Odzwyczajanie dziecka od smoczka: pomocne wskazówki

Odzwyczajenie dziecka od smoczka sprawi Ci pewnie sporo trudności. Większość rodziców ma z tym problem. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci jak najlepiej przeprowadzić dziecko przez ten ważny etap bez walki i łez.
Odzwyczajanie dziecka od smoczka: pomocne wskazówki
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 05 marca, 2019

Odzwyczajanie dziecka od smoczka jest trudne dla zdecydowanej większości rodziców. Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu, który sprawdza się w każdej rodzinie. Są natomiast ogólne techniki i wskazówki, które można z powodzeniem dostosować do swojej sytuacji i potrzeb i z powodzeniem wykorzystać.

Odzwyczajanie dziecka od smoczka nie musi być traumatyczne ani dla Was, ani dla maleństwa. Aby proces ten przeszedł łagodnie i bezproblemowo, musicie zaplanować i zacząć go odpowiednio wcześniej.

Przede wszystkim, upewnijcie się, że odzwyczajanie dziecka od smoczka nie zbiega się w czasie z innym dużym i ważnym wydarzeniem. Za przykład może tu posłużyć przeprowadzka albo narodziny rodzeństwa. Takie duże kroki najlepiej robić pojedynczo i w odstępach czasu. Dzięki temu dziecko nie będzie zbyt mocno zestresowane.

Niewątpliwie w tym przypadku zastosowanie ma zasada “im szybciej, tym lepiej.” Im wcześniej zaczniesz odzwyczajanie dziecka od smoczka, tym łatwiej będzie Ci przeprowadzić tę zmianę. Nie zapominaj, że dzieci po 12. miesiącu życia nie są chętne do zmiany pewnych nawyków.

Jak każde przyzwyczajenie i uzależnienie, stopień w jakim dziecko polega na smoczku możesz redukować powoli i stopniowo. W ten sposób cały proces będzie łatwiejszy i dla Was jako rodziców, i dla dziecka.

Jeżeli Twoje pierwsze próby odzwyczajenia malucha od smoczka zakończyły się niepowodzeniem, nie martw się i nie panikuj. Nie naciskaj też na dziecko, to tylko utrudni sprawę. Pamiętaj przede wszystkim o tym, że nerwowe reakcje dziecka absolutnie nie odzwierciedlają Twoich umiejętności wychowawczych.

Kiedy nadejdzie odpowiednia chwila, dziecko samo w końcu się podda i przestanie domagać się smoczka. W międzyczasie, postaraj się zrelaksować i zachować cierpliwość. Te trudności to w końcu nie najgorsze, co może Was spotkać. Po drugie, nie jesteście jedynymi rodzicami na świecie którzy przechodzą przez tę sytuację – milionom rodzin już się to udało.

Teraz podzielimy się z Tobą sprawdzonymi sposobami na odzwyczajanie dziecka od smoczka, które na pewno ułatwią cały proces.

Odzwyczajanie dziecka od smoczka: podstawowe techniki i wskazówki

Oto garść ogólnych wskazówek, które znacząco ułatwią Ci odzwyczajanie dziecka od smoczka. Dostosuj te techniki do Waszych potrzeb i sytuacji. Jesteśmy przekonani, że w końcu Wam się uda!

1. Użyj wyobraźni

Dzieciństwo to magiczny czas. Tak więc wyobraźnia jest wspaniałym narzędziem którego można użyć w procesie odzwyczajania dziecka od korzystania ze smoczka. Korzystając z potencjału wyobraźni, możesz sama stworzyć skuteczne i kreatywne strategie służące zmienianiu nawyków.

Możesz na przykład pobawić się z dzieckiem w wymyślanie bajek. Opowiedz mu historię o tym, że dzieci odwiedza magiczna wróżka, która przychodzi w nocy i zbiera ich smoczki. W zamian zostawia małe podarunki.

Odzwyczajanie dziecka od smoczka będzie znacznie łatwiejsze, kiedy użyjesz wyobraźni i stworzysz grę.

Taka gra sprawi, że dziecko będzie chciało wziąć udział w ważnym procesie i chętnie zacznie zmianę. Co więcej, używanie kreatywnych narzędzi pomoże maluszkowi w rozwinięciu wyobraźni.

2. Stopniowo ograniczaj czas korzystania ze smoczka

Po drugie, jeśli nie chcesz całkowicie odzwyczaić dziecka od smoczka, możesz po prostu stopniowo i powoli ograniczać czas, jaki maluch spędza ze swoim ulubionym akcesorium w buzi. Na przykład zacznij podawać mu smoczek tylko na czas drzemki lub wieczornego snu.

Po kilku tygodniach, stopniowo, przestań korzystać ze smoczka w czasie drzemek w ciągu dnia. Gdy dziecko przyzwyczai się do tego, że śpi bez smoczka w dzień, możesz wprowadzić tę samą zmianę do wieczornego rytuału.

Co więcej, proponujemy schowanie smoczka w kieszeni. Dzięki temu maluch nie będzie go widział. Powoli wydłużaj okres który odczekujesz, zanim dasz go dziecku.

Kiedy już zaobserwujesz, że dziecko nie jest zdenerwowane brakiem smoczka, możesz spróbować używać do uspokajania zabawki albo innych technik takich jak głaskanie.

Im wcześniej zaczniesz odzwyczajanie dziecka od smoczka, tym łatwiej będzie Ci przeprowadzić tę zmianę. Nie zapominaj, że dzieci po 12. miesiącu życia nie są chętne do zmiany pewnych nawyków.

3. Staraj się uspokoić dziecko w inny sposób

Bardzo możliwe, że w pierwszych kilku przypadkach odebrania lub niedania smoczka dziecku będziesz musiała uspokoić malucha w inny sposób. Skorzystaj z technik takich jak kołysanie, śpiewanie lub delikatny masaż.

Cel jest jasny: chodzi o to, by zniwelować dyskomfort i pomóc dziecku się uspokoić bez sięgania po smoczek. To trudne, bo brak ulubionego akcesorium sprawia, że maluch staje się podwójnie niespokojny. Aby opanować sytuację, sięgnij po maskotki i miękkie kocyki. Te metody na pewno zadziałają!

4. Poinformuj o zmianach wszystkich, którzy zajmują się dzieckiem

Ostatnim ważnym krokiem jest poinformowanie o planach odzwyczajenia dziecka od smoczka wszystkich osób, które się nim zajmują. Dzięki temu pracownicy żłobka, niania, ciocia czy babcia będą mogły Cię wesprzeć.

Możesz podawać dziecku smoczek tylko na czas drzemek.

Te strategie z pewnością pomogą Ci odzwyczaić malucha od używania smoczka. Pamiętaj jednak, że każde dziecko jest inne. Nie wszystkie metody zadziałają tak samo skutecznie. Obserwuj dziecko i dostosuj techniki.

Zachowaj cierpliwość. Pamiętaj o tym, co jest Twoim celem. Nie martw się za bardzo tym, że jest trudno – to normalne. Metodycznie wprowadzaj nasze wskazówki i czekaj na sukces!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.