Nie przestawaj tego robić gdy już będziesz mamą

Nie przestawaj tego robić gdy już będziesz mamą
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 19 czerwca, 2021

Nie przestawaj tego robić gdy już będziesz mamą. Ale czego? No właśnie… Wiele mam zaniedbało swoje życie osobiste z powodu pojawienia się na świecie maluszka, w niektórych przypadkach używają tego jako pretekstu, w innych pojawia się poczucie winy.

Zdarzają się również przypadki, w których zajęcia domowe i dbanie o najbliższych zmusza mamy do pozostawienia własnego życia na drugim planie, nawet jeśli tak naprawdę już niewiele z niego zostało. Ale są rzeczy, których nie powinnaś przerywać, tylko dlatego, że jesteś mamą.

Prawdą jest, że kiedy w życiu kobiety zaczyna się macierzyństwo, wiele rzeczy się zmienia. Ale okazuje się, że istnieją sposoby na zrównoważenie tych zmian, aby zapewnić sobie – i przy okazji naszym najbliższym – lepsze życie.

Chociaż wiemy, że matkom zawsze towarzyszy troska o rodzinę, czas zastanowić się nad tym, jak możemy nie przestać dbać również o siebie same. Rozpieszczałaś się i dawałaś sobie czas dla siebie przed zajściem w ciążę? Nie przestawaj tego robić gdy już będziesz mamą.

W tym sensie, choć brzmi to jak pusty, często powtarzany frazes, wartość kobiety nie jest tracona na żadnym etapie życia. Naszym obowiązkiem jest zacząć cenić siebie same i odwracać się od wszystkiego, co powoduje dyskomfort i nie pozwala nam się rozwijać

Opieka nad rodziną wymaga czasu i zabiera dużo energii, której oczywiście potrzebujemy, aby iść do przodu i się rozwijać. Ale jest to coś, co dzięki organizacji i entuzjazmowi można przekształcić na naszą korzyść.

Dlatego istnieje co najmniej pięć sposobów, aby odłożyć na bok te rutyny, które nie przynoszą nam nic dobrego. A co z czynnościami, które sprawiają, że czujemy się dobrze? Nie przestawaj tego robić nigdy.

Nie przestawaj tego robić gdy już będziesz mamą

1. Dbanie o swój wygląd zewnętrzny

Ludzie mają swój własny styl, który ich definiuje. Obejmuje on sposób, w jaki się ubieramy, akcesoria, których używamy, sposób czesania się i ogólna stylizacja. Ten styl jest zwykle zróżnicowany i możemy poprzez niego pokazać wyjątkowość naszej osobowości.

Stąd między innymi potrzeba radykalnej zmiany w wyglądzie u kobiet. Pozwala nam ona zaskoczyć naszych bliskich i zwiększyć nasze poczucie własnej wartości. Nie przestawaj tego robić po porodzie.

Makijaż - Nie przestawaj tego robić gdy już będziesz mamą

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że macierzyństwo radykalnie zmienia wygląd kobiety i wpływa na jej fizyczność. Jest to jak najbardziej naturalne. Zmienia się też jej styl, zazwyczaj przez brak czasu. Szybko może się pojawić nadwaga i oznaki zaniedbania, a głównym pretekstem jest właśnie macierzyństwo.

Nie należy tego robić, trzeba poświęcić trochę czasu na zadbanie o siebie, kiedy tylko jest to możliwe. Nikt nie będzie cię potępiał za dbanie o siebie, o ile uda ci się odpowiednio zrównoważyć macierzyństwo z kobiecością.

2. Spędzanie czasu z partnerem lub znalezienie partnera

W przypadku samotnych matek często zdarza się, że poświęcenie się dziecku jest ich jedynym zajęciem. Dlatego nie pozostawiają czasu na romantyczne kontakty z parnterem. Ale nawet świeżo upieczone mamy, które mają stałego partnera czasami zaniedbują z nim więź, ponieważ są pochłonięte dbaniem o dziecko.

To jedna z rzeczy, których należy unikać, ponieważ związek jest ważny, aby zagwarantować poczucie pewności siebie. Co więcej, pozwala nam czuć się kochaną, wiedzieć, że mamy kogoś, kto jest naszym przyjacielem i z kim dobrze się czujemy.

Szczęśliwa rodzina

Dodatkowo zapobiega to przytłoczeniu stresem związanym z macierzyństwem. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby od czasu do czasu wyjść na miasto i przeżyć romantyczne chwile, które podnoszą naszą samoocenę. Co więcej, motywują nas do zadbania o swój wygląd.

3. Pasje i hobby – nie przestawaj tego robić

Matki spędzają kilka godzin dziennie oglądając programy dla dzieci, słuchając ich ulubionych piosenek, czytając ich książki i grając w ich gry. Nie pozostawia im to zbyt wiele czasu na robienie tego, co lubią. Z czasem zwykle przyzwyczajają się do takiego stanu rzeczy.

To błąd. Przed zajściem w ciążę prawdopodobnie miałaś swoje hobby lub ulubione zajęcia. Nie przestawaj tego robić będąc mamą.

Obowiązki domowe i rutyna potęguje nudę i rozczarowanie, które czasem ogarnia każdą kobietę. Dlatego w żadnym wypadku nie powinnyśmy przestawać robić tych rzeczy, z którymi czujemy się dobrze. W tym sensie wskazane jest ustalenie harmonogramu.

Powinien być w nim czas na oglądanie naszych ulubionych programów, słuchanie muzyki i robienie tego, co nas satysfakcjonuje. Jest to coś, co powinno być częścią zasad współistnienia.

4. Dbanie o zdrowie

Matki często usprawiedliwiają się, że nie zajmują się sprawami dla nich ważnymi, takimi jak dbanie o własne zdrowie, ponieważ mają mnóstwo obowiązków. Odkładanie badania lekarskiego, ponieważ zajęcia na to nie pozwalają, może jednak przysporzyć nam poważnych problemów.

Warto starannie to przemyśleć. Przecież aby należycie zadbać twoich najbliższych, sama musisz czuć się dobrze. Więc jeśli nadal myślisz, że twoje zdrowie nie jest na tyle ważne, aby zostawić macierzyństwo na kilka godzin, pomyśl, że jeśli zachowujesz, porzucisz swoje obowiązki na znacznie dłuższy czas.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swoich dzieci, jest zadbanie o siebie.

5. Spotykanie się z przyjaciółmi

Spędzanie czasu z przyjaciółmi w mniej dziecinnych kontekstach jest zalecane dla wszystkich matek, które zatraciły siebie w opiece nad swoimi rodzinami. Niektóre matki mają tendencję do częstego spędzania czasu z przyjaciółmi, ale kiedy ich dzieci bawią się razem.

Oznacza to, że przyjaciele, którzy nie mają dzieci, również znikają z ich sceny życiowej. Spotykanie się z przyjaciółmi jest ważne. Nie przestawaj tego robić tylko dlatego, że zostałaś mamą.

Wychodzenie z przyjaciółmi i spędzanie z nimi wolnych chwil jako dorośli, nie jako rodzice, może być bardzo korzystne dla uwolnienia nagromadzonego stresu. Zmiana scenerii zawsze pomaga. Chwile, w których macierzyństwo to nie wszystko, mogą również pomóc nam myśleć inaczej i nieco rozluźnić naszą rutynę.

Nie przestawaj tego robić nawet jako mama!

To może Cię zainteresować ...
Dbanie o siebie pozwoli Ci dać dziecku to, co najlepsze
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Dbanie o siebie pozwoli Ci dać dziecku to, co najlepsze

Dbanie o siebie jako kobieta jest wyrazem mądrości, zdrowia i dobrego samopoczucia. Oznacza to, że pamiętasz, ile jesteś warta i na ile zasługujesz...


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.