Jak spać lepiej w trakcie ciąży - 13 praktycznych wskazówek

Jak spać lepiej w trakcie ciąży - 13 praktycznych wskazówek
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Wraz z poważnymi zmianami, jakie niesie ze sobą ciąża, być może zastanawiasz się nad wieloma kwestiami. Jedną z nich może być jak spać lepiej w trakcie ciąży. Jest to kwestia niezmiernie ważna, ponieważ ciężarne kobiety potwierdzają, że jest im trudno zasnąć i utrzymać regenerujący sen.

Pamiętaj, że odpoczynek jest niezbędnym elementem prawidłowego rozwoju dziecka oraz regeneracji Twoich sił jak również relaksu. Wymaga tego Twój stan oraz rozwijający się w Tobie maleńki człowiek.

W dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą 13 praktycznymi wskazówkami, dzięki którym dowiesz się, jak spać lepiej w trakcie ciąży. Koniecznie się zapoznaj i zastosuj nasze rady!

Jak spać lepiej w trakcie ciąży – 13 praktycznych wskazówek

1. Unikaj ucinania sobie drzemek

Szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży możesz całymi dniami odczuwać senność i zmęczenie. Niezależnie jednak od tego, jak bardzo kusząca wydaje się drzemka, postaraj się nie spać w ciągu dnia. Dzięki temu łatwiej Ci będzie zasnąć w nocy.

2. Uzupełnij niedobór snu zanim zajdziesz w ciążę

Wiele kobiet zachodzi w ciążę w momencie swojego życia, kiedy to bardzo brakuje im snu i należytego wypoczynku sennego. Zazwyczaj są w trakcie robienia kariery zawodowej i mają na głowie mnóstwo obowiązków, przez co spychają sen na margines.

Jeśli zastanawiasz się, jak spać lepiej w trakcie ciąży, postaraj się uzupełnić niedobór snu już przed planowanym zajściem w ciążę. Kładź się do łóżka wcześniej i wstawaj nieco później. Wykorzystaj możliwości, bo nie pójdzie to na marne.

Kobieta w ciąży z córką

3. Postaraj się obniżyć poziom stresu i niepokoju w Twoim życiu

Czynniki te bardzo silnie wpływają na Twoje ciało i umysł. Zła jakość snu może doprowadzić do komplikacji w momencie porodu. Jeżeli jesteś zmęczona bądź dodatkowo zestresowana, Twoje mięśnie również są zmęczone i nie są dostatecznie elastyczne, aby podołać trudom porodu.

4. Używaj poduszek, aby podeprzeć ciężar Twojego ciała

Nieważne, w jakiej pozycji lubisz spać, żeby spać lepiej w trakcie ciąży będziesz potrzebować odpowiedniego podparcia. Ułóż poduszki dookoła swojego ciała aż poczujesz, że jest Ci wygodnie. Daj sobie czas, jakość Twojego snu jest najważniejsza.

5. Esencja z lawendy

Roślina ta ma bardzo przyjemny zapach, który dodatkowo odpręża umysł i ciało. Dobrym trikiem jest skropić esencją lawendową poduszkę bądź włożyć do poszewki gałązkę suszonej lawendy. Dzięki temu zapach utrzyma się przez całą noc.

6. Nie pij zbyt dużo płynów po godzinie 16:00

Kobiety w ciąży mają dodatkowo obciążony pęcherz, co może doprowadzić do częstszej potrzeby oddawania moczu. Aby unikać ciągłego wstawania z łóżka w godzinach nocnych, wypij nieco płynu ale przed godziną 16:00. Dzięki temu Twoje ciało będzie miało ułatwione zadanie usunięcia nagromadzonych płynów, co odciąży Twój pęcherz i pozwoli Ci spać lepiej.

7. Ciepłe okłady

Bóle pleców to jedna z najczęstszych przyczyn, dla których kobiety w ciąży nie mogą spać. Podgrzej termos i zrób sobie okłady na biodra i na lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Poczujesz wyraźną ulgę w bólu, co z kolei pozwoli Ci spać lepiej w trakcie ciąży.

8. Kąpiel w ciepłej wodzie

Kąpiele w ciepłej wodzie ułatwiają mięśniom rozluźnienie, wspomagają pracę mięśni i układu krążenia, dzięki czemu organizm kobiety jest lepiej przygotowany na moment porodu.

Kobieta w ciąży siedzi na molo

9. Wyreguluj swoje godziny snu

Nawet w dni wolne i weekendy powinnaś wyregulować sobie godziny snu tak, żeby ciało dostosowało się do stałego rytmu. Pozwoli to zapewnić mu niezbędną regenerację i odzyskać energię niezbędną do odpowiedniego funkcjonowania w ciągu dnia.

10. Wyeliminuj z diety produkty, które nie służą Ci w godzinach nocnych

Ciężkie jedzenie takie jak pikantne dania lub żywność smażona z całą pewnością nie działają korzystnie na układ trawienny przyszłej mamy. Obciążony układ trawienny nie pomoże Ci spać lepiej w trakcie ciąży. Dlatego właśnie postaraj się starannie zaplanować dietę i uwzględnić w niej nieco lżejsze potrawy.

11. W ciągu dnia spożywaj mniejsze porcje jedzenia

Jeżeli zamiast spożywać trzy duże posiłki dziennie postanowisz sięgnąć po lżejsze i mniejsze porcje jedzenia, znacznie odciążysz swój układ pokarmowy. Lżejsze trawienie pozwoli Ci spać lepiej w trakcie ciąży. Jeżeli gdzieś się wybierasz, pamiętaj, żeby przygotować sobie lżejsze przekąski.

12. Trzymaj się z dala od tytoniu i dymu papierosowego

Oczywiście, przed zajściem w ciążę musisz rzucić palenie. Najlepiej rzuć już dziś, nawet jeśli nie planujesz ciąży – Twoje ciało Ci się za to odwdzięczy. Nie wystarczy jednak jedynie nie palić, musisz też oddalić się od osób palących, żeby nie wdychać toksycznego dymu.

Kobiety w ciąży, które wdychają dym papierosowy, narażają się na większe prawdopodobieństwo zaburzeń snu, nie wspominając o zaburzeniach pracy układu oddechowego, jakie mogą powstać wskutek wdychania toksycznych substancji obecnych w papierosach.

13. Utrzymuj aktywność fizyczną

Rutyna składająca się z 30 minut ćwiczeń dziennie pomoże Ci wzmocnić ciało i bardzo korzystnie wpłynie na poród, ułatwiając go. 

Co możesz robić? Lista pomysłów jest długa: idź na spacer, pływaj, uprawiaj aerobik o małej intensywności ćwiczeń. Jeżeli nigdy wcześniej nie ćwiczyłaś, zacznij od pięciu minut dziennie i stopniowo, obserwując reakcje Twojego ciała, wydłużaj czas aktywności, na przykład każdego tygodnia o pięć minut, aż osiągniesz czas 30 minut.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.