Co zrobić, jeśli u Twojego dziecka wystąpił mięczak zakaźny?

Co zrobić, jeśli u Twojego dziecka wystąpił mięczak zakaźny?

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2021

Mięczak zakaźny jest dość powszechną infekcją wirusową u dzieci. Powoduje charakterystyczne zmiany skórne. Bez względu na to, jak długo trwają objawy, jest to łagodna infekcja. W tym artykule przedstawimy informacje i wskazówki, które mogą Ci pomóc, jeśli u Twojego dziecka wystąpi mięczak zakaźny.

Czym w ogóle jest mięczak zakaźny?

Mięczak zakaźny jest wywoływany przez wirusa molluscum contagiosum, który należy do grupy wirusów ospy. Ponieważ układ odpornościowy dzieci nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, są one grupą populacji najbardziej dotkniętą tym schorzeniem.

W Europie ta choroba dotyka do 5% dzieci w wieku od 2 do 12 lat. Jest to więc dość powszechna infekcja. Wirus ten atakuje błony śluzowe i najbardziej powierzchowne warstwy skóry. Infekcja rozpowszechnia się w następujący sposób:

  • Bezpośredni kontakt z osobami już zarażonymi. Na przykład kontakt „skóra do skóry”.
  • Poprzez przedmioty używane i zainfekowane przez osoby z mięczakiem zakaźnym, takie jak zabawki, ręczniki i ubrania.
  • Poprzez przeniesienie infekcji na inne części ciała osoby, która ma już zmiany chorobowe.

Jakie objawy powoduje mięczak zakaźny?

Ten wirus powoduje charakterystyczne zmiany skórne. Są one podobne do małych, okrągłych i wypukłych pryszczy lub brodawek zawierających wewnątrz wirusa. Mogą być błyszczące i mieć wgłębienie pośrodku.

Chore dziecko

Ogólnie rzecz biorąc, te pryszcze pojawiają się głównie w obszarach takich jak pachy, łokcie lub pachwiny. Mogą pojawiać się jednak w każdym obszarze ciała.

Zmiany wywołane mięczaka zakaźnego mogą pojawiać się pojedynczo lub w grupach. Chociaż zwykle nie powodują bólu, to z reguły swędzą. W rzeczywistości przez drapanie wirus rozprzestrzenia się na inne części ciała. Czasami, gdy osoba dotknięta chorobą odczuwa naprawdę silne swędzenie i dużo się drapie, mogą wystąpić większe zmiany skórne.

Leczenie mięczaka zakaźnego

Jak zawsze w takich wypadkach specjalista będzie musiał najpierw zdiagnozować tę chorobę. Zwykle nie są potrzebne żadne dodatkowe badania. A to oznacza, że lekarz może go zdiagnozować gołym okiem.

Jak wspomnieliśmy powyżej, ten wirus jest zwykle łagodną infekcją, która może zniknąć po miesiącach, a nawet latach. I zwykle to robi bez żadnego dodatkowego leczenia. Mimo to niektóre zabiegi mogą pomóc w szybszym pozbyciu się infekcji. Na przykład:

  • Opróżnianie pryszczy wirusowych poprzez wyciskanie ich za pomocą sterylnego materiału.
  • Zamrożenie zmian skórnych (krioterapia).
  • Żele i kremy do stosowania miejscowego, a także kuracje doustne w postaci syropu lub tabletek.

Lekarz oceni, które leczenie jest bardziej odpowiednie w danym przypadku, a nawet czy najlepiej pozostawić dziecko bez leczenia. Wszystko będzie zależeć od stanu dziecka, liczby zmian chorobowych, ich zasięgu i objawów, które powodują.

Co zrobić, jeśli u Twojego dziecka wystąpił mięczak zakaźny?

Jeśli Twoje dziecko ma tę infekcję, możesz podjąć kilka środków zapobiegawczych, aby uniknąć rozprzestrzeniania się jej na inne osoby lub zapobiec jej rozprzestrzenianiu się na resztę ciała malucha. Niektóre z tych środków to:

Dziewczynka uczy się z książki jak przestrzegać higieny
  • Unikanie dotykania, drapania lub pocierania zmian na tyle, na ile to możliwe.
  • Unikanie używania tych samych rzeczy i akcesoriów, takich jak odzież, prześcieradła i ręczniki, z osobami, które nie są zarażone.
  • Częste mycie rąk, a także utrzymywanie obszaru ze zmianami skórnymi w czystości i suchości.

Ale poza opisanymi powyżej środkami dziecko z mięczakiem zakaźnym może nadal prowadzić całkowicie normalne życie. Na przykład bez problemu jest w stanie wyjść na dwór i bawić się z innymi dziećmi.

Niemniej jednak powinniśmy pamiętać, że jeśli infekcja minie, nawet po jej wyleczeniu, dziecko może się zarazić i ponownie na nią cierpieć. Dlatego osoby, które już cierpiały na tę infekcję, powinny również podjąć opisane wcześniej środki zapobiegawcze.

Podsumowanie naszego dzisiejszego artykułu

Mięczak zakaźny jest łagodną patologią, która zwykle nie powoduje powikłań i zanika samoistnie lub po zastosowaniu leczenia. W przypadku pojawienia się zmian lub objawów, jak zawsze ważne jest, aby zabrać dziecko do lekarza, aby mógł on postawić ostateczną diagnozę i zdecydować o najwłaściwszym sposobie postępowania.

To może Cię zainteresować ...
Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej

Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej powodowana jest przez wirusy i dotyczy głównie małych dzieci. Dowiedz się więcej na jej temat!
Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.