Poradnik dotyczący urody w ciąży, dzięki któremu będziesz wyglądać dobrze!

Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik dotyczący urody w ciąży, abyś mogła nadal dbać o siebie bez negatywnego wpływu na zdrowie swoje lub dziecka.
Poradnik dotyczący urody w ciąży, dzięki któremu będziesz wyglądać dobrze!

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2021

Świat piękna może być skomplikowany. Jest tak wiele opcji, produktów i technik, że często jesteśmy przytłoczeni nimi wszystkimi. Jeśli spodziewasz się dziecka, często jeszcze bardziej komplikuje to całą sprawę. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie podręczny poradnik dotyczący urody w ciąży!

Dlaczego to zrobiliśmy? Cóż, nie wszystkie składniki produktów do pielęgnacji są wskazane w czasie ciąży, ponieważ zachodzą wtedy zmiany w skórze i włosach pod wpływem działania hormonów. A innym powodem jest to, że zasługujesz na to, co najlepsze! Dlatego nie możesz przegapić wskazówek, które dziś Ci przedstawiamy.

Najlepszy poradnik dotyczący urody w ciąży

W czasie ciąży zakres dostępnych produktów kosmetycznych jest nieco ograniczony, ponieważ niektóre z nich mogą być szkodliwe dla Ciebie lub dziecka. Ale jednocześnie zmiany hormonalne powodują znaczne cierpienie skóry i włosów.

Jedną z najczęstszych i najbardziej frustrujących zmian dla kobiet w ciąży jest pojawienie się trądziku. Przyśpieszony metabolizm i hormony mogą powodować, że skóra staje się bardziej tłusta. W takim przypadku najlepiej będzie polegać więc na produktach do skóry wrażliwej. To samo dotyczy przebarwień, rozstępów i wielu innych objawów. Co więc możesz zrobić? Oto kilka porad.

Produkty, których należy unikać w czasie ciąży

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, będzie znalezienie eksperta, który Ci doradzi. Na przykład dermatologa, który oceni Twoje konkretne potrzeby i podpowie na tej podstawie, które produkty mogą Ci pomóc. Istnieje jednak kilka ogólnych zaleceń, które również chcielibyśmy teraz przekazać.

Uważaj na witaminę A

Miejscowe stosowanie witaminy A nie jest zalecane w czasie ciąży. Obejmuje to między innymi retinoidy i pochodne tej witaminy. Według hiszpańskiej Agencji Leków i Produktów Zdrowotnych jej stosowanie zwiększa ryzyko wystąpienia wrodzonych wad rozwojowych płodu i zmian neuropsychiatrycznych u matki (depresja, lęk, nastrój lub zmiany behawioralne).

Nie wszystkie olejki eteryczne są godne uwagi

Chociaż stosowanie aromaterapii ma wiele zalet, podczas ciąży zaleca się podjęcie środków ostrożności. Z jednej strony Twój węch jest o wiele bardziej wrażliwy, a niektóre zapachy mogą być dla Ciebie nieprzyjemne, nawet te, które lubiłaś.

Kobieta w ciąży

Z drugiej strony niektóre olejki eteryczne mają właściwości pobudzające i mogą mieć także niekorzystny wpływ na dziecko. Dzieje się tak np. z rozmarynem i szałwią, ponieważ stymulują one wydzielanie oksytocyny. Należy również uważać na cynamon, goździki, oregano, miętę pieprzową i cedr atlantycki.

Poradnik dotyczący urody w ciąży – kolejne zalecenia

Rozstępy

Niewątpliwie jest to kolejna kwestia, która martwi wiele kobiet w ciąży: pojawienie się rozstępów. Pojawiają się one wtedy, gdy skóra pęka w wyniku intensywnego rozciągania. Dlatego na tym etapie rozstępy często występują na brzuchu i piersiach.

Aby im zapobiec, musisz zadbać o elastyczność skóry. A żeby to zrobić, ważne jest, aby Twoja skóra była dobrze nawilżona. Są też specyficzne kremy, choć można użyć dowolnego produktu nawilżającego i natłuszczającego. Inną naturalną opcją jest olej migdałowy lub olej kokosowy, które mogą być bardzo przydatne.

Uważaj na plamy skórne

Specjaliści nazywają je ostudą ciążową lub chloasma gravidarum i jest to bardziej intensywna pigmentacja na twarzy i zewnętrznej części genitaliów. Ponadto hormony sprawiają, że skóra jest bardziej wrażliwa na słońce i łatwiej powoduje te przebarwienia. Z tego powodu ważne jest, aby ograniczyć ekspozycję ciała na promienie UV.

Dbanie o skórę

Jednak w pierwszym trymestrze zalecamy noszenie kapelusza z szerokim rondem i nakładanie kremów przeciwsłonecznych z filtrem SPF 30 do 50 co dwie godziny. Możesz również zdecydować się na użycie filtrów mineralnych, takich jak tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Działają one jak ekran na powierzchni skóry, zamiast być wchłaniane.

Włosy

Jeśli jesteś w ciąży, możesz być zachwycona swoimi włosami. Bardzo często zwiększa się ich gęstość i objętość, chociaż zauważysz także wypadanie włosów w okresie poporodowym. To normalne, ale jeśli użyjesz produktów, aby je wzmocnić, będziesz wyglądać tak samo jak wcześniej.

Należy jednak unikać niektórych produktów chemicznych zawierających ftalany, obecnych na przykład w lakierze do włosów. Informacje dostępne na ten temat nie są jednoznaczne, ale niektórzy eksperci twierdzą, że mogą one wpłynąć negatywnie na rozwój płodu.

Mamy nadzieję, że ten poradnik dotyczący urody w ciąży okazał się przydatny. Dbaj o siebie, a w razie wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą. Unikaj sauny, gorącej wody i niektórych rodzajów masaży, ale pamiętaj, że jest wiele rzeczy, które możesz zrobić sama, aby porozpieszczać się w tym szczególnym czasie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.