Jak odpoczywać w łóżku podczas ciąży?

Jak odpoczywać w łóżku podczas ciąży?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Być może zostałeś poinstruowana, aby odpoczywać w łóżku podczas ciąży, co niewątpliwie może nasilać Twój stres i niepokój. Być może myślisz, że przybierzesz na wadze więcej niż normalnie, ponieważ nie będziesz mogła poruszać się tyle, co zwykle. A może zastanawiasz się też, czy kiedykolwiek stracisz te dodatkowe kilogramy.

Pamiętaj, że jest to tylko tymczasowe i że wkrótce będziesz mieć swoje dziecko. Obydwoje będziecie zdrowi i szczęśliwi. Z pewnością szybko zapomnisz o tym, że musiałaś odpoczywać w łóżku podczas ciąży.

Każdy czasem potrzebuje dnia, w którym może do woli odpocząć. Czy kiedy chodziłaś do pracy, czy na studia nie marzyłaś czasami o tym, bym pozostać w łóżku i nic nie robić? Ale teraz, kiedy jesteś medycznie zobowiązana, by odpoczywać w łóżku podczas ciąży przez wiele dni, tygodni, a nawet dłużej, może oznaczać to dla Ciebie tortury.

Odpoczynek w czasie ciąży jest dość powszechny, w rzeczywistości 20% kobiet na pewnym etapie ciąży musi pozostać w łóżku.

 

Dlaczego musisz odpoczywać w łóżku podczas ciąży?

Istnieje wiele różnych rodzajów odpoczynku w łóżku, więc musisz dokładnie dowiedzieć się, co ma na myśli Twój lekarz, mówiąc, że powinnaś odpoczywać w łóżku podczas ciąży.

Odpoczynek w łóżku może odnosić się do regularnego odpoczynku w ciągu dnia, leżenia przez cały dzień (z wyjątkiem sytuacji, gdy trzeba wstać, aby pójść do łazienki) lub jeszcze innych wariantów.

Kobieta ciężarna leży w łóżku

W obliczu ewentualnych powikłań, które mogą pojawić się w czasie ciąży, odpoczynek w łóżku może okazać się bardzo pomocny. Chodzi o problemy takie jak wysokie ciśnienie krwi czy krwawienie. Ponadto odpoczynek może nawet zapobiec przedwczesnemu porodowi.

Oczywiście, odpoczynek w łóżku może mieć nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak dyskomfort i nuda. Jeśli musisz spędzać dużo czasu w łóżku, musisz regularnie zmieniać pozycje, aby uniknąć bólów i odleżeń.

Jak przetrwać odpoczynek w łóżku

Pozostawanie w łóżku przez cały dzień może być niezwykle trudne, szczególnie jeśli jesteś bardzo aktywną osobą lub masz obowiązki, takie jak opieka nad innymi dziećmi. Musisz jednak pamiętać, że Twoje zdrowie i dziecko zależy od tego, czy pozostaniesz w łóżku. Warto być cierpliwym i pamiętać, że to tylko tymczasowe.

Jeśli musisz pozostać w łóżku, a lekarz powiedział Ci, że to jedyna opcja, lepiej jest mieć pewne strategie, aby przez to przejść i nie stracić cierpliwości.

Przede wszystkim zastanów się, jak ważne jest to, że zdrowie Twojego dziecka zależy od tego, czy zdecydujesz się odpoczywać w łóżku podczas ciąży.

Kobieta w ciąży czyta w łóżku

Nie martw się też zbytnio, ponieważ możesz ułatwić sobie ten przymusowy odpoczynek, pamiętając o następujących wskazówkach.

  • Miej perspektywę. Łatwo zapomnisz o przebytej nudzie, gdy weźmiesz swoje dziecko w ramiona. A przecież dzięki tej chwilowej nudzie Twoje dziecko będzie zdrowe.
  • Bądź produktywna. W łóżku można robić wiele rzeczy, na które wcześniej nie miałaś czasu. Możesz czytać książki, które od dawna czekały na Ciebie na półce, robić zakupy online, pracować zdalnie itp.
  • Przygotuj się. Przed położeniem się do łóżka upewnij się, że masz wszystko, czego potrzebujesz: książki, komputer, czasopisma, jedzenie, wodę… Wszystko, czego potrzebujesz w ciągu dnia, powinno być w zasięgu ręki.

Kilka dodatkowych rad

  • Dbaj o siebie emocjonalnie. Gdy musisz odpoczywać w łóżku podczas ciąży przez wiele godzin dziennie, możesz czuć się zaniepokojona lub smutna. Nie pozwól, aby te uczucia Cię obezwładniły – to normalne reakcje. Pamiętaj, że Twoi bliscy pomogą Ci, kiedy będziesz ich potrzebować.
  • Zadbaj o siebie fizycznie. Jeśli zamierzasz spędzić dużo czasu w łóżku, nie zapomnij o masażach. Możesz rozważyć nawet pomoc profesjonalnego fizjoterapeuty, który przyjdzie do Ciebie do domu, by wymasować węzły chłonne w Twoich nogach. Poprzez masaż stawów można zapobiec zatrzymywaniu płynów i poprawić krążenie.
  • Pamiętaj: to jest tymczasowe. Nie ma znaczenia, jak trudno jest teraz, ponieważ jest to tylko chwilowe i po kilku tygodniach lub miesiącach będziesz tulić się do swojego dziecka i cieszyć się macierzyństwem.
  • Pozwól się rozpieszczać. Jeśli musisz odpoczywać w łóżku podczas ciąży, pozwól, aby członkowie rodziny lub znajomi troszczyli się o Ciebie i Cię rozpieszczali. Jak widać, od czasu do czasu Tobą także trzeba się zaopiekować.
To może Cię zainteresować ...
Ciąża – 5 najwłaściwszych pozycji do spania dla kobiet
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Ciąża – 5 najwłaściwszych pozycji do spania dla kobiet

Ciąża jest najpiękniejszym doświadczeniem jakie spotyka kobietę. Często jednak dla przyszłych mam jest to czas pełen obaw i wielu pytań.


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.