Atopowe zapalenie skóry u dziecka – jak z nim walczyć?

Atopowe zapalenie skóry u dziecka – jak z nim walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 03 września, 2018

Atopowe zapalenie skóry u dziecka prowadzi do podrażnienia i wysuszenia skóry. Często pojawia się u małych dzieci i niemowląt.

Rodzice powinni wiedzieć, jak rodzić sobie z takimi problemami skórnymi jak atopowe zapalenie skóry u dziecka.

Skóra to największy organ w naszym ciele, ale często poświęcamy jej najmniej uwagi.

Zanieczyszczenia, zmiany temperatury i promieniowanie słoneczne mogą uszkodzić skórę. Najbardziej narażone są na to osoby, które mają dodatkowe choroby skórne.

Częsta przypadłość

Atopowe zapalenie skóry u dziecka to choroba, która w ostatnich latach występuje coraz częściej. Około 90% przypadków zachorowań występuje u dzieci. Atopowe zapalenie skóry pojawia się u 20% dzieci poniżej szóstego roku życia.

Atopowe zapalenie skóry to jeden z najczęstszych powodów wizyty u dermatologa z dzieckiem. Zazwyczaj pojawia się w okolicach piątego roku życia.

Niektóre osoby cierpią na atopowe zapalenie skóry do końca swoich dni, zaś u innych zanika z wiekiem. Bardzo rzadko pojawia się ono po raz pierwszy u dorosłych.

Pierwsze objawy można zaobserwować nawet u dwu- lub trzymiesięcznych dzieci. Charakterystyczne cechy tej choroby to wysypki, które sprawiają, że skóra jest niesamowicie sucha, swędząca i czerwona.

Wysypki najczęściej występują na czaszce, policzkach, kolanach i łokciach.

Mama smarująca klatkę piersiową dziecka kremem

Atopowe zapalenie skóry u dziecka – jak postępować

Atopowe zapalenie skóry u dziecka to choroba, której nie można wyleczyć, ale można uniknąć występowania wysypek. Poniższe podpowiedzi mogą okazać się pomocne.

 1. Pierwszy krok to odkrycie czynników, które wywołują wysypki. Każda wysypka zwiększa niebezpieczeństwo nawrotu. Ponieważ ta choroba jest związana z układem odpornościowym dziecka, należy unikać alergenów, na przykład sierści, roztoczy, pyłków, kurzu, itp.
 2. Myj, nawilżaj i chroń skórę za pomocą delikatnych produktów przeznaczonych do skóry atopowej. Unikaj ostrego mydła, substancji zapachowych i alkoholu.
 3. Po umyciu osusz skórę przykładając ręcznik do ciała, ale nie pocieraj nim skóry. Używaj ręczników, które nie uszkodzą delikatnej skóry dziecka.
 4. Unikaj sztucznych włókien i wełny, bo mogą wywołać reakcję alergiczną. U dzieci z atopowym zapaleniem skóry najlepiej sprawdzą się ubrania z bawełny.
 5. Kiedy pierzesz ubrania dziecka, używaj dodatkowego cyklu płukania, aby pozbyć się pozostałości detergentów do prania. Unikaj zmiękczających płynów do płukania tkanin.
 6. Postępuj zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi leczenia, które otrzymałaś od lekarza. Nie przestawaj stosować leków, gdy zobaczysz, że objawy znikają. To może doprowadzić do nawrotu.
 7. Minimum dwa razy dziennie używaj produktów do nawilżania skóry dziecka. Mogą to być na przykład kremy, balsamy, olejki. Produkty nawilżające zwiększają elastyczność skóry i chronią ją przed podrażnieniem i swędzeniem.
  Dziewczynka w szlafroku i turbanie smarująca ręce kremem
 8. Kąp dziecko w letniej wodzie. Unikaj gorącej wody, która może dodatkowo wysuszać skórę.
 9. Koniecznie przycinaj paznokcie dziecka. Dzięki temu nie wyrządzi sobie zbyt wielkiej krzywdy, gdy zacznie drapać swędzącą skórę.
 10. Długie kąpiele nie są wskazane dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry. Kąpiele nie powinny trwać powyżej dziesięciu minut. Dzieci cierpiące na tą chorobę powinny się kąpać tylko raz dziennie. Czasem nawet codzienna kąpiel nie jest konieczna – wszystko zależy od pory roku i warunków pogodowych.
 11. Dbaj o to, by mieszkanie był dość chłodne i nawilżone. Codziennie wietrz mieszkanie i unikaj zbyt mocnego podkręcania kaloryferów i podnoszenia temperatury w zimie.
 12. Nie ubieraj dziecka w zbyt wiele ciepłych ubrań. Pocenie się może pogorszyć atak atopowego zapalenia skóry.
 13. Codziennie używaj kremów z filtrem przeciwsłonecznym.
 14. Jeśli dziecko nie bierze leków na alergię, które mogą zwiększać jego wrażliwość na słońce, warto wystawiać zmieniony obszar skórny na działanie promieni słonecznych. Unikaj przebywania na słońcu w południe, gdy jego oddziaływanie jest najmocniejsze.
 15. Wytłumacz dziecku, na czym polega jego problem zdrowotny. Naucz malucha, jak dbać o skórę. To pomoże zmniejszyć ryzyko wystąpienia wysypki.

Spróbuj wykorzystać te rady, jeśli w Twojej rodzinie występuje atopowe zapalenia skóry u dziecka. Mogą okazać się pomocne w leczeniu wysypek i kontrolowaniu ich występowania, a tym samym pomogą Wam zapanować nad tą przypadłością wieku dziecięcego.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.