Poznaj najważniejsze nawyki szczęśliwych matek i zastosuj je!

Poznaj najważniejsze nawyki szczęśliwych matek i zastosuj je!
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Rodzina i praca mogą nas męczyć. Dotyka to również mamy. Dlatego warto wprowadzić do swojego życia niektóre nawyki szczęśliwych matek, aby upewnić się, że nasze codzienne obowiązki związane z macierzyństwem nie będą odbijały się negatywnie na naszym stanie emocjonalnym.

Czy tając dzisiejszy artykuł poznasz najważniejsze nawyki szczęśliwych matek, które możesz stosować również i Ty.

Bycie mamą to jedna z najtrudniejszych misji w życiu, a zarazem jedno z najbardziej satysfakcjonujących zadań. Przytłaczające obowiązki związane z macierzyństwem mogą sprawić, że każda z nas czasami poczuje się wykończona i zacznie tracić kontrolę.

Jako matka nigdy nie przestajesz się poruszać i dbać o swoją rodzinę. To może się odbić na Twoim samopoczuciu.

Pamiętaj, że jeśli chcesz dbać o innych, musisz przede wszystkim zadbać o siebie. Znajdź czas na robienie tego, co Cię motywuje, ożywia i zmniejsza poziom odczuwanego stresu.

Nawyki szczęśliwych matek

1. Proś o pomoc

Szczęśliwe matki nie boją się prosić o pomoc członków swojej rodziny i przyjaciół. Pozwól najbliższym podać Ci pomocną dłoń, abyś mogła odpocząć.

Poproś zaufanego przyjaciela lub krewnego o opiekę nad dzieckiem przez kilka godzin, kiedy Ty będziesz robić coś, co sprawia Ci przyjemność.

2. Wychodź z domu

Świeże powietrze, promienie słoneczne i odgłosy natury idą ręka w rękę z rozluźnieniem.

Pójście na krótki spacer każdego dnia z pewnością poprawi Twój nastrój. Zabierz swoje dziecko do parku lub pójdź na spacer sama i rozkoszuj się pięknem otaczającego Cię świata.

3. Planuj dni pełne rozrywki

Życie nie może składać się jedynie z prania ubrań, gotowania, czyszczenia oraz troski o rodzinę. Spędzaj czas na zabawie razem ze swoimi dziećmi i zaangażuj je w swoje hobby.

Wakacje spędzone poza domem mogą być świetnym pomysłem, nawet jeśli jest to jedynie kilkudniowy wyjazd.

“Miłość matki do dziecka nie przypomina niczego innego na świecie. Nie zna żadnych praw, żadnego żalu, rzuca wyzwanie wszystkiemu i zgniata bezlitośnie wszystko, co staje na jej drodze.”

-Agatha Christie-

4. Dbaj o swój związek z partnerem i wzmacniaj go

Kiedy z kimś mieszkasz, łatwo jest zapomnieć o małych rzeczach, które Was łączą. Bez względu na to jak bardzo jesteś zajęta w ciągu dnia, znajdź trochę czasu dla osoby, z którą zdecydowałaś się spędzić resztę swojego życia.

Znajdź chwilę na bycie sam na sam ze swoim partnerem i poświęć mu swoją niepodzielną uwagę.

Roześmiana kobieta

5. Zadbaj o dobry sen

Kolejny z nawyków szczęśliwych matek to wystarczająca ilość snu. Twój organizm potrzebuje odpoczynku po całym dniu wyścigów z czasem, aby zrobić wszystko to, co sobie założyłaś.

Właściwa higiena snu, w połączeniu ze zdrową dietą, pomoże Ci odzyskać energię, którą zużywasz każdego dnia.

6. Troszcz się o swoje ciało

Zrób to dla swojego zdrowia. Zrób to, aby zadbać o swoje poczucie własnej wartości i odczuwać satysfakcję z tego, co widzisz w lustrze. Motywacja nie ma znaczenia. Nie ma wymówki, aby nie ćwiczyć.

W Internecie znajdziesz setki ćwiczeń z krótkimi treningami, które możesz wykonać w domu. Poza tym ćwiczenia pomogą Ci zwiększyć poziom endorfin, dzięki którym będziesz czuła się dobrze.

7. Utrzymuj kontakty z przyjaciółmi

Nie zrywaj kontaktu ze swoimi starymi kumplami ze szkoły, kolegami i innymi mamami. Zdrowe przyjaźnie umożliwią Ci wyrażanie swoich emocji i będą Twoim najlepszym sprzymierzeńcem w walce ze stresem i niepokojem.

Daj sobie czas na podtrzymywanie starych przyjaźni i nawiązywanie nowych. Pielęgnuj również o więzi z najbliższymi.

8. Często się uśmiechaj

Dobra zabawa każdego dnia, znajdowanie powodów do uśmiechu i zadowolenie z życia odgrywają kluczową rolę.

Postaraj się zadbać o to, aby w harmonogramie dnia Twojej rodziny znalazła się odrobina czasu na śmiech i radość z Twoimi dziećmi i Twoim partnerem.

Twoje dziecko będzie wdzięczne za to, że ma szczęśliwą mamę, od której bije blask miłości i dobrego samopoczucia.

Kobieta uprawiająca jogę

9. Obdarzaj czułością i ją otrzymuj

Nie ma nic lepszego niż pocałunek lub uścisk kogoś, kogo kochasz i kto kocha Ciebie. Nie ignoruj mocy dawania i otrzymywania czułości od osób, z którymi spędzasz czas każdego dnia.

Zapewnij sobie miejsce na fizyczne wyrazy czułości i pokaż swojemu dziecku jak bardzo Ci na nim zależy.

Skoro znasz już nawyki szczęśliwych matek, zacznij wprowadzać je w życie i cieszyć się ich działaniem. Każdy dzień przynosi nową szansę na bycie zdrowszą i bardziej spełnioną emocjonalnie osobą, a powyższe podpowiedzi z pewnością okażą się pomocne.

Zastanów się nad innymi rzeczami, które sprawią, że Twoje życie będzie bardziej szczęśliwe i zadowalające. Bez względu na to jak trudne może być doświadczenie bycia mamą, zawsze przynosi również ogromną satysfakcję.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.