Mity dotyczące macierzyństwa – 6 interesujących przykładów

Mity dotyczące macierzyństwa – 6 interesujących przykładów
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Intensywne uczucie szczęścia, które odczuwa mama, gdy wie, że jest w ciąży, może być przyćmione wątpliwościami, które nawiedzają jej umysł. Taką niepewność wywołują wszechobecne mity dotyczące macierzyństwa.

Mity to przekonania rozpowszechnione w społeczeństwie, wynikające z braku wiedzy na określony temat. Mity dotyczące macierzyństwa są bardzo liczne. Te bezpodstawne wierzenia są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Takie przekonania mogą sprawić, że niedoświadczona mama zacznie się martwić i bać sprawować opieki nad małym dzieckiem. Może nawet zacząć podważać wagę swoich wspaniałych osiągnięć w roli mamy.

Mity dotyczące macierzyństwa nie powinny stać się powodem do zmartwień. Wręcz przeciwnie, jeśli mama nie posiada wiedzy na temat, który ją niepokoi, powinna poszukać informacji, poprosić o radę profesjonalistę i znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Nie wszystko, co słyszymy o macierzyństwie, jest prawdziwe. Ważne, by zdawać sobie sprawę, że każda ciąża jest inna. Odpowiednia wiedza o opiece, którą trzeba zapewnić dziecku, sprawi, że z pewnością świetnie sobie poradzisz.

Smutna mama podpierająca głowę na ręku, w tle kojec z dzieckiem

Mity dotyczące macierzyństwa

W tym artykule przedstawimy kilka mitów i prawd o macierzyństwie, abyś mogła poczuć się trochę pewniej. Będziesz spokojniejsza i pewniejsza siebie posiadając odpowiednie informacje:

Wszystkie mamy z natury posiadają instynkt macierzyński.

Wręcz przeciwnie, bycie mamą oznacza ogromną odpowiedzialność, której nie wszystkie kobiety chcą stawić czoła. Dlatego decyzja o zostaniu mamą jest tak istotna i musi być przemyślana.

Bycie mamą to nieskończona radość

Chociaż mamy odczuwają radość i satysfakcję przyglądając się, jak dorastają ich skarby, zdarzają się i smutne momenty, w których dominuje zmartwienie, niepokój lub frustracja.

Bycie mamą jest związane z ciągłą frustracją

To również nie prawda. Macierzyństwo to czas, w którym mamy muszą planować dzień nie zapominając, że mają również prawo dobrze się bawić, rozwijać własne zainteresowania, chodzić na zakupy, do kina, parku, itp.

Karmienie piersią sprawia, że jesteśmy lepszymi mamami

To prawda, że karmienie piersią pomaga dziecku zdrowiej rosnąć. Wzmacnia również więź między mamą a dzieckiem. Jednak są inne formy karmienia, które są tak samo zdrowe. Dlatego też jeśli kobieta z powodów zdrowotnych lub osobistych nie karmi piersią nie staje się od razu wyrodną matką.

Wszystkie kobiety zawsze chciały być mamami

Chociaż macierzyństwo może przynieść wiele radości i satysfakcji, nie jest niezbędne, byś w pełni czuła się kobietą.

Depresja poporodowa powstaje w wyniku braku miłości do dziecka

Uczucie smutku, które odczuwa mama po porodzie, jest całkowicie normalne ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w jej organizmie. Ich wystąpienie nie oznacza, że nie kocha swojego dziecka.

Mama całująca w policzek roześmiane niemowlę

Podpowiedzi dla mam – wolne od mitów

Gdy natkniesz się na mity dotyczące macierzyństwa, powinnaś przypomnieć sobie poniższe wskazówki, pogłębić wiedzę i zmniejszyć wątpliwości wywołane przez błędne przekonania:

  • Czytaj magazyny i artykuły dotyczące macierzyństwa, aby zdobyć wiedzę na temat tego, jak być jednocześnie dobrą mamą i żoną, itp.
  • Nie zwracaj uwagi na komentarze i porady osób trzecich. Powinnaś poszukać profesjonalnej pomocy u lekarza lub psychologa.
  • Poproś o pomoc partnera. Wychowywanie dziecka nie jest łatwe. Mama zawsze będzie potrzebowała kogoś, kto ją zrozumie i jej pomoże.
  • Mama powinna być pewna tego, jak się zachowuje i stosować zdobytą wiedzę w praktyce. Mamy to ważne i dzielne kobiety, które zawsze starają się jak najlepiej wypełniać swoje zadania.

Pamiętaj, że idealna matka nie istnieje. Jednak większość z nich to odważne osoby, które codziennie stawiają czoła wielu wyzwaniom. Prawdziwe informacje mogą ułatwić przyzwyczajenie się do zmian, które niesie za sobą macierzyństwo.

To może Cię zainteresować ...
Niechciane porady – sposoby, jak sobie z nimi radzić
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Niechciane porady – sposoby, jak sobie z nimi radzić

Spodziewając się pierwszego dziecka, nie raz słyszymy niechciane porady. W tym artykule znajdziesz cztery sposoby, jak radzić sobie z tą skomplikow...
Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.