Pozycje jogi poprawiające płodność: 6 ożywczych asanów

Pozycje jogi poprawiające płodność: 6 ożywczych asanów
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Pomóż swojemu ciału przygotować się do macierzyństwa stosując pozycje jogi poprawiające płodność.

Odkryj pozycje jogi poprawiające płodność i dowiedz się, jaki wpływ wywierają na Twój organizm w momencie, w którym starasz się zajść w ciążę.

Dlaczego uważa się, że te pozycje pomagają kobietom zostać matkami? Odpowiedź tkwi w pozytywnym wpływie, jaki joga wywiera na kobiece ciało.

Na samym początku należy podkreślić, że joga to niesamowite narzędzie służące do zmniejszania poziomu stresu. Poza tym pomaga oczyścić ciało i poprawia krążenie krwi oraz wzmacnia układ odpornościowy.

Dodatkowa zaleta ćwiczeń tego rodzaju to regulowanie hormonów i wzmacnianie efektów kuracji hormonalnych u kobiet z problemami z płodnością.

“Ciąża to dobry moment na rozpoczęcie ćwiczenia jogi, ponieważ wiele pozycji można bez problemu dopasować do zmian zachodzących w ciele przyszłej mamy. Kobieta może zachować siłę i napięcie mięśni miednicy i powłok brzusznych, poprawiając swój poziom rozciągnięcia oraz zmniejszając poziom niepokoju.”

– Esther Azon Lopez, Eduardo Mir Ramos –

Najlepsze pozycje jogi poprawiające płodność i nadające się do wykonywania w ciąży

1. Pochylenie do przodu w pozycji siedzącej

Mając wyciągnięte przed siebie nogi, kobieta powinna zgiąć plecy, wyciągnąć ramiona i postarać się dotknąć palcami rąk czubków palców u stóp. Ta pozycja rozluźnia napięcie zgromadzone w mięśniach dolnej części pleców, bioder i tylnych mięśni ud.

Rozluźnianie mięśni ożywia narządu rozrodcze, zwłaszcza jajniki i macicę.

2. Pozycje jogi poprawiające płodność: technika oddychania pszczoły

Ta pozycja jogi lub asana doskonale nadaje się zmniejszania poziomu stresu, jednej z głównych przyczyn bezpłodności.

Zajęcia z jogi

Usiądź prosto, umieszczając palec wskazujący na małej chrząstce przy otwarciu ucha i odetchnij głęboko. Następnie delikatnie naciśnij na chrząstkę i wypuść powietrze naśladując dźwięk wydawany przez bzyczącą pszczołę (stąd właśnie bierze się nazwa tej pozycji). Powtórz 6 do 7 razy.

3. Technika odchylającej się bogini

Aby wykonać tę pozycję, połóż się na wygodnej powierzchni, z plecami przylegającymi do podłogi i poduszką położoną pod szyją. Oprzyj podeszwy stóp o podłogę, ugnij kolana i pozwól, aby rozłożyły się na zewnątrz, otwierając tym samym miednicę.

To jedna z pozycji jogi, która pomaga ćwiczyć mięśnie wewnętrzne i mięśnie pachwin. Zmniejsza poczucie dyskomfortu fizycznego, które może pojawić się podczas takich procesów jak zapłodnienie in-vitro, stres lub skurcze miesiączkowe.

Najlepiej byłoby, gdybyś stopniowo pracowała nad utrzymaniem pozycji przez 10 minut. W tym czasie zadbaj o właściwe oddychanie oraz unikaj nagłych ruchów podczas zmiany pozycji.

4. Pozycje jogi poprawiające płodność: pozycja świecy

Ta pozycja stymuluje gruczoł tarczowy. Pamiętaj, że problemy z tarczycą to jedna z najczęstszych przyczyn problemów z płodnością. Połóż się na plecach na podłodze, wyciągnij nogi i ręce, kierując wnętrze dłoni ku górze.

Następnie podnieś nogi, aby znalazły się pod kątem 90 w stosunku do reszty ciała. Pomagając sobie dłońmi unieś biodra i nogi, aby znalazły się jeszcze wyżej.

Wytrzymaj w tej pozycji około 90 sekund. Następnie powoli i delikatnie opuść biodra i nogi, aby Twoje ciało znalazło się znowu na podłodze.

5. Nogi oparte o ścianę

Powinnaś postarać się wytrzymać w tej pozycji od 15 do 20 minut. Połóż się na podłodze i unieś nogi, opierając je o ścianę.

Uważa się, że wykonywanie tej pozycji po zakończeniu stosunku seksualnego zwiększa szanse na zajście w ciążę. Dzieje się tak, ponieważ sperma pozostaje w ciele kobiety bliżej jajowodów i macicy.

6. Pozycje jogi poprawiające płodność: pozycja kobry

Połóż się na brzuchu, opierając dłonie o podłogę. Wyciągnij palce u stóp, pamiętając, aby podeszwy stóp były skierowane ku górze. Wykonaj powolny wdech i wydech, unosząc jednocześnie do góry klatkę piersiową. Delikatnie wygnij plecy w łuk, napierając jednocześnie w dół dłońmi, stopami i biodrami.

Pozycja kobry to jedna z pozycji jogi, które poleca się kobietom chcącym zwiększyć płodność, ponieważ poprawia krążenie krwi w narządach płciowych.

Poza tym pozycja ta pomaga również zachować równowagę hormonalną. Co więcej, zwiększa produkcję śluzu szyjkowego, co wspomaga proces zapłodnienia komórki jajowej po stosunku seksualnym.

Kobieta uprawiająca jogę na zewnątrz

Poświęć chwilę, aby wykonać doskonały trening, gdy chcesz zajść w ciążę oraz później, kiedy już będziesz w ciąży. Ćwicząc jogę nie tylko zaobserwujesz pozytywne efekty natury fizycznej, ale także poczujesz się bardziej zrelaksowana oraz zauważysz spadek poziomu stresu i napięcia.

Wystarczy poświęcić od czterdziestu pięciu do godziny czasu każdego dnia, aby zapewnić ciału i umysłowi przerwę. Wykorzystaj niesamowite zalety jogi!

To może Cię zainteresować ...
Zespół hiperstymulacji jajników – kompendium wiedzy na jego temat
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Zespół hiperstymulacji jajników – kompendium wiedzy na jego temat

Zespół hiperstymulacji jajników to rodzaj komplikacji, która polega na niestandardowej reakcji organizmu na stymulację w leczeniu niepłodności.  • Barbira Freedman F. (2005). Yoga para embarazo, parto y más. Madrid: Tursen & H. Blume;

Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.