Drugie dziecko to zachwycający dar dla matki

Kiedy cieszysz się z narodzin pierwszego dziecka i czujesz, jak jego maleńkie serduszko bije tuż obok Twojego, możesz myśleć, że odczuwanie takiego szczęścia po raz drugi jest niemożliwe. Ale drugie dziecko to cud.
Drugie dziecko to zachwycający dar dla matki
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Kiedy zostajesz mamą po raz pierwszy, może Ci się wydawać że drugie dziecko i związane z nim emocje nie będą aż tak ekscytujące jak za pierwszym razem. Być może myślisz, że nic nie będzie równało się z chwilą, w której wzięłaś w ramiona swoje pierworodne dziecko.

Dziś porozmawiamy o tym, jak zachwycającym darem dla matki jest drugie dziecko.

Co przeżywasz, kiedy zostajesz mamą po raz pierwszy

Ciąża, poród i pierwszy kontakt z nowonarodzonym dzieckiem to jedne z najważniejszych momentów w życiu każdej mamy. Moment poczęcia jest jednocześnie chwilą, w której rodzi się miłość na całe życie – miłość matki i dziecka.

Mama wie jak się zaangażować, poświęcić i jak zakochać się od pierwszego wejrzenia, na zabój, w swoim dziecku. Karmi, pociesza, myje, tuli. Kładzie dziecko spać i trzyma je w ramionach.

Robi to wszystko nie prosząc o nic w zamian. A mimo to życie w zaskakujący i magiczny sposób nagradza rodziców samym cudem narodzin pierwszego dziecka i momentami, które następują tuż po narodzinach.

Bądźmy jak najdalej od mądrości, która nie płacze, filozofii, która się nie śmieje i wielkości, która nie schyla czoła przed dziećmi.

-Gibran Khalil Gibran-

Matki dwójki dzieci mają więcej miłości do zaoferowania

To prawda, że matki dwójki dzieci są często przemęczone a nawet – w najgorszych chwilach – znajdują się na granicy depresji.

Ale każda mama posiadająca drugie dziecko wie, że jest szczęściarą. Cieszą ją dwa uśmiechy, dwa słodkie głosy, dwie zachwycające osobowości i dwa różne spojrzenia na świat. Aż dwie małe osóbki patrzą na nią jako na najlepszą matkę na świecie.

Drugie dziecko w rodzinie to również prezent dla rodzeństwa.

Czasem bycie matką dwójki dzieci może wydawać się niemożliwe. Trzeba zadbać o dzieci i o siebie, zająć się domem i pracą, wypełniać masę innych obowiązków…

Jedynie ktoś, kto doświadczył przygody jaką jest wychowywanie dwójki małych dzieci wie, jak dużo elastyczności i zdolności organizacji potrzeba, by przeżyć każdy dzień i wykonać wszystkie konieczne zadania.

Matka posiadająca drugie dziecko dosłownie uczy się czarów:

  • Obiad jest zawsze na czas, nawet jeśli na gotowanie można przeznaczyć zaledwie kilka minut.
  • To bez znaczenia, że mama musi spędzić cały dzień nosząc na rękach maleństwo. Sama jest w stanie zapanować nad dwójką dzieci i domem. Pranie jest zrobione, mleko gotowe, łóżka pościelone.
  • Doba mamy dwójki dzieci trwa dłużej niż 24 godziny. Przynajmniej z pozoru. W ciągu dnia mama pracuje tak ciężko jak ktokolwiek inny, a mimo to znajduje czas na to by obetrzeć łzy, przytulić, pobawić się i przysiąść na podłodze by pocieszyć starsze dziecko, które jest zazdrosne o młodsze rodzeństwo.

Dlaczego uśmiechamy się na widok dziecka? Być może dlatego, że widzimy kogoś całkowicie bezbronnego. Kogoś, kto obdarza nas swoim uśmiechem z absolutną szczerością i bez ukrytych znaczeń. Nasze mądre, wewnętrzne dziecko uśmiecha się wtedy w odpowiedzi.

-Jack Canfield-

Drugie dziecko to kolejny powód, by żyć

Kiedy natura obdarza kobietę szansą na drugie dziecko, daje jej możliwość ponownego przeżycia wszystkich najlepszych momentów ciąży i porodu.

Matka czuje się silniejsza kiedy wracają do niej te piękne wspomnienia. Wie już, że to, czego zaraz znów doświadczy jest największym możliwym szczęściem.

Matki dwójki dzieci otrzymują dwa razy więcej bezwarunkowej miłości.

Jeśli Twoje pierwsze dziecko pozwoliło Ci odkryć sens życia i szczęście oraz nauczyło Cię jak się rozwijać i walczyć o spełnienie marzeń swoich i malucha, drugie dziecko da Ci kolejny, równie silny zastrzyk tych wspaniałych uczuć i nauk. Jeśli natura zsyła Ci drugie dziecko, bądź szczęśliwa i wykorzystaj w pełni tę szansę na rozwój osobisty.

Wszechświat zna wiele cudów; ale zwieńczeniem sztuki tworzenia życia jest serce matki.

-Ernest Bersot-

Zrób wszystko by kiedy Twoje dzieci dorosną i poznają Cię w pełni mogły z dumą i radością powiedzieć, że to właśnie Ty jesteś ich MAMĄ.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.