Spanie ze smoczkiem - dowiedz się, czy ten zwyczaj nie zaszkodzi Twojemu dziecku

Spanie ze smoczkiem - dowiedz się, czy ten zwyczaj nie zaszkodzi Twojemu dziecku
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 04 sierpnia, 2019

Naturalny akt ssania smoczka może uspokoić nerwowe dziecko, a także pomóc mu zasnąć. Czy pozwolenie naszym dzieciom na spanie ze smoczkiem w ustach jest aż tak złe jak to powszechnie się uważa?

Kiedy przychodzi czas na spanie, smoczki mogą być bardzo przydatne dla niemowląt, dla których pocieszeniem jest ssanie czegoś. W dzisiejszych czasach wielu rodziców zastanawia się czy prawidłowym zachowaniem jest pozwalanie ich dzieciom na spanie ze smoczkiem. Odpowiedź brzmi: tak, to wcale nie jest zły pomysł.

Spanie ze smoczkiem?

Nie ma w tym nic złego, by pozwolić naszym dzieciom spać ze smoczkiem! Niemowlęta pragną coś ssać kiedy są zmęczone, znudzone lub po prostu potrzebują komfortu. Niektóre mogą wymagać smoczka bardziej niż inne. W takiej sytuacji posiadanie jednego w domu może zapewnić spokój niezbędny do dobrego odpoczynku w nocy.

Oczywiście, jeśli smoczek wypada, gdy dziecko śpi, nie ma potrzeby wkładania go z powrotem do ust. Jeśli jednak nadal karmisz dziecko piersią, zalecamy poczekać z przejściem na smoczek. W ten sposób upewnisz się, że laktacja jest do końca ustabilizowana.

Stabilizacja laktacji trwa zwykle od trzech do czterech tygodni. W takiej sytuacji smoczki mogą być używane do uspokojenia dziecka, gdy wiesz, że jest dobrze odżywione i nie jest już głodne. Co więcej, badania wykazały, że spanie ze smoczkiem nie jest czynnikiem decydującym o odpoczynku w nocy.

W rzeczywistości nie ma znaczących różnic w schematach snu między dziećmi śpiącymi ze smoczkiem a tymi, które śpią bez niego. Dlatego rodzice nie powinni martwić się zbytnio, jeśli ich dzieci nie mogą zasnąć bez smoczka.

Czy dzieci mogą spać ze smoczkiem w buzi?

Odpowiedź brzmi: tak, możesz bezpiecznie podać dziecku smoczek przed snem. Konieczne jest jednak uwzględnienie pewnych wskazówek, aby upewnić się, że robisz to w możliwie najbezpieczniejszy sposób.

Dziewczynka śpiąca ze smoczkiem

Teraz koniecznie skup się. Powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o używaniu smoczków tutaj:

  • Nie przywiązuj sznurka do smoczka, zwiększa to ryzyko uduszenia.
  • Nie dawaj dziecku smoczka w nocy, kiedy jest karmione piersią.
  • Upewnij się, że smoczek jest zawsze wyczyszczony i zdezynfekowany gorącą wodą.
  • Używaj właściwego rozmiaru smoczka, który jest dostosowany do wieku dziecka.
  • Nie zasłaniaj smoczka niczym.
  • Powinnaś używać tylko jednoczęściowych smoczków.
  • Smoczek powinien mieć otwory oddechowe w ochraniaczu.

„Spanie ze smoczkiem nie jest czynnikiem decydującym o dobrym odpoczynku w nocy, ponieważ nie ma znaczących różnic w schematach snu między dziećmi śpiącymi ze smoczkiem a tymi, które śpią bez niego.”

Korzyści wynikające ze spania ze smoczkiem

Pierwszą i najbardziej widoczną zaletą spania ze smoczkiem jest ogólne uczucie spokoju. Kiedy niemowlęta uwielbiają swoje smoczki, nie pozwolą wyjąć ich zbyt szybko z buzi. Nawet jeśli jest to czas drzemki lub snu. A jak można sobie wyobrazić: ciche dziecko jest synonimem spokojnych rodziców.

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko staje się zestresowane i wpada w zły nastrój kiedy próbujesz wyciągnąć mu smoczek przed snem, pomyśl przed tym co zamierzasz zrobisz dwa razy. Pamiętaj, że to on sprawia, że czuje się lepiej, a spanie z nim nie ma żadnych negatywnych konsekwencji. Ssanie smoczka generuje spokój, co z kolei ułatwia zasypianie.

Śpiące dziecko

Inną ważną zaletą, jaką generuje spanie ze smoczkiem jest zmniejszenie ryzyka zespołu nagłej śmierci niemowląt. W rzeczywistości spada ono nawet o połowę.

Co więcej, smoczek może pomóc dzieciom nauczyć się kontrolować swoje uczucia. Ponadto pomoże im się zrelaksować i sprawi, że poczują się bezpiecznie podczas zasypiania.

W związku z tym wiele badań wykazało, że stosowanie smoczka koreluje z obniżonym ryzykiem zespołu nagłej śmierci niemowląt. Przyczyny pozytywnych efektów nie są jeszcze jasne, ale badania twierdzą zdecydowanie: dając dzieciom smoczek w nocy, możesz zmniejszyć szanse, że ten problem u nich wystąpi.

Podsumowując, pamiętaj, że wcale nie jest to złe, że pozwolisz swoim dzieciom na spanie ze smoczkiem. Jeśli zauważysz, że Twoje maleństwo nie chce pozbyć się smoczka podczas snu, nie powinnaś się tym martwić. Ssanie smoczka ma bardzo ważne zalety, które w pełni oddziałują na dobre samopoczucie naszych dzieci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.