3 wskazówki pozwalające poradzić sobie ze wszystkim podczas ciąży

Jeśli czujesz, że nie możesz zrobić wszystkiego w czasie ciąży, przeczytaj te zalecenia, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Zobaczysz, że przy odrobinie organizacji poczujesz się znacznie lepiej.
3 wskazówki pozwalające poradzić sobie ze wszystkim podczas ciąży
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 30 sierpnia, 2021

Wiemy doskonale, ile masz teraz na głowie. Między wizytami u lekarza a przygotowaniami do narodzin dziecka to normalne, że zdarzają się chwile, kiedy czujesz się przytłoczona. Ale nie martw się, przy odrobinie organizacji znów będziesz mieć wszystko pod kontrolą. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci poradzić sobie ze wszystkim podczas ciąży. Poznaj je!

„Chcę poradzić sobie ze wszystkim, ale nie potrafię!”

Jeśli spodziewasz się dziecka, poza szczęściem i podekscytowaniem, z pewnością poczujesz, że masz zbyt wiele rzeczy do załatwienia.

Badania lekarskie, planowanie porodu, dbanie o zdrowie swoje i dziecka, informowanie o tym, co dzieje się z Twoim ciałem, organizowanie domu na przybycie dziecka i wiele innych rzeczy.

Kobieta w ciąży w miejscu pracy.

To naturalne, że teraz myślisz o wielu sprawach, ale ważne jest, abyś nie dała się zdominować stresowi. Oprócz tego, że jest to uciążliwe, może to być szkodliwe dla Ciebie i Twojego maleństwa.

Jeśli czujesz, że nie możesz poradzić sobie ze wszystkim w czasie ciąży, to czas na chwilę odpocząć na kanapie, przygotować sobie zdrowe przekąski i przeczytać ten artykuł, który dla Ciebie przygotowaliśmy. Jesteśmy pewni, że okaże się on bardzo przydatny.

Wskazówki pozwalające poradzić sobie ze wszystkim w czasie ciąży

1. Organizacja, klucz do sukcesu.

Jak w przypadku prawie wszystkiego w życiu, organizacja jest kluczem do osiągnięcia naszych celów. A ciąża nie jest czymś szczególnym. Przy tak wielu rzeczach do zrobienia ważne jest, aby je mieć pod kontrolą, aby nie czuć się przytłoczoną.

Pamięć może być nieco słabsza podczas ciąży, ponieważ hormony wpływają na aktywność naszego mózgu, czyniąc go bardziej wrażliwym.

Z tego powodu zalecamy posiadanie dużego terminarza, cyfrowego lub papierowego. Zanotuj w nim wizyty u lekarza, terminy badań i wszelkie inne zobowiązania, które masz.

Podczas gdy zapisujesz wszystko, możesz również sporządzić dziennik ciąży, aby zanotować, jak się czujesz lub gdy pojawi się jakiś dyskomfort. W ten sposób możesz podzielić się swoimi obawami ze swoim położnikiem podczas następnej wizyty kontrolnej.

2. Wykorzystaj technologię na swoją korzyść!

Kolejną wskazówką, którą chcemy Ci dać, jest skorzystanie z zalet życia w erze cyfrowej i poleganie na technologii. Istnieje wiele przydatnych aplikacji do wykorzystania w czasie ciąży, które również ułatwią Ci codzienną organizację.

Niektóre przypominają o wizytach, inne opowiadają o przebiegu ciąży, a jeszcze inne oferują praktyczne porady dotyczące macierzyństwa. Sprawdź dostępne opcje i wybierz tę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

3. Zadbaj o swoje zdrowie, aby zrobić wszystko podczas ciąży

Kobieta w ciąży medytująca na łonie natury.

Staraj się być w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. To pomoże Ci być bardziej skoncentrowaną i czuć się pewniej. Wtedy zobaczysz, że możesz osiągnąć wszystko, na co masz ochotę! Dbaj o swoją dietę, wykonuj aktywności, które sprawiają, że czujesz się dobrze i dbaj o odpowiednią higienę snu.

Uprawiaj jakiś sport. Jeśli robiłaś coś już przed ciążą, wystarczy dostosować intensywność. Uprawianie jogi lub pilates jest bardzo korzystne, ponieważ tego typu rutyny działają korzystnie dla zarówno kondycji fizycznej, jak i psychicznej.

Poświęć trochę czasu na medytację. Możesz na przykład ćwiczyć uważność lub kolorować mandale. Wybierz opcję, która najlepiej odpowiada Twoim aktualnym potrzebom. Pomoże Ci to uspokoić umysł i lepiej zmierzyć się z tym, co musisz zrobić.

Na koniec zostawiamy Ci bardzo cenną radę…

Ważne jest, abyś od teraz zrozumiała, że nie musisz robić wszystkiego przez cały czas, zwłaszcza w czasie ciąży. Jest to szczególnie wrażliwy etap dla każdej kobiety i jest tak intensywny, że zasługujesz na to, by cieszyć się nim w pełni.

Niezbędne jest również dbanie o swoje ciało i umysł. Próbuj więc znaleźć te rzeczy, które pozwolą Ci zachować spokój.

Na koniec naucz się delegować zadania i nie wahaj się prosić o pomoc! W ten sposób możesz mieć mniej stresującą ciążę i poświęcić czas na to, co jest naprawdę ważne. Czyli na połączenie się z Twoim dzieckiem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.