Farbowanie włosów podczas ciąży – czy jest szkodliwe?

20 grudnia 2018

Czy farbowanie włosów podczas ciąży jest naprawdę niebezpieczne? Każda kobieta spodziewająca się dziecka wie, że podczas ciąży musi zachować wyjątkową ostrożność. Wiele osób uważa, że ​​powinniśmy także zachować ją, jeśli chodzi o kosmetyki.

Jednak, która kobieta nie chciałaby pięknie wyglądać na każdym etapie swojego życia? Dla wielu włosy są podstawowym elementem wyglądu.

I tu pojawia się pytanie. Czy spodziewając się dziecka, należy wprowadzić znaczące zmiany w pielęgnacji włosów? Czy farbowanie włosów podczas ciąży jest bezpieczne?

Dlatego chcemy podzielić się z Wami wszystkimi informacjami na temat pielęgnacji włosów w czasie ciąży.

Odżywianie, aktywność fizyczna, planowanie i rearanżowanie domu; wszystkie te aspekty są szeroko omawiane z przyszłymi matkami.

Jakby tego było mało; istnieją również zmiany fizyczne i hormonalne, przez które przechodzi ciało. Nie wspominając już o wpływie psychicznym i emocjonalnym, jaki ciąża wywiera na kobiety.

Wśród tych wszystkich pytań zawsze znajdą się takie, które pozostają nierozwiązane i wciąż dyskutowane. Jedna z nich dotyczy piękna i kosmetyków.

Wiele kobiet, aby osiągnąć pożądany wygląd, stosuje farby do włosów. Niemniej jednak nie są świadome, czy farbowanie włosów podczas ciąży niesie ze sobą jakieś konsekwencje.

Więc, jak to jest z tym farbowaniem? Bezpieczne czy nie?

Czy farbowanie włosów podczas ciąży jest bezpieczne?

Wiele osób odradza farbowanie włosów w ciąży, przynajmniej do czwartego miesiąca. Oto kilka powodów, dla których farbowanie włosów podczas ciąży jest uważane za niebezpieczne:

  • W pierwszych miesiącach ciąży kształtują się narządy niezbędne do życia dziecka. Ciało dziecka może być bardziej podatne na działanie substancji chemicznych, które powodują działania niepożądane w ciele matki.
  • Reakcja alergiczna lub inny niepożądany efekt uboczny u matki może negatywnie wpłynąć na płód.
  • Niektóre marki farb do włosów wykorzystują składniki takie jak octan ołowiu, który może być niebezpieczny dla mózgu dziecka; może również negatywnie wpływać na rozwój układu nerwowego dziecka.

Farby do włosów nie są jedynymi produktami, które mogą być szkodliwe dla dziecka. Kobiety w ciąży powinny unikać także trwałej ondulacji i stosowania podobnych, silnych kosmetyków.

Farbowanie włosów podczas ciąży

Brak dowodów

Z drugiej strony, niektórzy twierdzą również, że nie ma dowodów naukowych potwierdzających związek między farbami do włosów a problemami rozwojowymi płodu.

W rzeczywistości producenci wyjaśniają, że formuła tych produktów została zmodyfikowana w ciągu ostatnich kilku lat w celu ograniczenia potencjalnie szkodliwych skutków ubocznych.

Niemniej jednak należy zdawać sobie sprawę, że argument o braku ryzyka również nie został udowodniony naukowo. Z tego powodu zaleca się zachowanie ostrożności.

Oznacza to podjęcie podstawowych środków ostrożności. Przede wszystkim jakość: nie używaj farby złej jakości lub taniej farby. Pamiętaj, że kiedy jesteś w ciąży, powinnaś bardziej zwracać uwagę na własne zdrowie i na zdrowie dziecka.

„Niektóre marki farb do włosów wykorzystują składniki takie jak octan ołowiu, który może być niebezpieczny dla mózgu dziecka.”

Dlatego powinnaś ograniczyć korzystanie z tych produktów.

Nawet jeśli Twój fryzjer zazwyczaj decyduje o terminie kolejnego farbowania, powinnaś wyjaśnić mu swoją sytuację, aby mógł podjąć niezbędne środki ostrożności.

I ostatnia sprawa, ale nie mniej ważna, częstotliwość farbowania. Staraj się zminimalizować częstotliwość farbowania włosów.

Przed i po ciąży możesz farbować włosy tak często, jak chcesz, ale w czasie ciąży lepiej zachować ostrożność, niż żałować.

Uwagi końcowe

Należy zauważyć, że argumenty, które wysunęliśmy, dotyczą większości, ale nie wszystkich przypadków.

Zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek decyzji, które mogłyby wpłynąć na rozwój Twojego dziecka.

Twój lekarz będzie mógł zaproponować Ci alternatywne środki ostrożności lub, w każdym przypadku, środki ostrożności, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o farbowanie włosów podczas ciąży i tym podobne zabiegi.

Może to być na przykład farbowanie włosów na zewnątrz, używanie rękawiczek i odpowiednia ochrona oczu.

Kobieta w ciąży

W końcu ciąża jest pięknym doświadczeniem, podczas którego podkreślane są liczne zalety kobiety. To wtedy kobieta lśni i wygląda bardziej kobieco niż kiedykolwiek.

O ile nie jest to szkodliwe dla zdrowia, nie ma powodu, aby nie dbać o swój wygląd.

Niemniej jednak, jeśli nie czujesz się komfortowo wobec farbowania włosów podczas ciąży, zawsze są alternatywy. Na przykład szampony organiczne, henna i szampony kolorowe bez amoniaku są korzystne i bezpieczne dla włosów.

Decyzja należy do Ciebie, ale pamiętaj, by dobrze zaznajomić się z tematem i podjąć wszelkie niezbędne środki ostrożności.

  • Cernichiari, E., Brewer, R., Myers, G., Marsh, D., Lapham, L., Cox, C., … Clarkson, T. (1995). Monitoring Methylmercury during Pregnancy: Maternal Hair Predicts Fetal Brain Exposure. Neurotoxi.
  • Marie, C., Cabut, S., Vendittelli, F., & Sauvant-Rochat, M. P. (2016). Changes in cosmetics use during pregnancy and risk perception by women. International Journal of Environmental Research and Public Health. https://doi.org/10.3390/ijerph13040383
  • Couto, A. C., Ferreira, J. D., Rosa, A. C. S., Pombo-De-Oliveira, M. S., & Koifman, S. (2013). Pregnancy, maternal exposure to hair dyes and hair straightening cosmetics, and early age leukemia. Chemico-Biological Interactions. https://doi.org/10.1016/j.cbi.2013.05.012
  • Haraux, E., Braun, K., Buisson, P., Stéphan-Blanchard, E., Devauchelle, C., Ricard, J., … Chardon, K. (2017). Maternal exposure to domestic hair cosmetics and occupational endocrine disruptors is associated with a higher risk of hypospadias in the offspring. International Journal of Environmental Research and Public Health. https://doi.org/10.3390/ijerph14010027