Wydzielina z pochwy i jej rodzaje: wszystko, co powinnaś wiedzieć

Wydzielina z pochwy i jej rodzaje: wszystko, co powinnaś wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada, 2018

Wydzielina z pochwy jest wynikiem normalnych procesów, które odgrywają ważną rolę w układzie rozrodczym kobiety. Zwykle jest biaława lub przezroczysta, ale jej wygląd może się zmieniać. Jakiego rodzaju wydzielina z pochwy jest powodem do zmartwienia i co powoduje te zmiany?

Wydzielina z pochwy pełni ważną funkcję w kobiecym układzie rozrodczym. Płyn ten, na ogół przejrzysty i wodnisty, pomaga zachować czystość pochwy i zapobiega infekcjom.

Jest produkowana przez gruczoły znajdujące się wewnątrz pochwy i wokół szyjki macicy i pomaga transportować martwe komórki i bakterie z organizmu.

Wydzielina z pochwy na ogół jest bardziej obfita podczas ćwiczeń fizycznych, podniecenia seksualnego, owulacji, stosowania pigułek antykoncepcyjnych lub w chwilach stresu emocjonalnego.

Jednak w niektórych przypadkach wydzielina z pochwy może wyglądać inaczej niż zwykle. Jest to sygnał, że zachodzi jakaś nieprawidłowość i może być powodem do niepokoju.

Nieprawidłowa wydzielina z pochwy – co ją powoduje?

Nieprawidłowa wydzielina z pochwy może wynikać z różnych przyczyn. Kolor i konsystencja mogą być oznaką przyczyny nieprawidłowości w cyklu.

Każda zmiana normalnej równowagi flory bakteryjnej w pochwie może wpływać na wydzielinę. Możesz zauważyć zmiany w kolorze i gęstości wydzieliny, ale także poczuć inny zapach lub swędzenie. Oto niektóre z przyczyn, które mogą powodować, że wydzielina z pochwy jest nieprawidłowa:

 • Stosowanie antybiotyków, hormonalnych środków antykoncepcyjnych lub steroidów.
 • Bakteryjne zapalenie pochwy. Jest to infekcja częściej występująca u kobiet w ciąży lub mających kontakty seksualne z wieloma partnerami.
 • Rak szyjki macicy.
 • Choroby przenoszone drogą płciową, takie jak chlamydia lub rzeżączka.
 • Infekcje drożdżakowe, infekcja miednicy po zabiegu lub zapalenie narządów miednicy mniejszej.
 • Rzęsistkowica, choroba pasożytnicza, która zwykle występuje na skutek seksu bez zabezpieczenia.
 • Cukrzyca.
 • Stosowanie irygacji pochwy.
 • Używanie perfumowanych mydeł, płynów do kąpieli lub balsamów.
 • Zapalenie pochwy: podrażnienie w okolicach pochwy.
 • Zanik pochwy, przerzedzenie i wysuszenie ścian pochwy podczas menopauzy.
Wydzielina z pochwy - ginekolog rozmawia z pacjentką

Wydzielina z pochwy – poznaj jej rodzaje

Nienormalna postać wydzieliny z pochwy może być oznaką infekcji lub innego problemu zdrowotnego. Pamiętaj, aby porozmawiać o tym z lekarzem.

Twoja wydzielina z pochwy może się różnić w trakcie całego cyklu i nie ma powodu, aby się tym martwić. Ale jeśli kolor, zapach lub konsystencja jest dziwna, szczególnie jeśli towarzyszy temu pieczenie lub swędzenie, może to być oznaka infekcji lub innego problemu.

Istnieją różne rodzaje wydzieliny z pochwy, które są klasyfikowane według koloru i konsystencji. Niektóre z tych wydzielin są normalne, ale inne mogą być oznaką choroby wymagającej leczenia.

Biała

Jest to normalny kolor wydzieliny z pochwy. Jednakże, jeśli biała wydzielina jest gruba i towarzyszy jej swędzenie, może być oznaką zakażenia Candidą.

Przejrzysta i płynna

Jest to całkowicie normalna forma wydzieliny z pochwy i może wystąpić o każdej porze miesiąca. Może to być znak, że owulujesz i jesteś najbardziej płodna.

Wodnista

Jeśli Twoja wydzielina jest bardziej wodnista niż zwykle, może to być spowodowane opryszczką. W tym przypadku prawdopodobnie towarzyszą jej inne objawy, takie jak ból w okolicy narządów płciowych. Z drugiej strony, jeśli wydzielina z pochwy jest gęściejsza niż normalnie, może to wynikać z zastosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych (np. pigułki), bądź nadwrażliwości lub alergii na składniki chemiczne.

Przezroczysta i ciągliwa

Tak jak poprzednio, jest to jeden z normalnych rodzajów wydzieliny. Może być bardziej lepka lub ciągliwa przez kilka dni lub nawet tydzień przed okresem.

Żółta lub zielona

Żółtawa lub zielonkawa wydzielina, szczególnie jeśli jest gęsta lub o nieprzyjemnym zapachu, jest oznaką, że coś jest nie tak. Zasadniczo jest spowodowana infekcją lub brakiem równowagi flory bakteryjnej w pochwie.

Zielonkawo-szara i pienista

Ten rodzaj wydzieliny jest prawdopodobnie spowodowany zakażeniem bakteryjnym pochwy. Ta infekcja wywołuje dyskomfort u kobiety, ale łatwo ją leczyć.

Brązowa lub z krwią

Wydzielina zawierająca krew może być normalna (szczególnie w dniach następujących po okresie). Jeśli doświadczysz obfitego krwawienia poza okresem z bardzo czerwoną krwią, skonsultuj się z ginekologiem, aby znaleźć przyczynę.

Grudkowata

Jeśli wydzielina ma grudki, może to oznaczać, że jesteś w tej chwili najbardziej płodna. Może to być jednak objaw niewielkiej infekcji.

Wydzielina z pochwy - tampon i podpaska

Zmiany w czasie menstruacji i ciąży

Cykl miesiączkowy może również wpływać na zmianę konsystencji wydzieliny. W zależności od tego, na którym etapie cyklu się znajdujesz, możesz zauważyć różne zmiany.

Po zakończeniu krwawienia miesiączkowego często zdarza się, że wydzielina zawiera trochę krwi lub ma brązowawy kolor. Jeśli kolor jest lekko żółtawy lub konsystencja jest gęstsza niż normalnie, może to wskazywać na mniejsze prawdopodobieństwo ciąży.

Jeśli jednak wydzielina z pochwy jest dość płynna (podobna do tekstury białka jaja kurzego), sugeruje to, że obecnie osiągasz najwyższą płodność. Ten rodzaj wydzieliny podwaja się jako naturalny lubrykant i pomaga plemnikom dotrzeć do szyjki macicy.

Jeśli wydzielina jest bardziej wodnista, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest większe.

W późniejszych stadiach ciąży obfite wydzieliny z pochwy mogą być oznaką bliskości porodu.

Wśród wielu zmian, które zachodzą w czasie ciąży, wzrost ilości wydzieliny z pochwy jest powszechny. Wynika to z większej produkcji estrogenu i niższego przepływu krwi do pochwy.

Na początku ciąży wydzielina z pochwy tworzy czop śluzowy szyjki macicy, barierę, która chroni macicę podczas ciąży. Śluz ten może zostać wydalony przed urodzeniem i może zawierać niewielką ilość krwi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Barald, D. Secreción vaginal. Manual MSD- Versión para público general. [En línea].
 • Barald, D. Prurito y secreción vaginal. Manual MSD- Versión para profesionales. [En línea].
 • Morris M, Nicoll A, Simms I, Wilson J, Catchpole M. Bacterial vaginosis: a public health review. Br J Obstet Gynaecol 2001;108-439-50.
 • Rivera, Antonio. (2016). Características del flujo vaginal en infecciones cervico-vaginales. Enfermedades Infecciosas y Microbiologia. 36. 43-46.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.