Obawa przed porodem - praktyczne porady jak to przezwyciężyć

Obawa przed porodem - praktyczne porady jak to przezwyciężyć
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Nieważne, czy będziesz matką po raz pierwszy, czy też kolejny, obawa przed porodem to emocjonalna walka, która może pojawić się wraz ze zbliżającym się terminem.

Wynika to w dużej mierze z faktu, że poród zawsze był przedstawiony jako trudne, bolesne i ryzykowne doświadczenie zarówno dla dziecka, jak i matki. Twierdzenie to jest jednak dalekie od rzeczywistości. Poród jest procesem całkowicie kontrolowanym i nie stanowi szczególnego zagrożenia dla matek, które przeszły ciążę bez żadnych zastrzeżeń.

Aby pokonać swoje obawy przed porodem, powiemy Ci jak walczyć z wątpliwościami, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania. Ponadto pokażemy kilka praktycznych ćwiczeń relaksacyjnych, które pomogą wyeliminować wszelkie rodzaje niepokoju.

Obawa przed porodem – kilka wskazówek jak go przezwyciężyć

Posiadanie właściwych informacji na temat procesu porodu ma kluczowe znaczenie dla przezwyciężenia lęku przed porodem. Dezinformacja może być dezorientująca, jak czytanie lub słuchanie niewłaściwych przekonań.

Bardzo ważne jest, aby zapytać swojego ginekologa o wszystkie wątpliwości, które przychodzą na myśl o porodzie w trakcie normalnych wizyt kontrolnych.

Musisz wiedzieć, że proces porodu jest absolutnie gwarantowany przez specjalistów od zdrowia w szpitalach i klinikach na całym świecie. Te ośrodki zdrowia są wyposażone w niezbędną technologię, aby pomóc matkom i dzieciom.

Aby pomóc Ci wyeliminować wątpliwości, które niesie za sobą obawa przed porodem, porozmawiamy o najczęstszych pytaniach zadawanych wśród przyszłych matek.

Najczęściej zadawane pytania

O znieczuleniu zewnątrzoponowym

W rzeczywistości znieczulenie zewnątrzoponowe jest bardzo korzystne w momencie porodu, ponieważ łagodzi ból w ciągu 20 minut. Ponadto, poziom lęku u matki znacznie się zmniejsza; dlatego powinnaś postrzegać to jako wielki sojusznik podczas procesu narodzin.

Kobieta w ciąży odliczająca dni do rozwiązania

W odniesieniu do jego stosowania, ten typ znieczulenia jest jednym z najczęściej stosowanych w przypadku wszystkich procedur medycznych. Z tego powodu jego skuteczność i technika są więcej niż gwarantowane.

O nacięciu krocza

Nacięcie krocza jest nacięciem, które wykonuje się w obszarze krocza od tylnej części sromu do odbytu. Wszystko po to, aby uniknąć uszkodzenia tkanek w okolicy narządów płciowych matki. Ponadto pomaga dziecku łatwiej wyjść.

Tak, wiemy, że nie brzmi to zbyt przyjemnie… Jednak gdy ta procedura jest wykonywana nic nie jest odczuwalne, ponieważ znieczulenie zewnątrzoponowe jest już na podane.

W przypadku znieczulenia zewnątrzoponowego stosuje się znieczulenie miejscowe.

O oddychaniu

Jak zapewne nauczyłaś się podczas kursów przygotowawczych do rodzenia, spokojne oddychanie podczas porodu jest niezbędne. Wszystko po to byś czuła się zrelaksowana. Dzięki temu będziesz mogła lepiej przeć, a Twoje dziecko będzie dotlenione.

Jednakże, jeśli jesteś pełna lęku i niepokoju, czy też nie pamiętasz dobrze ćwiczeń lub jeśli nigdy nie uczestniczyłaś w kursach w szkole rodzenia, nie martw się! Wraz z zespołem medycznym w sali porodowej zawsze znajduje się asystent lub położna, którzy przeprowadzą Cię przez cały ten proces.

“Najważniejszą rzeczą w przezwyciężaniu lęku przed porodem jest posiadanie odpowiednich informacji o procesie porodu. Dezinformacja może wprowadzić nas w błąd.”

Obawa przed porodem – ćwiczenia, które pomogą Ci ją przezwyciężyć

Zalecenia dotyczące relaksu i pokonania lęku przed porodem są bardzo proste. Zobaczysz, że możesz kontynuować tę praktykę nawet po porodzie.

Joga dla kobiet w ciąży

Możesz wziąć udział w zajęciach jogi dla kobiet w ciąży. Na nich nauczysz się tradycyjnych technik relaksacyjnych i medytacyjnych, starannie tonizując mięśnie, które będą zaangażowane w momencie porodu.

Obawa przed porodem? Zdrzemnij się i odpręż w każdej chwili, kiedy tego potrzebujesz

Zdrzemnij się, jeśli prosi cię o to Twoje ciało, gdy tylko poczujesz stres. Kiedy śpisz wystarczająco dużo, organizmowi jest łatwiej odzyskać równowagę.

W ten sam sposób szukaj sposobów na odprężenie się, gdy czujesz się zdenerwowany. Obejrzyj jakiś film, przeczytaj ulubioną książkę i spędź miło czas przy herbacie lub napoju, który lubisz.

Masaż dla kobiety w ciąży

Masaże

Specjalny masaż relaksacyjny dla kobiet w ciąży może również pomóc w odzyskaniu spokoju. Jeśli nie możesz uczęszczać do spa lub masażystki, możesz poprosić partnera lub innego członka rodziny o delikatne pomasowanie stóp, nóg, rąk i dłoni oraz części ramion za pomocą olejku eterycznego.

Jako ostateczną rekomendację zawsze staraj się uczestniczyć w kursach przygotowawczych dla kobiet w ciąży w szkołach rodzenia. Oprócz uczenia się wszystkiego, co potrzebujesz umieć do porodu, możesz wchodzić w interakcje z innymi przyszłymi matkami i ich doświadczeniem, co z pewnością pomoże Ci się uspokoić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.