Badania wykonywane przez ginekologa: 5 przykładów

Badania wykonywane przez ginekologa: 5 przykładów
Miriam Barriga Sánchez

Napisane i zweryfikowane przez pielęgniarka Miriam Barriga Sánchez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Istnieją różne badania wykonywane przez ginekologa, które powinnaś znać, ponieważ mogą pomóc Ci zadbać o Twoje zdrowie seksualne i reprodukcyjne. Nie przegap tego artykułu, bo czytając go poznasz najważniejsze badania ginekologiczne i ich cel.

Badania wykonywane przez ginekologa są w stanie wykryć takie choroby jak rak szyjki macicy lub rak piersi, które niestety dotykają wiele kobiet. Te badania przesiewowe pomagają zaobserwować pierwsze oznaki nowotworu szyjki macicy i piersi oraz ocenić inne aspekty zdrowia reprodukcyjnego oraz seksualnego kobiety.

Badania, które zalecają wykonywać ginekolodzy, są w stanie wykryć najróżniejsze zmiany w obszarze pochwy i piersi. Powinnaś zasięgnąć porady swojej pielęgniarki środowiskowej, ginekologa lub lekarza rodzinnego w przypadku jakichkolwiek niepewności związanych z Twoim zdrowiem seksualnym lub reprodukcyjnym.

Z pewnością profesjonaliści będą w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania i położyć kres niepokojom. Mogą nawet uznać, że warto wykonać niektóre z niżej wymienionych badań.

Badania wykonywane przez ginekologa

Badanie cytologiczne

Badanie cytologiczne, nazywane także wymazem z pochwy, polega na pobraniu próbki komórek z szyjki macicy. Jest ono przeprowadzane przez lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa. Umożliwia szybkie wykrycie wszelkich zmian zachodzących w pochwie.

To często wykonywane badanie, wykorzystywane przez lekarzy do wykrywania raka szyjki macicy. Tym samy odgrywa kluczową rolę w ochronie przed tą chorobą w każdym punkcie na świecie.

Jeśli podczas badania zostaną wykryte jakiekolwiek zmiany w komórkach, mogą one wskazywać na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), który stanowi główną przyczynę raka szyjki macicy.

Badanie cytologiczne umożliwia lekarzom bardzo dokładne zbadania wszelkich zmian. Tym samym, jeśli to konieczne, będzie można szybciej rozpocząć leczenie, zanim choroba wejdzie w bardzo zaawansowane stadia.

W celu wykonania badania lekarz poprosi Cię, abyś położyła się na fotelu ginekologicznym. Następnie umieści w pochwie wziernik, aby pobrać próbki do badań. Laboratorium przeprowadzi odpowiednie testy na próbkach zebranych przez lekarza z wykorzystaniem różnych szczoteczek.

Kobieta podczas wizyty u ginekologa

To badanie wcale nie jest bolesne. Owszem, moment włożenia i dopasowania wziernika może być nieprzyjemny, ale cała procedura jest dość krótka i łatwa do przeprowadzenia.

W dzisiejszych czasach w wielu częściach świata badanie cytologiczne wykonuje się u wielu kobiet, ponieważ stanowi część podstawowych badań medycznych.

Wymaz z pochwy pozwala lekarzom i personelowi medycznemu wykryć wszelkie niepokojące zmiany lub infekcje HPV zanim pacjentka zaobserwuje u siebie jakiekolwiek objawy. Właśnie dlatego powinnaś dowiadywać się w swojej przychodni, czy nie nadszedł czas na wykonanie cytologii oraz przeprowadzenie badania ginekologicznego. Jeśli jesteś aktywna seksualnie, powinnaś wykonywać to badanie regularnie.

Powinnaś pilnować, aby Twój lekarz regularnie pobierał wymaz z pochwy, aby wcześnie wykryć i ocenić wszelkie zmiany. Każdy kraj stosuje inne protokoły, dlatego powinnaś skonsultować się z przedstawicielem opieki zdrowotnej w miejscu, w którym mieszkasz.

Badania laboratoryjne wydzieliny z pochwy

Pobieranie wydzieliny z pochwy to kolejne z badań wykonywanych przez Twojego lekarza pierwszego kontaktu.

Należy je przeprowadzić, jeśli zauważyłaś, że Twoja wydzielina z pochwy zmieniła się, zwłaszcza w takich obszarach jak zapach, konsystencja czy ilość. To może wskazywać na pojawienie się infekcji pochwy.

W celu przeprowadzenia tego badania również będziesz musiała położyć się na fotelu ginekologicznym. Lekarz umieści w pochwie wziernik, przeprowadzi badanie oraz pobierze różne próbki do wykonania wymazu. Następnie prześle je do laboratorium w celu przeprowadzenia analizy.

Badanie wydzieliny z pochwy, podobnie jak badanie cytologiczne, nie jest bolesne. Nieprzyjemne może być jedynie wprowadzanie wziernika. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w wyglądzie wydzieliny z pochwy, powinnaś zasięgnąć porady lekarskiej.

Badania wykonywane przez ginekologa: USG transwaginalne

To badanie zostanie przeprowadzone przez ginekologa, jeśli uzna on, że zachodzą wskazania do jego wykonania. Pozwala lekarzowi sprawdzić stan macicy, jajników oraz jajowodów. Lekarz wykonuje USG transwaginalne, gdy pacjentka znajduje się w pozycji leżącej na fotelu ginekologicznym lub na leżance.

Lekarz delikatnie wsunie do pochwy głowicę USG w kształcie długiej różdżki. Dzięki niej obraz organów reprodukcyjnych będzie przekazywany w formie obrazu do maszyny wykonującej USG.

Podobnie jak wcześniejsze badania, tak i to nie jest bolesne, chociaż może sprawiać dyskomfort z powodu pozycji, w której znajduje się pacjentka. To Szybkie badanie, które dostarcza lekarzowi wielu informacji. Powiedz swojemu ginekologowi, jeśli odczuwasz jakikolwiek ból lub czujesz się źle albo coś uwiera Cię w w obszarze miednicy.

Inne badania wykonywane przez ginekologa

USG piersi

Badanie ultrasonograficzne piersi to kolejne badanie, które może zlecić ginekolog, jeśli tylko uzna je za potrzebne. Umożliwia ono zbadanie tkanek, z których zbudowane są piersi. Wykorzystuje się je głównie w przypadku młodszych kobiet, ponieważ u starszych kobiet dokładniejszym badaniem okazuje się mammografia, która zapewnia bardziej rzetelne wyniki.

Pamiętaj, aby regularnie przeprowadzać samobadanie piersi. Zasięgnij porady lekarskiej lub medycznej, gdy tylko zauważysz jakiekolwiek zmiany w piersiach, takie jak guzki, skórę przypominającą swoją fakturą skórkę pomarańczy lub wydzielinę z sutków.

Mammogram

Mammogram, nazywany też mammografią to, podobnie jak badanie cytologiczne, badanie przesiewowe, które wykonuje się u kobiet po przekroczeniu pewnego wieku. Jest zalecane w wielu krajach. Zwróć się do swojej przychodni medycznej, aby dowiedzieć się, od kiedy powinnaś robić mammografię.

Ponieważ jest to badanie przesiewowe, pacjentki, które je wykonują, często nie mają żadnych objawów. Dzięki niemu lekarz może wychwycić ewentualne anomalie i nietypowe elementy w piersiach. Może również zalecić wykonanie mammografii z innych powodów.

Mammografię wykonują technicy, którzy specjalizują się w tego typu badaniach. Urządzenie do wykonywania mammografii jest wykorzystywane, aby przepuścić przez piersi różne promienie rentgenowskie, co pozwala na dokonanie oceny wewnętrznej struktury piersi.

Mammografia - badania wykonywane przez ginekologa

Samo mammografia może wywoływać pewien dyskomfort, ponieważ urządzenie musi wywrzeć mocny nacisk na piersi. Robi się to po to, aby promienie rentgenowskie przeniknęły przez wszystkie tkanki i różne kąty piersi. Na szczęście technicy zazwyczaj doskonale radzą sobie z uspokojeniem poddenerwowanych pacjentek i są w stanie szybko wykonać całą procedurę.

Wczesne wykrycie jakichkolwiek zmian zachodzących w piersiach to najlepszy sposób na zatroszczenie się o własne zdrowie. Zarówno Ty, jak i Twój lekarz możecie podjąć odpowiednie działania, aby wyprzedzić ewentualne występowanie choroby lub wykryć je bardzo szybko.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w swoich piersiach, bez względu na to, czy jest to zmiana koloru, faktury skóry, guzki lub wydzieliny, koniecznie bez żadnego wahania zasięgnij porady swojego lekarza.

Podsumowanie

Pamiętaj, że istnieje wiele różnych badań, których wykonanie może zostać zlecone przez ginekologa. Przeprowadza się je, gdy kobieta jest aktywna seksualnie lub osiąga określony wiek, który wiąże się ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia raka piersi lub innych chorób.

Skontaktuj się ze swoją przychodnią, aby dowiedzieć się, czy powinnaś niedługo zacząć robić badania przesiewowe wymienione przez nas w tym artykule.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Guía de cribado del cáncer de cuello de útero en España. (2014). Asociación Española de Patología Cervical y Colposcopia (AEPCC). [Internet] Disponible en: http://www.aepcc.org/wp-content/uploads/2015/05/AEPCC_revista01.pdf
  • Arroyo Yustos, M., Martín Angulo, M., & Álvarez-Mon Soto, M. (2017). Cáncer de mama. Medicine (Spain). https://doi.org/10.1016/j.med.2017.05.001
  • Ibarrola Vidaurre, M., Benito, J., Azcona, B., & Zubeldía, N. (2009). Patología infecciosa: Vulvovaginitis, enfermedades de transmisión sexual, enfermedad inflamatoria pélvica, abscesos tubo-ováricos. Anales Del Sistema Sanitario de Navarra.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.