także bezpieczeństwo i niezależność na przyszłość.

Matka dzieli się z dziećmi swoją wiedzą i mądrością. Pomaga im wzmocnić skrzydła, aby za każdym razem, gdy nadejdzie dzień, mogły latać tak wysoko jak to tylko możliwe.

Miłość matki do dziecka


Miłość matki do dziecka niesie ze sobą najsłodszą nagrodę

Być może, gdy byłaś małą dziewczynką, chciałaś być mamą. Bawiłaś się w dom, a w Twojej wyobraźni wszystko było różowe. Teraz życie postawiło Cię twarzą w twarz z tym, o czym zawsze marzyłaś.

Zaczynasz doceniać wysiłek, poświęcenie i starania, które Twoja mama włożyła w wychowanie Cię, nawet jeśli wcześniej ją krytykowałaś.

To Twoja szansa, aby zrozumieć z pierwszej ręki, jak zmęczenie i jego towarzyszka, drażliwość, mogą Cię zniszczyć i pokonać Cię w nieustającej walce przez kolejne lata.

Zrozumiesz, jak między „Kocham Cię, moje słońce” próbuje się wślizgnąć podstępne „przestań, mam już Ciebie dosyć”.

Kiedy czujesz, że wypowiadasz te okropne słowa, możesz mieć wrażenie, że Twój świat zaczyna się rozpadać. Czujesz się jak okropna matka.

Frustracja zamienia się w łzy cierpienia, które płyną z Twoich oczu, gdy jesteś sama. Ale wtedy Twoje dziecko w jakiś sposób potrafi Cię znaleźć i ukoić Twój ból. Jego uśmiech nie wie, co to znaczy trzymać urazę.

Nie martw się, jeśli miłość matki do dziecka nie zawsze pokazuje swoją słodką stronę, a Twój temperament czasami burzy się w głowie. Twoje dziecko zaakceptuje Cię, nawet jeśli jesteś zrzędliwa lub apodyktyczna.

Jego wdzięczność i miłość do Ciebie także jest bezwarunkowa, bezgraniczna i absolutnie czysta.

Miłość matki do dziecka

Nie czuj się winna. Przytul swoje dziecko, spójrz mu w oczy i przeproś. Odwzajemnij się uśmiechem, poświęć mu trochę swojego czasu.

Zaśpiewaj mu jego ulubioną piosenkę, pobaw się tą starą zabawką, o której myślałaś, że już z niej wyrosło. Tańcz z nim, podążając za jego niezdecydowanymi krokami.

Miłość matki do dziecka to życie i przyszłość

Bycie matką jest prawdziwym darem; najcudowniejszym darem, jaki może zaoferować nam życie. Oczywiście czasami sprawa może się skomplikować.

Jednak za tę niepłatną pracę 24/7 czeka największa nagroda dla Twojego serca i duszy: te małe, pocieszające drobnostki dnia codziennego.

Właśnie te codzienne doświadczenia, naznaczone wyjątkowym i szczególnym związkiem, są niewytłumaczalne, a czasem niemożliwe do zrozumienia. To właśnie one wzmacniają miłość matki do dziecka.

Jest to ciągły proces uczenia się, w którym kwaśny smak drobnych problemów i niepowodzeń życia jest kompensowany słodyczą przytulanek i gier.

Miłość matki do dziecka jest najbardziej niepowstrzymaną, intensywną i dziką, szczerą i hojną siłą ze wszystkich. Jest wykuwana przez te doświadczenia, które oznaczają każdy dzień jako dzień w roli matki.

Z tego powodu bycie matką zadziwia prawdziwą umiejętnością kochania na ślepo.

Oznacza to odnajdywanie znaczenia każdego dnia. Znaczenie tkwi w tej małej istocie, która daje nam siłę do przezwyciężania trudności życiowych, niezależnie od tego, jak duże są te przeciwności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.