Wyrastanie pierwszego zęba – 6 oznak ząbkowania

Wyrastanie pierwszego zęba – 6 oznak ząbkowania

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Wyrastanie pierwszego zęba dziecka to bez wątpienia ekscytujący moment dla rodziców. Czasem jednak ten proces może być stresujący dla dziecka i ciągnąć się wiekami.

Istnieje wiele oznak wskazujących na wyrastanie pierwszego zęba. Jest również kilka sposobów, które pomagają poradzić sobie ze związanymi z tym problemami.

Kiedy już pojawi się pierwszy ząb, reszta idzie jak z płatka. Wszystkie inne zęby pojawią się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Proces znany pod nazwą ząbkowania zaczyna się zazwyczaj, gdy dziecko ukończy 7. miesiąc życia. Jest jednak kilka wyjątków od tej reguły.

Wiele dzieci już w momencie narodzin ma jeden ząb. Czasem zęby zaczynają wyrastać w 2. lub 3. miesiącu życia. Z kolei inne maluchy nie mają zębów nawet do momentu ukończenia pierwszego roku życia.

Wyrastanie pierwszego zęba – czy można je zauważyć?

Wyrastanie pierwszego zęba zazwyczaj poprzedzają określone sygnały. Może Ty również podejrzewasz, że już za chwilę u Twojego maluszka pojawi się pierwsza perełka?

Oto sześć objawów, które mogą sugerować, że ten wyczekiwany moment już jest blisko.

Śmiejące się niemowlę z dwoma ząbkami
  • Obfite ślinienie się. To jeden z najbardziej widocznych objawów zbliżającego się procesu ząbkowania. Jednak nie oznacza to, że za chwilę pojawi się ząb. Gdy rozpocznie się ślinienie, warto mieć przy sobie wiele ściereczek i chusteczek i ich używać.
  • Wysypka i kaszel. W rezultacie nadmiernego ślinienia się u dziecka może wystąpić podrażnienie okolicy rąk i twarzy. Można tego uniknąć dbając o suchość tych części ciała. Dziecko może nawet trochę kaszleć.
  • Poirytowanie i bezsenność. Dyskomfort wywołany nadmiernym ślinieniem się i ból dziąseł to częsta oznaka ząbkowania. Trzeba okazywać dziecku cierpliwość, bo wyrastanie pierwszego zęba może sprawić, że maluch będzie w okropnym nastroju.
  • Dziecko zaczyna wkładać wszystko do ust. Czy zaczęło gryźć Cię podczas karmienia piersią? To może wskazywać, że zagryza różne rzeczy, aby zmniejszyć ból dziąseł. Jeśli zauważysz, że bierze wszystko do ust, to znak, że pierwszy ząb niedługo się pojawi. Gryzienie zmniejsza ból dziąseł dziecka. Może gryźć swoje ręce, ubrania i różne obiekty. Powinnaś dokładnie je obserwować i pilnować, by nie pogryzło czegoś, co może wywołać zapalenie, zatrucie lub uduszenie.
  • Biegunka. Zdarza się częściej, niż Ci się to wydaje. Biegunka występuje ponieważ dziecko wkłada do ust różne rzeczy. Innymi słowy, nie jest bezpośrednio związana z procesem ząbkowania. Jeśli się utrzymuje, należy jak najszybciej zasięgnąć porady pediatry. Może być objawem innego problemu zdrowotnego.
  • Wahania nastroju. Zmiany w zachowaniu dziecka i w jego nastroju mogą być przerażające. Dziecko może stać się apatyczne i zapadać w letarg ze względu na ból i dyskomfort. Czasem może być bardziej aktywne i pobudzone wraz z rozpoczęciem ząbkowania i szukać różnych zajęć, które odciągną jego uwagę od dyskomfortu. Może nawet zacząć ciągnąć własne uszy i włosy.

Pojawienie się pierwszego zęba: jak postępować?

Niemowlę gryzące szczebelek w kojcu

Każdy z tych objawów może wskazywać na wyrastanie pierwszego zęba dziecka. Pojawiają się one przed rozpoczęciem tak zwanego procesu ząbkowania.

Jak powinnaś postępować? Co możesz zrobić, by ukoić dziecko i przynieść mu ulgę?

Nie ma nic lepszego od rozmowy z zaufanym pediatrą. Tylko on może potwierdzić Twoją hipotezę lub zinterpretować objawy jako oznakę innego problemu. Informacje, którymi dzieli się z Tobą lekarz mogą Cię uspokoić oraz zmniejszyć cierpienie dziecka.

Jeśli pediatra potwierdza, że objawy poprzedzają pojawienie się pierwszego mlecznego zęba, może przepisać krople, które doskonale koją ból dziąseł. Pediatrzy zalecają ostrożne stosowanie kropli, by uniknąć wystąpienia efektów ubocznych.

Czasem lekarz może polecić używanie żelu i gumowych gryzaków, które zmniejszą ból. Przekonasz się, że stosowanie się do tych porad sprawi, iż proces ząbkowania stanie się przyjemniejszy. W nagrodę otrzymasz przepiękny i szeroki uśmiech dziecka pełen nowych, perłowych ząbków.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.