Wypadanie włosów po porodzie – jak zapobiegać

Wypadanie włosów po porodzie – jak zapobiegać

Ostatnia aktualizacja: 17 czerwca, 2018

W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek, co robić, aby wypadanie włosów po porodzie nie stało się Twoim koszmarem.

Podczas dziewięciu miesięcy ciąży ciało kobiety przechodzi wiele zmian hormonalnych, aby zaspokoić potrzeby dziecka, które się w nim rozwija.

Podczas tych miesięcy, a także po porodzie, zmiany, które zachodzą w organizmie, mogą wpływać na kondycję włosów matki. Ale nie rozpaczaj! Na wypadanie włosów po porodzie są sposoby!

Podczas pierwszego trymestru ciąży włosy zaczynają tracić swój koloryt, a nawet może nasilić się ich wypadanie. Jednak w drugim i trzecim trymestrze włosy odzyskują swoją witalność i stają się jaśniejsze i gęstsze.

Jednakże, gdy nadchodzi czas porodu, poziom hormonów spada, co może nasilać utratę włosów. Na szczęście wypadanie włosów po porodzie nie jest nieodwracalne, choć powinno być odpowiednio leczone.

Zanim zaproponujemy kilka wskazówek, jak uniknąć tego zjawiska i zachować piękne włosy, zastanówmy się, co powoduje nasilone wypadanie włosów po porodzie.

Wypadanie włosów po porodzie – przyczyny

Niektóre czynniki powodujące wypadanie włosów po porodzie są wyjątkowo silne. Oprócz zmian hormonalnych, wypadanie włosów może być konsekwencją stresu i poważnych niedoborów żywieniowych.

Estrogen to żeński hormon, który jest niezbędny dla utrzymania zdrowej ciąży. Hormon ten działa również na włosy przyszłej matki, dzięki czemu stają się one piękniejsze i jaśniejsze.

Ale kiedy poziom tego hormonu spada po porodzie, włosy tracą witalność. Ten spadek estrogenu wywołuje również zjawiska kapilarne.

Stres spowodowany ogromnymi zmianami w życiu także może wywierać silny wpływ na kobietę po porodzie.

Aby zwalczyć napięcie nerwowe spowodowane stresem, organizm zwiększa produkcję androgenów. To zaburzenie w gospodarce hormonalnej powoduje zmianę w strukturze włosów, a to z kolei powoduje wypadanie włosów po porodzie.

Zmęczenie i braki – podstawowych składników odżywczych, takich jak żelazo również wpływają na wypadanie włosów po porodzie.

Poród wiąże się ze znaczną utratą krwi, a to powoduje obniżenie poziomu ferrytyny w ciele kobiety. To z kolei wywołuje zmęczenie i zmniejsza witalność włosów.

Wypadanie włosów po porodzie - zestresowana kobieta

6 wskazówek, jak ograniczyć wypadanie włosów po porodzie

Pierwszą rzeczą, o którą powinnaś zadbać po porodzie jest Twój styl życia. Oto kilka sposobów na to, jak ograniczyć wypadanie włosów po porodzie.

1. Zrównoważona dieta

Dieta jest jednym z najważniejszych czynników, które mogą wpływać na zdrowie włosów. Przestrzeganie diety bogatej w owoce i warzywa, zwłaszcza te, które zawierają przeciwutleniacze i flawonoidy, chroni mieszki włosowe i zapobiega wypadaniu włosów.

Na tym etapie ważne jest, aby pić dużo wody lub innych płynów w celu utrzymania odpowiedniego nawodnienia ciała i włosów.

2. Suplementy diety

Oprócz diety bogatej w owoce i warzywa, zaleca się przyjmowanie suplementów biotyny lub witamin B i C. Zalecana jest również witamina E, a także witaminy B3, B6 i B5, ponieważ stymulują one mieszki włosowe i wzmacniają włókno włosa.

3. Odpowiedni szamponu i odżywka

Wybierz rozważnie swój szampon o pH dostosowanym do rodzaju skóry głowy, który jest odpowiedni do codziennego stosowania.

Kiedy używasz szamponu pod prysznicem, zamiast pocierać skórę głowy, masuj ją, aby aktywować mikrokrążenie. Powinnaś również wybrać odpowiednią odżywkę.

„Oprócz zmian w gospodarce hormonalnej wypadanie włosów po porodzie może być konsekwencją stresu i poważnych niedoborów żywieniowych”.

4. Nie uszkadzaj włosów

Używaj suszarki do włosów i lokówki z umiarem. Używając ich zbyt często, zwiększasz ryzyko uszkodzenia mieszków włosowych, co sprzyja wypadaniu włosów.

Zawsze susz włosy w odległości około 20 centymetrów i unikaj wysokich temperatur.

Ponadto unikaj stosowania farb i produktów zmiękczających, które, szczególnie w pierwszych miesiącach po porodzie, osłabiają włosy.

5. Traktuj włosy delikatnie

Używaj produktów, które zwiększają gęstość i wzmacniają teksturę włosów. Wypróbuj domowe sposoby na odżywienie skóry głowy.

Ponadto susz i rozczesuj włosy delikatnie. Unikaj agresywnego pocierania ręcznikiem, aby nie uszkodzić ani nie osłabić włosów. Należy pamiętać, że długotrwałe stosowanie wpinek do przedłużania włosów, spinek lub gumek może spowodować utratę włosów.

Wypadanie włosów po porodzie - zdziwiona kobieta

6. Ogranicz stres i zmęczenie

Życie matki, szczególnie zaraz po porodzie, bywa uciążliwe. Brak snu i ciągłe martwienie się o dziecko są szczególnie stresujące, co może nasilić wypadanie włosów po porodzie.

Krótko mówiąc, jeśli zauważyłaś, że po porodzie tracisz więcej włosów, zatroszcz się o siebie.

Przeznacz kilka godzin w tygodniu na odpoczynek. Znajdź czas na spotkanie ze znajomymi lub na romantyczną kolację ze swoim partnerem. Wkrótce będziesz wyglądać lepiej niż kiedykolwiek!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.